امروز يك شنبه  ۹ مهر ۱۴۰۲

گفتگوی اختصاصی شبکه خبر با تهیه کننده مستند «پروانه»

مشاهده ۳۱۶
۱۴۰۲/۰۳/۱۷- ۱۰:۰۴

مستند «پروانه» هر روز ساعت ۱۵:۵۰ دقیقه از شبکه پنج پخش می‌شود. روایت زندگی زنان ایثارگر و موفق موضوع این مستند ۱۰ قسمتی است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از خبرگزاری صداوسیما، تهیه کننده مستند «پروانه» در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبر در بخشی از سخنانش درباره انتخاب سوژه‌ها گفت: زمستان ۱۴۰۰ پیشنهاد داده شد برای ساخت مستندی درباره زنان موفق ایثارگر با همکاری شبکه پنج و بنیاد شهید و امور ایثارگران.

مونا اورعی افزود: ایده‌ای که ما مطرح کردیم متفاوت‌تر از مستند‌های بود که تاکنون کار شده بود و آن این بود که مستند را با هنر تلتفیق بکنیم.
وی درباره انتخاب سوژه‌ها گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران ۳۰۰ بانوی موفق را معرفی کردند ما تک تک داستان‌های این بانوان را بررسی کردیم، کسانی که قابلبت مستندسازی و داستان گویی داشت انتخاب کردیم، ۱۶ قسمت را برای ماه مبارک رمضان ۱۴۰۱ آماده کردیم که از شبکه ۵ سیما پخش شد، سه قسمت عید فطر زنده از حرم مطهر امام رضا (ع) پخش شد و و ۱۰ قسمت برای فصل دوم سفارش داده شد. در این فصل سعی کردیم قصه‌های جذابتر و پرداستان‌تر را روایت کنیم.

اورعی افزود: از همه ۳۰۰ بانوی که معرفی شده بودند دستان یک خطی داشتیم که پس از بررسی، از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر انتخاب شدند، به تک تک این افراد زنگ زده شد خیلی‌ها مایل نبودن و دوست نداشتن که مستند زندگیشون ساخته شود به هر دلیلی یا خانواده همراهشان نبودند و یا خیلی‌ها در روستا و شهرستان‌هایی بودند که برای ما رفتن سخت بود. در نهایت حدود ۳۰ سوژه به تصویب رسید از کل کشور.

وی درباره موفق و ایثارگر هم گفت: به نظر تیم ما بانوی موفق بانویی بود که توانسته بود از پس چالش‌های زندگیش بربیاد و در فضای اجتماعی هم تا اندازه توانسته بود باری از دوش آدم‌های شبیه خودشون بردارند، زن‌های که کارآفرین بودند و زنانی که در زمینه‌های خیر کار می‌کردند.

ایثارگر هم همسران شهدا همسران جانبازان، مادران شهدا و جانبازان، فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران و بانوانی که خودشان جانباز شده اند.
وی درباره نوآوری در ساخت این مستند گفت: ایده‌ای که ابتدا دادیم این بود که مستند را تلفیق کنیم با تصاویر و المان‌های جذاب. در قسمت‌هایی که ما قادر به نشان دادن آن بخش از زندگی مصاحبه شونده نبودیم.

از نقاشی استفاده کردیم و توانستیم با نقاشی تصویرسازی کنیم و نریشن روی این تصاویر گذاشتیم و نریشن و قصه‌ای متفاوت از آن چیزی که مصاحبه شونده می‌گفت روی این تصاویر گذاشتیم و به علت صدای مادرانه‌ای که لعیا زنگنه داشت از صدا او استفاده کردیم.

اورعی درخصوص فصل بعدی مستند «پروانه» گفت: در این فصل سعی می‌کنیم سوژه‌ها دوباره بازنگری شود و سوژه‌های جدیدی اضافه کنیم، سعی بر این است که به شهرستان‌هایی بیشتری سر بزنیم و اینکه یک روایتگر در کنار خود داشته باشیم و کسی را همراه خود ببریم و این گفتگو دوطرفه شکل بگیرد و تنها گفتگو با دوربین نباشد.

امتیاز شما