امروز دوشنبه  ۲۷ شهريور ۱۴۰۲

راهکارهای رسانه ای تقویت مشارکت مردم در انتخابات آتی

مشاهده ۳۴۹
۱۴۰۲/۰۳/۱۰- ۱۳:۳۸

جلسه شورای اندیشه ورزی صدا و سیمای آذربایجان شرقی با موضوع راهکارهای رسانه ای تقویت مشارکت مردم در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بررسی چالش‌ها و موانع فراروی مشارکت حداکثری مردم استان در انتخابات و آسیب‌شناسی سیاست‌ها و اقدامات صورت‌گرفته در تولیدات رسانه‌ای مرتبط با انتخابات و ایده‌های عملیاتی برای ترغیب مردم جهت حضور در انتخابات با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در اتاق جلسات رسانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر اکبر رضایی در این جلسه با اشاره به اینکه انتخابات از اهمیت و جایگاه بالایی در نظام اسلامی‌برخوردار است گفت: صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، اولین مرکز استانی رسانه ملی است که ستاد انتخابات خود را راه اندازی و فعال کرده تا راهکارهای موثر در جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آتی را به بحث و بررسی بگذارد .

مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی افزود: بستر لازم در جدول پخش در حوزه‌های مختلف صدا و سیما برای طرح و بحث موضوعات مختلف ایجاد شده و سرفصل ها و محورهای موضوعی لازم و مرتبط با انتخابات در دستور کار حوزه‌ها قرار گرفته است .

وی با بیان راهبردهای رسانه ملی در پیگیری مسائل ، مشکلات و دغدغه‌های مردم خاطر نشان کرد : یکی از رویکردهای اصلی ما در برنامه‌های تولیدی، تاثیرمحوری است و سعی می‌کنیم با تغییر رویکردهای قبلی بر اثربخشی و جریان سازی در افکار و رفتار مخاطب متمرکز شویم.

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین ایمانی با تاکید بر تشکیل اتاق فکر مشترک برای بررسی و عملیاتی کردن فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌گفت : ضروری است بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با ابعاد مختلف مجلس خبرگان رهبری توسط کارشناسان رسانه ای به صورت جامع گردآوری و در جای مناسب خود از آنها استفاده شود.

حجت الاسلام و المسلمین فقیه نیز با بیان اینکه جا دارد از همین الان شبکه استانی به تبیین عوامل موثر در کاهش مشارکت مردم در انتخابات سال های گذشته مبادرت نماید افزود : باید راهکارهای رفع موانع موجود بر سر حضور حداکثری مردم به بحث گذاشته شود.

 حجت الاسلام و المسلمین روحانی حسینی هم با تاکید بر اینکه حضور حداکثری مردم به عنوان تداعی کننده مقبولیت جمهوری اسلامی در نزد مردم است خاطر نشان شد: باید این موضوع مدنظر تولیدات انتخاباتی رسانه ملی قرار گیرد.

 حجت الاسلام و المسلمین نوبری هم پاسخ به شبهات مردم در این مقطع زمانی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: ضروری است تا شبهات موجود نزد گروه‌های مختلف مردمی‌به خوبی شناخته شود و بعد درباره آنها کار علمی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید فضای انتخاباتی استان به گونه ای طراحی شود که امکان حضور طیف های مختلف در فضای عمومی جامعه فراهم گردد اضافه کرد : برای مقابله با خط تحریف و تخریب دشمنان ایران اسلامی در رابطه با اختیارات قانونی مقام معظم رهبری توسط رسانه‌های معاند، می‌بایست روشنگری‌های دقیقی صورت گیرد.

 حجت الاسلام و المسلمین مشهودی دیگر استاد حوزه و دانشگاه هم تصریح کرد: حضور چهره‌های جدی در صداوسیما و طرح دیدگاه‌های متنوع آنها از رسانه ملی می تواند در افزایش مشارکت مردمی اثرگذار باشد و باید برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در اولویت قرار گیرد. 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی نیز با تاکید بر اینکه جهاد امیدآفرینی در جامعه باید در اولویت تولیدات رسانه ای قرار گیرد گفت : در شرایط کنونی باید به گونه ای تدبیر شود که تلاش رسانه‌های معاند برای ایجاد شبهه و ارائه تصویری سیاه از شرایط و اوضاع جامعه خنثی شود.

 پیگیری عالمانه و کارشناسانه‌ی انتقادات و نارضایتی‌های موجود ، بازنمایی اقناعی دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه‌های مختلف برای مقابله با سیاه نمایی‌های صورت گرفته از سوی رسانه‌های معاند ، حضور نمایندگان طیف های مختلف فعال در فضای سیاسی استان در برنامه‌های صداوسیما ، توجه به جهاد امیدآفرینی در دستور کار اصلی و جدی تولیدات رسانه ای ، پرداخت تبیینی و جامع به محورهای اصلی بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با ابعاد مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی، اهمیت و جایگاه مجلس، شاخصهای قانون گذاری مناسب و... ، اولویت دهی به رویکرد تاثیرمحوری، اثربخشی و جریان سازی در سطح جامعه ، بهره گیری از راهکارهای رسانه ای موثر برای جلب حضور مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش رو ، تحلیل جایگاه و اهمیت مجلس شورای اسلامی در نظام اسلامی، بررسی نقاط ضعف و قوت عملکردی مجالس در ادوار مختلف تاریخ انقلاب اسلامی ، ضرورت تبیین اهمیت مجلس خبرگان رهبری در نظام اسلامی و تلاش برای ایجاد شور انتخاباتی در این دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری از دیگر موضوعات طرح شده در این نشست بود .

امتیاز شما