امروز شنبه  ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان /
نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان /

چرا بهار برای شعرا به این اندازه اهمیت دارد؟

مشاهده ۳۶۳
۱۴۰۲/۰۱/۰۱- ۲۳:۰۴
تعداد بازدید:363

محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه به استودیوی جام جم آمد تا در ویژه برنامه جام جم حضور داشته باشد. وی در این برنامه از نوروز خود صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی درباره نوروز و هفت سین گفت: عدد هفت از گذشتگان باستان در فرهنگ ما وجود داشته و ما این عدد را در هفت طبقه آسمان و زمین می‌بینیم؛ این عدد ویژگی‌های فرهنگی بسیاری دارد و ما در ایران و افغانستان آن را می‌بینیم.
او ادامه داد: در نوروز ما عدد هفت را در افغانستان به نوع دیگری می‌بینیم؛ در افغانستان ما هفت میوه داریم، ما هفت میوه خشک مانند زردآلو، سنجد، گردو و موارد دیگر را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و با چنین شربطی در نوروز از مهمانان پذیرایی می‌کنند.
کاظمی در ادامه اظهار داشت: در نوروز طبیعت نو می‌شود که در جان و جهان رستاخیزی به حساب می‌آید؛ نوروز در جان و جهان تاثیر می‌گذارد. نوروز ارتباطی میان جهان درون و بیرون ما دارد.
وی درباره بیدل شاعر گفت: بیدل شاعری است که در بهار حال و هوای متفاوتی دارد و معمولا جنون شاعرانه را به بهار ارتباط می‌دهد. نکته جالب دیگر درباره بیدل وجود دارد ارتباط دادن بهار به نشاط و خرمی است که جدا از معنای فصل است. او از بهار به عنوان یک فعل برای جلوه کردن استفاده می‌کند.
شاعر افغانستانی اظهار داشت: یکی از شاعرانی که بهاریه دارد اقبال لاهوری است که اشعار زیبایی برای بهار دارد. شاعران معاصر بسیاری وجود دارند که به بهار احترام می‌گذارند و آن را بزرگ می‌شمارند.
ویژه برنامه تحویل سال شبکه جام جم، دوشنبه ۲۹ اسفند ماه به تهیه کنندگی خانم چگینی از شبکه جام جم روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ‌های نوروزی، میزبانان از مهمانان ویژه‌ای پذیرایی کردند و با آن‌ها به گفت‌وگو نشستند.

امتیاز شما