امروز شنبه  ۱ مهر ۱۴۰۲

حضور استاندار در صداوسیمای استان آذربایجان شرقی

مشاهده ۳۵۹
۱۴۰۲/۰۳/۱۳- ۱۴:۰۱

عابدین رضوی خرم استاندار آذربایجان شرقی شامگاه دیشب با حضور در صداوسیما، ضمن حضور در برنامه تلویزیونی تراز و تشریح اهداف و برنامه‌های سفر سیدابراهیم رئیسی ریاست جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه به آذربایجان شرقی، با دکتر اکبر رضایی مدیرکل این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، استاندار آذربایجان شرقی با حضور در برنامه اقتصادی "تراز" از شبکه استانی سهند، آخرین وضعیت اجرای مصوبات دور اول سفر استانی رئیس جمهور و برنامه‌های دومین سفر استانی را تشریح کرد.

عابدین خرّم در این گفت‌وگوی تلویزیونی، زمان دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به آذربایجان شرقی را 18 و 19 خرداد ماه اعلام کرد و گفت: آذربایجان شرقی پنجمین مقصد رئیس جمهور در دور دوم سفرهای استانی است و این سفر دومین سفر رئیس جمهور به استان در طول یک‌سال گذشته است است که از لحاظ منابع، اعتبارات، مصوبات و همچنین فرصت کافی برای اجرای پروژه‌ها قدم رو به جلویی خواهد بود.

وی افزود: در سفر اول رئیس جمهور به استان، اصل بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام بود؛ 2 هزار پروژه بزرگ و کوچک در آذربایجان شرقی وجود داشت که برخی از آنها در ابعاد ملی جزو پروژه‌های مهم است و برخی دیگر در سطح استان و شهرستان تعریف شده است.

خرّم به پروژه‌های نیمه تمام استان اشاره کرد و گفت: بر اساس محاسبه ای که انجام شده، اگر بنا بود این پروژه‌ها به روال عادی پیش برود، 20 سال زمان نیاز بود و متاسفانه برخی از این پروژه‌ها 20 سال بود که به صورت نیمه‌کاره رها شده بود.

وی افزود: در سفر سال گذشته یک اولویت بندی و فازبندی در سه قسمت برای اجرای این پروژه‌ها انجام گرفت. پروژه‌هایی که در سطح ملی دارای اهمیت هستند و همچنین از پیشرفت 70 درصد و بالاتر برخوردارند در اولویت قرار گرفتند. منابعی که برای این پروژه‌ها پیش بینی شده بود اعداد بزرگی بود که با کارشناسی‌های انجام گرفته در استان 180 پروژه در مقیاس های مختلف مورد تصویب قرار گرفت.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص پروژه‌های ملی استان، گفت: برخی از این پروژه‌ها همچون راه‌آهن میانه به تبریز در مقیاس ملی بود که بیش از 23 سال از زمان شروع آن سپری می‌شد. این پروژه بیش از 550  میلیارد تومان بدهی قبلی داشت و از طرفی نزدیک به هزار میلیارد تومان برای اتمام آن مورد نیاز بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه این پروژه با جدیت تمام از لحاظ زیر ساخت، روساخت و ایستگاه‌ها پیش رفته و کارهای فنی لازم اتفاق افتاده و تردد قطار باری و مسافربری چندین بار به طور آزمایشی انجام شده و معاون وزیر راه و مدیرعامل راه آهن وضعیت را از نزدیک مورد بررسی قرار داده اند.

خرّم افزود: در حوزه‌های دیگر همچون راه، آب، برق، حمل و نقل و پروژه‌های فرهنگی، 29 پروژه به صورت صد در صد به اتمام رسیده و آماده بهره برداری می‌باشد که این پروژه‌ها مصوربات دور قبلی سفر بوده اند. مابقی پروژه‌ها نیز در پهنه جغرافیایی استان در حال انجام است.

وی به برخی از این پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: سدهای شهریار در میانه، قیزقلعه‌سی در خداآفرین، سد پیغام‌چای و گرمی‌چای از جمله پروژه‌های ملی هستند که سال ها نیمه تمام مانده بودند؛ پروژه سد گرمی چای به اتمام رسیده که انتقال 49 کیلومتر آب، تصفیه خانه و همچنین فاز اول آبگیری به اتمام رسیده است.

خرّم خاطرنشان کرد: پروژه‌های دیگری نیز همچون پایاب سدهای آیدوغموش، سهند، حاجیلارچای و قلعه چای در حوزه آب وجود داشت که نیمه تمام مانده بود؛ اما امروز همه این پروژه‌ها در حال انجام است به‌طوری‌که 4 هزار و 500 هکتار در سال 1401 به اتمام رسیده و 7 هزار هکتار نیز در سال 1402 در دست انجام است که به اتمام خواهد رسید.

استاندار آذربایجان شرقی به پروژه‌های مناطق محروم نیز اشاره کرد و ادامه داد: در 500  روستا مشکل تنش آبی وجود داشت که از این بین 220 پروژه به صورت صددرصد به اتمام رسیده و مابقی نیز در دست اجرا می‌باشد.

وی به پروژه‌های حوزه راه نیز پرداخت و گفت: 55 کیلومتر در بخش بزرگراه به اتمام رسیده است و حدود 275 کیلومتر راه روستایی نیز به صورت قطعی و آسفالت‌شده تمام شده است. نقاط حادثه خیز موجود در جاده‌های استان نیز اصلاح و به پایان رسیده است. پروژه‌های دیگری نیز همچون قطعه 6 آزادراه تبریز- ارومیه، تبریز- بازگان و مراغه- هشترود در دست ساخت و اجرا می‌باشد که از پیشرفت خوبی برخودار هستند

خرّم با اشاره به موضوع استقلال مس سونگون، گفت: در مورد مس ما با چند مساله مواجه بودیم که خام فروشی اولین مورد بود که یک خسارت بزرگ به کشور و استان بود. یکی از مصوبات مورد توجه رئیس جمهور این بود که پروژه‌های پایین دستی مس سونگون همانند تغلیظ، کاتد و افزایش مقدار تولید کنسانتره شروع شود که امروز همه این پروژه‌ها در حال انجام است و قریب به یکصد هزار میلیار تومان در توسعه مس سونگون هزینه شده که این یک حرکت ملی بود.

وی تاکید کرد: مس سونگون و مساله مس به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، اشتغال و تولید ثروت و سرمایه از جمله پیشران‌های اقتصادی استان آذربایجان شرقی خواهد بود.

خرّم در خصوص اعتبارات سفر سال گذشته نیز گفت: در سفر قبلی 22 هزار میلیارد تومان منابع اعتباری و همچنین 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی مصوب شده بود که طی سه سال تامین خواهد شد و تا امروز 8 هزار میلیارد تومان به صورت صددرصد برای پروژه‌ها تامین شده است.

استاندار آذربایجان شرقی به برنامه‌های دومین سفر استانی رئیس جمهور به استان نیز اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین برنامه دور دوم سفر، دیدار مردمی خواهد بود که روز پنج‌شنبه انجام خواهد  شد و رئیس جمهو هم مشتاق است با تمام اقشار مردم دیدار کند.

خرّم افزود: از برنامه‌های دیگر رئیس جمهور، سفر به مناطق مختلف استان و بازدید از مراکز تولیدی می‌باشد و دیدار و نشست ویژه با فعالان اقتصادی نیز انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: سفر دوم رئیس جمهور مکمل سفر اول و نیازهای اصلی استان در ابعاد مختلف خواهد بود. تصویب و اجرای پروژه‌های بهداشت، آب، راه، گاز و برق از نتایج این سفر خواهد بود که یک کار 20 ساله در چهار سال دولت سیزدهم است.

خرّم با تاکید بر اینکه یکی از اولویت های دولت سیزدهم احیای دریاچه ارومیه است، گفت: با بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه خانه تبریز، سالانه یکصدهزار متر مکعب آب به دریاچه اورمیه منتقل خواهد شد که این پروژه امسال به اتمام خواهد رسید. همچنین تصفیه خانه شهرهای آذرشهر، عجب شیر، ملکان و مراغه نیز برای احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شده است. با بهره برداری از خط انتقال آب کانی سیب نیز دریاچه یک جان تازه ای گرفته و امروز این نگین شمال‌غرب کشور از نظر پهنه آبی و ارتفاع آبی با گذشته متفاوت شده است.

تصاویر

امتیاز شما