امروز دوشنبه  ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
اداره کل شبه قاره و شرق آسیای معاونت برون مرزی
اداره کل شبه قاره و شرق آسیای معاونت برون مرزی

تلاش برای افزایش ضریب نفوذ و جذب حداکثری مخاطب

مشاهده ۳۸۴
۱۴۰۲/۰۲/۱۶- ۱۹:۵۷
تعداد بازدید:384

اداره کل رادیویی شبه قاره و شرق آسیا از لحاظ وسعت جغرافیایی و نیز تراکم جمعیتی تحت پوشش و حوزه هدف رسالت سنگینی را بر عهده دارد و در این زمینه تلاش می‌کند در بخش‌های همسایگی شرقی متناسب با اشتراکات بسیار زیاد فرهنگی، مذهبی و زبانی و در نقاط دورتر نیز بر اساس اشتراکات فراوانی که در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد، برای مخاطبان خود برنامه‌سازی کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این میان علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی و فرهنگ و زبان ایرانی در کشورهایی نظیر هند، پاکستان، اندونزی و مالزی بسیارند و اخبار و رویدادهای کشورمان را از زاویه دید رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنند. همچنین توجه مخاطبان چینی و ژاپنی بیش‌تر متوجه حوزه‌‌های اجتماعی، اقتصادی، علمی و گردشگری است و سعی می‌شود در بخش‌های خبری و نیز برنامه‌سازی مورد نظر قرار گیرد.

تلاش همکاران این اداره کل افزایش ضریب نفوذ رادیویی و جذب حداکثری مخاطبان از طریق برنامه‌سازی مناسب و ارتباط سازنده با آنان در قالب باشگاه‌های متعدد شنوندگان است. رادیوهای این اداره کل در جایگاه مرجعیت خبری و تحلیلی برای رسانه‌های مختلف منطقه قرار دارند و بسیاری از محتواهای این رادیوها مورد استفاده و انتقال در شبکه‌های اجتماعی است و در قالب کتاب و مقاله نیز منتشر و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. توجه ویژه رادیوهای شبه قاره به حوزه فضای مجازی، استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی و پیام‌رسان‌های بومی و بین‌المللی است و تلاش دارد تا در همین مسیر بازخوردهای پیام را دریافت کند و در برنامه‌ریزی‌های آتی در مد نظر قرار دهد.

 با رادیو هندی

صدای جمهوری اسلامی ایران در فضای رسانه‌ای هند به عنوان جبهه مقابله با استکبار جهانی و حامی مستضعفان شناخته می‌شود

رادیو هندیِ معاونت برون‌مرزی در اردیبهشت سال 1377 فعالیت خود را در حالی آغاز کرد که در حوزه زبان هندی، رسانه‌های استعماری همچون بی بی سی هندی یکه‌تاز و به نوعی مرجعیت خبری منطقه را از دیگر رقبا ربوده بودند.

مجتبی ابراهیمی، مدیر دو رادیو هندی و بنگلای اداره کل شبه قاره و شرق آسیای معاونت برون‌مرزی، وجود این دو رادیو و رسانه معاونت برون مرزی را «صدای جمهوری اسلامی ایران در فضای رسانه‌ای هند و بنگلادش» می‌داند و این دو رادیو را به مثابه سنگری برای مقابله با جبهه استکبار جهانی و حامی مستضعفان شناخته که مخاطبان نیز بر آن تاکید دارند.

 رادیو هندی الگو و الهام‌بخش مخاطبان

ابراهیمی‌گفت: رادیو هندی در امتداد سیاست‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران راه‌‌اندازی شد و به فعالیت پرداخت. راهبرد وحدت اسلامی و فعالیت‌هایی که بر اساس این راهبرد توسط نظام جمهوری اسلامی در سطح منطقه دنبال می‌شود، برای مسلمانان هند یک الگوی الهام‌بخش است و در میان مخاطبان رادیو هندی نیز مورد توجه قرار گرفته‌است. پخش برنامه‌ها به زبان هندی از رسانه برون‌مرزی صداوسیما و نوع متفاوت برنامه‌ها از نظر سیاست‌های بنیادین برای مخاطبان عام هند بسیار جذاب بود تا جایی که نه فقط مخاطبان عادی، بلکه سیاستمداران کشور هند نیز در مسائل گوناگون به موازات نظرات رسانه‌های قدرت‌های استکباری، اطلاعات و تحلیل‌های جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه و استناد قرار می‌دادند.

وی افزود: در قالب‌های دیگر برنامه‌سازی از جمله برنامه‌های اخلاق‌محور، اجتماعی، فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی و به جهت مشترکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور ایران و هند، این رادیو بسیار موفق عمل کرد. این همان خلا برنامه‌سازی بود که رادیو هندی توانست در میان رقبای منطقه‌ای خود بدرخشد.

 فعالیت در فضای رسانه‌های نوین

با پیدایش روش‌های نوین پیام‌رسانی، رادیو هندی توانست مخاطبان سنتی  خود را به سوی وبگاه رادیو هندی سوق دهد. پایگاه اینترنتی رادیو هندی با نام«پارس‌تودی هندی» در میان وبگاه‌های رادیویی معاونت برون‌مرزی از مقبولیت و بازدید بسیار خوبی بهره‌مند است و به جهت پوشش خبری درست و  بهنگام، به عنوان مرجع خبری مهمی در شبه قاره هند شناخته می‌شود.

محصولات ویدئویی و تولیدات صداپایه با موضوعات مختلف در وبگاه و شبکه‌های مجازی همچون فیسبوک و یوتیوب، با استقبال و بازدید فراوان مخاطبان هندی زبان شبه قاره روبه‌رو شده‌است.  تلاش ما در رادیو هندی این است که پوشش مناسب و گسترده‌ای از مسئله وحدت مسلمین و تقریب مذاهب و فعالیت‌های مسلمانان صورت دهیم تا برای مخاطبان ما در منطقه شبه قاره الگو باشد.

رادیو هندی برون‌مرزی علاوه بر انعکاس فعالیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران، ارائه‌دهنده افق آینده جهان اسلام و آگاهی‌بخش خطرات ناشی از استکبار و استعمار جهانی است. به نظر می‌رسد این خط رسانه‌ای، بهترین و مفیدترین الگو برای مخاطبان رادیو هندی باشد.

 

امتیاز شما