امروز شنبه  ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

واکاوی نقش هیسپان تی وی در دیپلماسی اقتصادی نوین ایران

مشاهده ۳۳۲
۱۴۰۲/۰۲/۱۶- ۱۹:۵۲

یکی از بنیان‌های محوری سیاست خارجی دولت سیزدهم که از ابتدای آغاز به کارِ این دولت نیز به‌کرات از سوی مقا‌م‌های ارشد کشورمان به‌ویژه مسئولان دستگاه دیپلماسی مورد تاکید قرار گرفته، توسعه روابط با کشورهای مناطق در حال توسعه به‌ویژه در قاره آفریقا و آمریکای لاتین است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در واقع، سوای کشورهای همسایه، ایران در دوران جدید، تمرکز ویژه‌ای را به توسعه روابط با این دسته از کشورها معطوف کرده و سعی در فعال سازی ظرفیت‌های این مناطق در جهت منافع ملی کشورمان داشته‌است.

در این زمینه، دیپلماسی اقتصادی کشورمان از تمام ظرفیت‌های در دسترس خود در حوزه‌های مختلف باید استفاده کند تا زمینه را برای تسهیل مراودات اقتصادی ایران با کشورهای در حال توسعه فراهم سازد. در این خصوص ابزار و اهرم«رسانه»، از اهمیت ویژه ای در کلیت این معادله برخوردار است. از این رو، شبکه هیسپان تی وی به عنوان رسانه خبری اسپانیول زبان کشورمان، یکی از مولفه‌های محوری و مهم در قالب نگاه راهبردی ایران به توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی با کشورهای منطقه آمریکای لاتین است.

به بیان ساده‌تر، ابزار رسانه و شبکه خبری«هیسپان تی وی»، جدای از اینکه می‌تواند زمینه را برای نزدیکی ایران با ملت‌ها و دولت‌های منطقه آمریکای لاتین فراهم سازد و جهان بینی‌ها، روایت‌ها و گفتمان‌های مشترک آن‌ها را در حوزه‌های مختلف حکمرانی و حیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی برجسته سازد، در عین حال از این قابلیت نیز برخوردار است تا ظرفیت‌های درخور توجه ایران در حوزه‌های مختلف نظیر پزشکی، صنعتی، علمی، انرژی، فناوری و غیره را به کشورهای منطقه مذکور که اتفاقا تاریخچه و سابقه‌ای غنی در مبارزه با امپریالیسم غربی دارند معرفی کند و از این رهگذر، زمینه‌های لازم را برای برقراری نوعی رابطه مکمل و رو به جلو میان دو طرف فراهم سازد؛ دستورکاری که در کلیتِ خود می‌تواند تا حد زیادی از شدت فشارهای تحریم‌های اقتصادی غرب و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی آن علیه ایران بکاهد و فرصت‌های جدیدی را در عرصه مراودات و مناسبات اقتصادی برای کشورمان ایجاد کند. فرصت‌هایی که سال‌هاست قدرت‌های غربی با تمام قوا سعی در مسدود کردن آن‌ها برای ایران دارند و حتی نزدیک شدن ایران به آن‌ها را نیز تهدیدی جدی برای خود در نظر می‌گیرند.

در این چارچوب، وضع کنونی نیز در نوع خود مناسب‌ترین دوره برای توسعه مناسبات ایران با کشورهای منطقه آمریکای لاتین است. دوره‌ای که در قالب آن جدای از افول موقعیت آمریکا درمیان ملت‌های منطقه آمریکای لاتین و سرخوردگی آن‌ها از نسخه‌های آمریکایی و غربی جهت تحقق اهداف و منافع ملی‌شان، با تضعیف موقعیت جهانی و بین‌المللی آمریکا و اوج‌گیری قدرت‌های نوظهور در جهان همراه شده‌است. در این زمینه، عجیب نیست که می‌بینیم در کشورهای منطقه آمریکای لاتین نظیر شیلی، برزیل، نیکاراگوئه، ونزوئلا، کوبا، بولیوی، کلمبیا، و اکوادور، ظرفیت‌ های بالایی برای توسعه روابط ایران با این دسته از کنشگران ایجاد شده و اتفاقا چه دولت‌ها و چه ملت‌های این منطقه از توسعه روابط یا ایران قویا نیز حمایت می‌کنند.

در این زمینه اخیرا شاهد بودیم که«لولا اینسایو داسیلوا» رئیس جمهور برزیل پس از سفر اخیر خود به آمریکا و دیدار با رئیس جمهور این کشور، اجازه پهلو گرفتن دو کشتی جنگی ایرانی را در بندر ریودو ژانیروی برزیل داد. مسئله ای که با انتقادهای گسترده آمریکا و به‎ویژه رژیم صهیونیستی نیز مواجه شد. با این همه، اثرگذاری بیش‌ترِ شبکه هیسپان تی وی زمانی تحقق می‌یابد و از تمام ظرفیت‌هایش استفاده می‌شود که فعالیت‌های آن در چارچوب یک اتاق فکر و در هماهنگی کامل با معادلات و دستورکارها و طرح و نقشه راه اقتصادی حاکم بر وزارت خارجه و دیدگاه‌های کلان و راهبردی کشورمان در حوزه سیاست خارجی ایران باشد.

مسئله‌ای که در کنار استفاده از نظرات اندیشمندان و متخصصان و البته گسترش و تقویت فعالیت‌های سفارتخانه‌های کشورمان در منطقه آمریکای لاتین، بدون تردید می‌تواند دستاوردهای درخور توجهی برای ایران داشته‌باشد؛ مسئله‌ای که به طور خاص با توجه به تغییر کریدورهای قدرت در جهان و ضرورت ایجاد فرصت‌های تازه برای کشورمان در حوزه مراودات خارجی ایران، از اهمیت به مراتب بیش‌تری نیز برخورد

امتیاز شما