امروز دوشنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۲

پخش روایی نمایشی منطق الطیر عطار در « از سی مرغ تا سیمرغ» از رادیو فرهنگ

مشاهده ۲۸۲
۱۴۰۲/۰۱/۰۹- ۰۵:۴۱

ویژه برنامه « از سی مرغ تا سیمرغ» مجموعه برنامه ای نفیس و گنجینه ای ارزشمند با هنرمندی بزرگان و صداهای تا همیشه ماندگار دوبله ی ایران، است که در سال ۱۴۰۲ هر روز ساعت۵:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،برنامه«از سی مرغ تا سیمرغ» خوانش ابیات منطق الطیر عطار نیشابوری در قالب روایی_نمایشی است .
این برنامه خوانش ابیات و اجرای نمایشی منطق الطیر منظومه‌ای از عطار نیشابوری و از برجسته‌ترین آثار عرفانی در ادبیات جهان است که آنرا در سطح مثنوی مولوی میدانند.
محمد ملقب به فریدالدین معروف به ‘عطارنیشابوری’ از شاعران و عارفان نام‌آور ایرانی در اواخر قرن ششم واوایل قرن هفتم هجری در روستای کدکن یا شادیاخ، از توابع نیشابور دیده به جهان گشود.
آثار عطار ، به دو دسته منظوم و منثور تقسیم می‌شود، آثار منظوم و دیوان اشعار او که غزلیات، قصاید و رباعیات را شامل می‌شود.
اثر جاودان او منطق‌الطیر که نمایش رادیویی از سی مرغ تا سیمرغ از آن اقتباس شده ، منظومه ای است به زبان پارسی و معنای نام کتاب به عربی یعنی زبان مرغان است.
عطار در آثار خود از این کتاب با نام‌های مقامات طیور و منطق‌ طیر یاد کرده‌ است.
در داستان مرغان منطق طیر، پس از حمد خدا و مدح رسول و خلفا، مستقلاً ابیات موضوعی مثنوی و داستان مرغان آغاز می‌شود.
داستان مرغان در ۴۵ گفتار است و در پایان ابیاتی تحت عنوان خاتمه کتاب می‌آید.
عطار در عرض ماجرا و سیر مرغان حکایت‌های حکیمانه‌ای می‌گنجاند و هفت وادی عرفان را معرفی می‌کند.
پایه داستان این است که جمعی از پرندگان در جلسه‌ای، برای انتخاب پادشاهی برای خود به اجماع می‌رسند.
پس از بحث فراوان سیمرغ را برای این کار نامزد می‌کنند و برای یافتنش به راه می‌افتند. اما در راه هریک به دلیلی جان می‌بازد و فقط سی (۳۰) مرغ به سیمرغ می‌رسند و آن‌جا درمی‌یابند که طالب و مطلوب یکی است؛ چون آن‌ها سی مرغ بودند که طالب سیمرغ شدند.
برنامه«از سی مرغ تا سیمرغ» به همت گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ پس از یکم فروردین ماه پس از ویژه برنامه اذانگاهی رادیو فرهنگ ساعت ۵:۳۰صبج روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز پخش می‌شود.

امتیاز شما