امروز چهارشنبه  ۸ آذر ۱۴۰۲

ساترا حامی جدی محتوای تولیدی صوت و تصویر فراگیر

مشاهده ۶۷۰
۱۴۰۲/۰۲/۳۱- ۱۱:۴۴

نظر به انتشار برخی نظرات در مطبوعات کشور پیرامون این ادعا که صداوسیما به دنبال تحت سلطه قراردادن و محو سکوهای صوت و تصویر فراگیر است، توجه به این مسائل ضروری است که سیاست‌های راهبردی متخذه و عملکرد ساترا به‌ویژه در یک سال اخیر نشان می‌دهد ادعای‌های مطرح شده اتهامی نادرست است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مهم‌ترین ادله اثبات عدم صحت ادعای آن روزنامه به شرح زیر است:

 فعالیت‌های متعددی با هدف حمایت از سکوهای دارای مجوز

*تهیه و عرضه بسته‌های حمایتی محتوایی از آثار سازمان صداوسیما شامل سریال‌های پرمخاطب نظیر«پایتخت»، «نون. خ»، برنامه‌های ترکیبی و مسابقات نظیر«دورهمی» و«عصر جدید»، تله‌فیلم‌ها، پویانمایی‌ها و ... که به صورت ماهانه در اختیار سکوهای دارای مجوز از ساترا قرار می‌گیرد و با استقبال سکوها مواجه شده‌است. شایان ذکر است که از سال گذشته تاکنون جمعا بیش‌تر از ۱۷۰۰ قسمت سریال، پویانمایی، تله‌فیلم و سایر انواع محتوای حمایتی در اختیار سکوهای دارای مجوز از ساترا قرار گرفته‌است.

*حمایت مالی از سکوهای دارای مجوز از ساترا از محل بودجه تبصره 6 قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای توسعه فعالیت سکوهای سالم، امن و مفید در فضای مجازی که در سال گذشته این امر پس از برگزاری نمایشگاه رصتا عملی شد و امسال نیز حمایت‌ها بر اساس جدول بودجه ابلاغ شده ادامه خواهد داشت.

*فراهم ساختن امکان استفاده از قاب اختصاصی (آی‌فریم) شبکه‌های سیما که این امکان را برای رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فراهم آورده‌است که به اقتضای مناسبت یا درخواستشان و مبتنی بر نظام رتبه‌بندی، آی‌فریم شبکه‌های تلویزیونی را به‌صورت زنده پخش کنند تا سبد محصولاتشان کامل شود که این امر در همه ایام خصوصا در ایام جام جهانی در سال گذشته با استقبال سکوهای دارای مجوز از ساترا واقع شده‌است. به عنوان نمونه مهدی هژبری، سردبیر سکوی ورزشی طرفداری در برنامه‌ای که در روز چهارشنبه ۱۶/۹/۱۴۰۱ ساعت ۲۰:00 از رادیو گفت‌وگو پخش شده‌است، گفت: قاب آی‌فریم در جام جهانی به ما خیلی کمک کرد و باعث شد کیفیت برنامه‌هایی که می‌سازیم بیش‌تر شود تا بتوانیم مخاطب جذب کنیم.

* برنامه‌ریزی برای حمایت از پویش‌هایی که توسط سکوهای دارای مجوز از ساترا برگزار می‌شود از طریق اطلاع رسانی پویش‌ها و تامین جوایز آن‌ها.

* ارائه خدمات مشاوره رایگان برای اصلاح سناریوی آثار متقاضی مجوز تولید با هدف تولید آثاری جذاب و سالم و حمایت تنظیم‌گرانه از آثار تولیدی سامانه‌های مذکور که از طریق دعوت تولیدکنندگان و نشر دهندگان آثار به شورای صدور مجوز تولید و انتشار ساترا اعمال می‌شود و با استقبال ایشان مواجه شده‌است که این امر در گفت‌وگوی نوید محمودی، تهیه‌کننده سریال«پوست شیر» با ماهنامه کد، سیدروح‌ الله حجازی، کارگردان«نوبت لیلی» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایلنا، سعید ابوطالب، کارگردان«ارتش سری» با ماهنامه کد و سایر تهیه‌کنندگان، کارگردان‌ها و نویسندگان آثار نمایش خانگی نظیر محمدرضا شفیعی، آرش تیمورنژاد، محمد منعم و... با رسانه‌های جمعی به‌خوبی تبیین شده‌است.

*برگزاری نمایشگاه رصتا با ۹۶ غرفه و ۱۱۷ سکو، شبکه و شرکت در اسفندسال گذشته که امسال نیز با حضور گسترده‌تر سکوهای دارای مجوز از ساترا در نیمه دوم امسال برگزار خواهدشد.

*تشکیل مجمع مشورتی رصتا با حضور بالقوه تمام سکوهای دارای مجوز از ساترا و با مشارکت ۱۶۸ سکوی رای‌دهنده در انتخاب شورای راهبری مجمع رصتا (که بر خلاف ادعای برخی رسانه‌ها سکوهای بزرگ کشور نیز در این انتخابات مشارکت کرده‌اند و هم‌اکنون اسامی تمام سکوهای رای‌دهنده روی سایت ساترا به نمایش درآمده است) با اهدافی نظیر فراهم‌آوردن شرایط حضور، نمایندگی و مشارکت ذی‌نفعان در فرآیندهای تنظیم‌گری، برنامه‌ریزی فعالیت‌های نظارتی و حمایتی ساترا و ایجاد ظرفیت‌های داوری برای حل و فصل اختلافات احتمالی. شایان ذکر است در مرحله‌ اول انتخابات مجمع رصتا ۱۶۵ سکو در رأی‌گیری مشارکت کردند و از آنجاکه رأی سه سکوی منتخب در شورای راهبری مجمع رصتا در انتهای جدول، مساوی بود، انتخابات برای تعیین دو عضو علی‌البدل به دور دوم کشیده شد که در مرحله دوم، سه سکوی جدید هم در انتخابات مشارکت کردند که این امر تعداد سکوهای رأی دهنده را از ۱۶۵ سکو به ۱۶۸ سکو افزایش داد.

 توسعه سکوهای مجوز دار

یکی از برنامه‌های سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، توسعه سکوهای دارای مجوز از ساترا و معرفی ایشان است. هم‌اکنون سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر به ۳۷۶ سکو مجوز فعالیت داده‌است و از سال گذشته تاکنون برنامه‌ای با نام«صمیمانه» برای معرفی سکوهای دارای مجوز از ساترا طراحی کرده‌است که نسخه پنج دقیقه‌ای این برنامه از کانال ساترا در تمام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی منتشر می‌شود و با مشارکت مدیران شبکه‌های اجتماعی نظیر نماشا و ویدانه و پیام‌رسان‌های داخلی نظیر روبیکا و بله این برنامه به صورت گسترده وایرال شده‌است و هر قسمت از این برنامه تاکنون نزدیک به یک میلیون بار صرفا در فضای مجازی توسط کاربران مشاهده شده‌است. همچنین نسخه یک دقیقه‌ای این برنامه از برخی بخش‌های خبری صداوسیما همراه با خبر برنامه پخش می‌شود. علاوه بر این هماهنگی لازم برای پخش نسخه ۲۰ دقیقه‌ای برنامه از شبکه‌ها دو و پنج سیما صورت گرفته‌است.

لذا بنای ساترا بر تنظیم‌گری تعاملی است، اما اگر یک سکوی متخلف از میان ۳۷۶ سکوی دارای مجوز، اثری را که مروج روابط نامشروع یا در بردارنده تحریف تاریخی است منتشر کند، ساترا طبق ماموریت قانونی خود اقدامات لازم را انجام می‌دهد و به نظر می‌رسد خوشبختانه هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی با ساترا روز به روز در حال افزایش است که شاهد آن، جمع‌آوری تبلیغات شهری یک سریال بدون مجوز از سطح شهر و اقدامات سایر دستگاه‌های نظارتی برای رسیدگی به این تخلف پس از اعلام رسمی ساتراست.

امتیاز شما