امروز چهارشنبه  ۸ آذر ۱۴۰۲

پخش مستند «عماد خراسانی» از رادیو فرهنگ

مشاهده ۲۹۱
۱۴۰۲/۰۳/۱۳- ۱۰:۰۱

مستند «چراغداران» ‌رادیو فرهنگ شنبه۱۳ خرداد به روایت زندگی حرفه ای عماد خراسانی یکی از مشهورترین غزل سرایان معاصر اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بهروز رضوی در برنامه «چراغداران» روایت‌گر زندگی عماد خراسانی می‌شود. سید عمادالدین برقعی که به عماد خراسانی معروف است، در سال ۱۲۹۹ خورشیدی در مشهد مقدس به دنیا آمده است. او که شاعری را در نُه سالگی آغاز کرده بود، در جوانی با تخلص «شاهین» یا «شاخص» شعر می‌گفت و سپس تخلص «عماد» را برگزید. «عماد خراسانی»، تخلصی بوده که روانشاد فریدون مشیری به‌ نوعی برای این شاعرِ استاد برگزیده بوده است. عماد خراسانی هم صدایی خوش داشت و هم به ردیف و گوشه‌های موسیقی ایرانی بسیار مسلط بود. از این رو، در محافل خصوصی و دوستانه نیز به خواهشِ جمع، آواز می‌خواند.اما پیوستگیِ عماد خراسانی با موسیقی تنها به صدا و آوازِ او بازنمی‌گردد؛ شعرِ پر از احساس و عاطفه عماد نیز بارها با موسیقی همراه شده و به شکل ساز و آواز یا تصنیف، با صدای خوانندگان گوناگونی به گوش مخاطبان رسیده است و بسیاری از غزل‌ها و اشعار عماد در برنامه‌های مختلف موسیقی اصیل ایرانی در رادیو یا برنامه‌های خصوصی توسط هنرمندان نامی و خوانندگان مشهور خوانده شده از جمله اکبر گلپایگانی، محمود محمودی خوانساری، غلامحسین بنان، عبدالوهاب شهیدی، ایرج، ناصر مسعودی، محمدرضا شجریان و علیرضا افتخاری پخش شده است.
عماد خراسانی شاعر غزل‌سرا و قصیده‌سرای مشهور خراسانی ۲۸ بهمن ۱۳۸۲ درگذشت. آثار عماد خراسانی در حدود سی هزار بیت شعر فارسی است که در قالب‌های گوناگون شعر فارسی از قصیده، غزل، مثنوی، قطعه و انواع مسمطات ترکیبی سروده است. او گاه گرایشی هم به شعر نو دارد؛ اما اهمّ و اغلب آثار دلنشین و بدیع او در مثنوی و مسمطات ترکیبی و بلاخص غزل است که در بردارنده لطیف‌ترین و بهترین اشعار اوست. محتوای غزل‌های عماد چندان گوناگون نیست؛ بلکه می‌توان گفت یک دسته از غزل‌های عماد دارای محتوای عاشقانه و مفاهیم مربوط به آن (هجرانیه، شکوائیه، وصالیه، می‌گون) است و دسته دیگر که چندان هم فراوان نیست، موضوعات اجتماعی و اندک سیاسی است.

برنامه «چراغداران» را به تهیه کنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت ۱۲:۲۰روی موج‌ اف‌ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

امتیاز شما