امروز دوشنبه  ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
همتی بلند از حوزه فنی رسانه ملی در ماه مبارک رمضان
همتی بلند از حوزه فنی رسانه ملی در ماه مبارک رمضان

پوشش فنی روز جهانی قدس

مشاهده ۴۲۹
۱۴۰۲/۰۱/۲۸- ۱۱:۳۹
تعداد بازدید:429

سازمان صداوسیما در ایام ماه مبارک رمضان به‌ویژه در شب‌های قدر و همچنین راه‌پیمایی روز قدس، با تولید برنامه‌های پرمحتوا و پوشش ویژه برنامه‌های این ایام، برای نشاط معنوی مردم در این ماه تلاش کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاونت توسعه و فناوری رسانه به عنوان مجموعه‌ای حساس، موظف به سیگنال‌رسانی و ارسال این برنامه‌ها به شکلی مطلوب و با کیفیت و بدون قطعی به مخاطبان رسانه ملی است. در این گزارش بخشی از فعالیت‌های شبانه روزی تلاشگران واحدهای مختلف معاونت فنی را از نظر می‌گذرانیم.

 فنی پخش، قلب تپنده شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی

اداره کل فنی پخش در ایام شب‌های قدر بر اساس درخواست شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، مراسم و برنامه‌های این شب‌ها را که در اماکنی همچون حرم مطهر رضوی، حرم مطهر امام خمینی(ره)، حرم حضرت معصومه(س)، امام‌زاده صالح، مسجد مقدس جمکران، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، حسینه همدانی‌ها، مصلای حضرت امام خمینی(ره)، کربلای معلا، نجف اشرف، حسینیه آیت الله حق‌شناس، امامزاده قاضی الصابر ونک، قبورالشهدای بهشت زهرا و... بود به همراه تصاویر زنده از مکه مکرمه، مدینه منوره و اماکن متبرکه شهرهای مختلف کشور، دریافت و دراختیار شبکه‌های سراسری، استانی و برونمرزی به مدت 160 ساعت قرار گرفت.

در این سه شب به مدت 100 ساعت ارتباط زنده رادیویی با اماکن فوق نیز در اختیار هفت شبکه رادیویی قرار گرفت.

در یوم الله روز جهانی قدس از 16 نقطه ایستگاه زمینی و دو نقطه هوایی در تهران و شهرستان‌های استان و از 33 مرکز استان نیز تصاویر دریافت و در اختیار شبکه‌ها قرار گرفت. همچنین تصاویر  33،12،9،6 قاب، از راه‌پیمایی تهران و 33 قاب از مراکز در نودال مرکزی تولید می‌شد و به تناوب در اختیار شبکه‌های تلویزیونی قرار می‌گرفت.

در نودال رادیویی نیز دو خط اصلی و جایگزین دریافتی از واحد سیار نماز جمعه به همراه خط با تاخیر آن تحویل رادیو تهران شد. خط تصویر و صدای دریافتی از نودال تلویزیون مربوط به مراسم راه‌پیمایی روز جهانی قدس تحویل رادیو ورزش شد و در طول مراسم ارتباط این واحدها به صورت مستمر برقرار بود.

شایان ذکر است ضبط تصاویر تمام مراسم اعم از شب‌های قدر و روز جهانی قدس در نودال مرکزی بنا به درخواست شبکه‌ها برای استفاده در بخش‌های خبری و برنامه‌های مناسبتی در دستور کار قرار گرفت.

پوشش زمینی و ماهواره‌ای به جام جم

با توجه به قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان با توجه به افزایش تعداد برنامه‌های زنده در آخرین ساعات روز و نیمه‌های شب و همچنین شب‌های قدر و دیگر مراسم خاص این ماه به‌ویژه راه‌پیمایی روز جهانی قدس، واحدهای مختلف اداره کل ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای به شکلی ویژه به مخاطبان خدمت‌رسانی کردند.

این اداره کل در شب‌های قدر با استقرار شش دستگاه SNG و یک دستگاه لینک که به درخواست شبکه‌های یک، سه، چهار، پنج، قرآن و مرکز بسیج سازمان بود، ارسال کننده تصاویر مراسم شب‌های قدر به جام جم شد.

همچنین این اداره کل در روز جهانی قدس با استقرار چهار دستگاه SNG و دو دستگاه لینک در خیابان انقلاب، پوشش‌دهنده راه‌پیمایی مردم شهر تهران در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بود.

 روشنایی دائم با تاسیسات پایدار

همکاران اداره کل ساختمان و تاسیسات برای پایداری و تداوم عملکرد زیرساخت‌های حیاتی و حساس در حوزه‌های مأموریتی محوله با نگرش پدافندی و تدابیر لازم، اقدامات و تمهیدات متعددی را رقم زدند.

اعمال دستورکارهای پیشگیرانه و آمادگی برای عملیاتی شدن گروه‌های فنی وکلیدی در صورت اعلام هشدار و یا وقوع حوادث، تست و ارزیابی و اطمینان از صحت عملکرد منابع تأمین برق ایمن(مولدها،UPS ها،زنجیره باتری و . . .) و همچنین مراکز حیاتی و حساس (ساختمان پخش و ماهواره و استودیوهای پخش برنامه‌های ویژه)، تامین و تکمیل منابع سوخت مولدها برای شرایط قطع برق، سرویس تمام پست های برق پردیس جام‌جم و تعویض ترانسفورماتور معیوب پست موتورخانه مرکزی، تهیه سناریوی رفع مشکلات احتمالی قطع برق استودیوها با استفاده از تابلو برق‌های موجود، آماده باش کارکنان متخصص و استقرار آن‌ها در مراکز مهم سازمان برای عملیات سریع درصورت وقوع بحران، هماهنگی و طراحی شیفت همکاران نگهداری و تعمیرات به صورت شبانه روزی، از جمله اقدامات صورت گرفته به شمار می‌رود.

از دیگر فعالیت‌ها و تلاش‌های این اداره کل می‌توان به بررسی و کنترل ویژه تجهیزات الکتریکال و مکانیکال (شامل روشنایی استودیوها، کنترل برق نرمال و اضطراری فضاهای فنی مورد نظر، کنترل سامانه تهویه استودیوها و ...) در استودیوهای پخش، حضور تمام مدیران و عناصر کلیدی در جام جم، کنترل و رفع نواقص جزئی در محل نودال و سرور روم مجموعه‌های دارای پخش زنده، آماده‌سازی تجهیزات سیار و لوازم تاسیساتی مورد نیاز برای رفع مشکلات فنی احتمالی، هماهنگی لازم با برق منطقه تهران بزرگ و اعمال سرویس‌های مورد نیاز به منظور پایداری خطوط نیرو، بررسی و اندازه‌گیری مداوم سامانه ارتینگ و حفاظت در برابر تاثیرات صاعقه در ایستگاه‌های مهم و ساختمان‌های حیاتی و همچنین اصلاح و رفع نواقص روشنایی معابر اصلی در محوطه مجموعه پردیس جام جم اشاره کرد.

 خلق تصاویر زیبا از آسمان

با توجه به اهمیت پوشش خبری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و راه‌پیمایی روز جهانی قدس، واحد پشتیبانی و خدمات هوایی معاونت توسعه و فناوری رسانه اقدام به درخواست هماهنگی تصویربرداری هوایی از دو موقعیت به صورت پرنده سبک و یک مورد تصویربرداری خبری توسط بالگرد از این مراسم کرد.

با بررسی‌های صورت گرفته و تائید مراجع ذی‌صلاح دو نقطه در حوالی انقلاب مورد تایید قرار گرفت. با استقرار SNG از صبح روز مراسم، عوامل پشتیبانی و خدمات هوایی از ساعت 9:00 اقدام به ارسال زنده تصاویر از دو نقطه تعیین شده به جام جم کردند که پوشش زنده تصویر برداری هوایی در قالب پرنده‌های سبک بالغ بر 20 سورتی پرواز بود.

شایان ذکر است که از پد شهید سلیمانی واقع در جام جم نیز به منظور پوشش خبری واحد مرکزی خبر یک سورتی توسط بالگرد انجام شد.

گفتنی است که به همت همکاران این واحد در شب‌های احیا نیز با در خواست شبکه سه از حسینیه همدانی‌ها تصاویر زنده هوایی، به مقدار 25 سورتی پرواز صورت گرفت.

 عملیات زیرساختی داده‌ها

همکاران اداره کل زیرساخت و مرکز داده نیز همچون دیگر تلاشگران حوزه فنی رسانه ملی در امتداد پوشش هرچه بهتر برنامه‌های این ایام اقدامات مختلفی را انجام دادند که می‌توان به نگهداری و تامین امنیت و پایداری سرویس‌های شبکه APN و پخش زنده اینترنتی Aviwest، پایش فنی زیرساخت‌های ارتباطی شبکه داده‌سازان در تهران و مراکز استانی به منظور حصول اطمینان از صحت عملکرد آن‌ها در طول زمان برگزاری مراسم شب‌های قدر و روز جهانی قدس، افزایش پهنای باند ارتباطی مرکز برای پوشش خبری و انتقال تصاویر و فیلم‌های رویدادهای این ایام در تهران و مرکز استان، نگهداری و تامین امنیت سرویس‌های انتقال(ارسال و دریافت) فایل‌ها و گزارش‌های تصویری و همچنین افزایش سطوح امنیتی شبکه‌ها و سرویس‌های زیرساختی در زمان‌های حساس از جمله روز جهانی قدس و شب‌های قدر اشاره کرد.

 

امتیاز شما