امروز دوشنبه  ۲۰ شهريور ۱۴۰۲

داستان سوژه‌هایی که رنگ بوی ضرب‌المثل قدیمی فارسی را دارند؛ "از تو حرکت، از خدا برکت!"

مشاهده ۳۷۹
۱۴۰۲/۰۳/۱۸- ۱۶:۲۵

امیرحسین نوروزی، کارگردان مجموعه مستند "همت" می‌گوید سراغ سوژه‌هایی رفته که خودشان بودند و خودشان، اما با کار و تلاش به قدری پیشرفت کردند که تحسین نفر اول کشور را هم به چشم دیدند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از  خبرگزاری تسنیم، مجموعه مستند «همت» این شب‌ها از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. امیرحسین نوروزی تهیه‌کننده این مجموعه است. او در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره سوژه این مستند گفت: مجموعه مستند همت 6 قسمتی است که تا پیش از این دو قسمت از آن پخش شده، 3 قسمت آن در شب‌های اخیر روی آنتن رفت و مستند آخر که سوژه‌ای نسبتاً جنجالی هم دارد، مراحل تولید را پشت سر می‌گذارد.

وی درباره دو مستند پخش شده از این مجموعه توضیح داد و گفت: مستند «همرزم» نخستین قسمت آن بود که در سالروز شهید چمران روی آنتن رفت. این مستند به رابطه بسیار نزدیک شهید چمران و مقام معظم رهبری می‌پرداخت و در همین بستر ساختار ستاد جنگ‌های نامنظم، فعالیت‌ها و خدماتش را نیز روایت می‌کرد. قسمت دوم این مجموعه با عنوان «تغییر ماموریت» در دهه فجر رونمایی و پخش شد. این مستند به نیروی هوایی ارتش مخصوصاً جهاد خودکفایی ارتش می‌پرداخت.

این مستندساز اضافه کرد: در روزهای ابتدایی جنگ که جهاد خودکفایی اسیر مشکلاتی شده بود و سردرگم کار می‌کرد، حمایت آقای خامنه‌ای را در پشت خود دید و همین حمایت تبدیل به انگیزه‌ای برای رقم زدن اقدامات بسیار بزرگی شد که شاهد برکات آن در هشت سال دفاع مقدس بودیم. این قسمت از مجموعه همت، روایتگر تلاش جوانانی بود که همت کردند و جهاد خودکفایی را علیرغم تمام مشکلاتی که داشت، سرپا نگه داشتند.

نوروزی با اشاره به 3 قسمتی که این شب‌ها از شبکه مستند پخش می‌شود، گفت: مستند «رزم نامه» که سه‌شنبه 16 خرداد روی آنتن رفت، درباره شکل‌گیری ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس بود. اتفاقی که از همان سال‌های ابتدایی جنگ با خاطره‌نویسی‌های رزمندگان آغاز شد و آرام آرام در دهه‌های بعدی ادامه پیدا کرد و حالا تبدیل به یک ژانر قوی در ادبیات داستانی کشورمان شده است.

وی ادامه داد: در این سوژه، شاهد همت خودجوش افرادی هستیم که برای ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس پا پیش گذاشتند و آن را تبدیل به یکی از اتفاقات مهم ادبیاتی کشور کردند. به طوری که امروز رهبر انقلاب آثار این نویسندگان را می‌خواند. بر آنها تقریظ می‌نویسد و تشویق‌شان می‌کند. مسعود دهنوی کارگردان این مستند است.

او درباره دیگر مستند این مجموعه توضیح داد: «رویای رویان» مستند دیگری از این مجموعه است که شب گذشته روانه آنتن شد. این مستند قصه آدم‌هایی است که برای کاری بزرگ، عزم می‌کنند و علیرغم تمام مشکلات و حتی سنگ‌اندازی‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند و یکی از بزرگترین پژوهشکده‌های ایران یعنی پژوهشکده رویان را به موفقیت امروزش می‌رسانند. این مستند درباره ساختار مدیریت و روابط انسانی حاکم بر این مجموعه است که آن را به این جایگاه از موفقیت رسانده است.

تهیه‌کننده مستند "همت" تأکید کرد: در این مستند همچنین سراغ دستاوردهای مدیریتی این مجموعه شدیم و بخشی از آنها را نیز در خلال داستان به تصویر کشیدیم. محمدرضا گودرزی مهر کارگردانی این مستند را برعهده داشت.

او درباره قسمت جدید این مجموعه که امشب حوالی ساعت 20 از تلویزیون پخش می‌شود، گفت: قسمت پنجم از مجموعه مستند «همت» که امشب پنجشنبه 18 خردادماه روی آنتن می‌رود، «گنج‌نامه» نام دارد. این مستند روایتی از شکل‌گیری معاونت علمی ریاست جمهوری و جذب جمع زیادی از نخبگان کشور به این بخش است که زمینه را برای فعالیت گسترده شرکت‌های دانش بنیان فراهم می‌کند. جالب است بدانید رهبر انقلاب در شکل‌گیری این معاونت مهم در ریاست جمهوری نقش بسیار مهمی‌برعهده دارند.

وی اضافه کرد: در این قسمت نشان می‌دهیم که فعالیت نخبگان و دانشجویان ممتاز کشور چگونه به ارتقای علمی‌کشور در حوزه‌های مختلف پزشکی، مهندسی، علوم پایه و ... کمک کرده است. مسعود دهنوی کارگردان این قسمت است.

نوروزی درباره آخرین قسمت این مجموعه گفت: مستند "وجه الضمان" آخرین قسمت از این مجموعه است که سوژه‌ای متفاوت و تقریباً جنجالی دارد. در این مستند صریح، سراغ صندوق توسعه ملی یا همان صندوق ذخیره ارزی رفته‌ایم. صندوقی که دولت‌ها در شرایط حساس کشور و بحران‌ها به عنوان تسهیلات ویژه از آن برداشت می‌کنند، اما به تحقیق می‌گویم که هیچ وجه الضمانی برای بازگشت این پول به صندوق نمی‌دهند. ماجرا زمانی پیچیده‌تر می‌شود که دولت‌ها تغییر می‌کنند و به همین دلیل بازگشت پول به این صندوق که پول همه مردم ایران است، سخت‌تر هم می‌شود.

وی تصریح کرد: این مستند لحنی صریح دارد سوال اساسی‌اش این است که بازگشت پول‌های برداشت شده با چه وجه الضمانی است؟‌ ساخت این مستند زمان زیادی برد و نزدیک به دو سال پیگیر گفت‌وگو با روسای این صندوق بودیم. البته در دوره اخیر با حضور آقای غضنفری در این مسئولیت، پذیرفت که گفت‌وگویی با او داشته باشیم و این مصاحبه انجام شد. این مستند نیز به کارگردانی محمد سمیع‌‌پور مراحل تولید را پشت سر می‌گذارد.

نوروزی با اشاره به کلیدواژه اصلی در مجموعه مستند "همت" گفت: کلیدواژه اصلی ما در این مجموعه، «همت» است و هدف ما نمایش همت و پشتکار افرادی است که در شرایطی سخت و با کمترین امکانات کارشان را شروع کردند اما مرحله به مرحله پیش رفتند و حالا تبدیل به رقم‌زننده اقدامات بسیار بزرگی شده‌اند. شاید بتوان گفت قصه آدم‌هایی را نشان می‌دهیم که به معنای واقعی کلمه جهادی بودند. من فکر می‌کنم این آدم‌ها نمونه‌هایی عینی و واقعی برای همان ضرب‌المثل مشهور اند که می‌گوید: «از تو حرکت، از خدا برکت!» آنها حرکت کردند و برکتش را هم در کارشان دیدند.

وی تأکید کرد: برای مثال در 3 قسمت اخیر، داستان افراد و گروه‌هایی را نشان می‌دهیم که نه رانت و پارتی داشتند و نه وابستگی خاصی به نهادی را در پشت خود احساس می‌کردند، اما این قدر پیشرفت کردند و بزرگ شدند که تحسین نفر اول این کشور یعنی آقای خامنه ای را مقابل خود دیدند. من معتقدم در کشور ما ساختارهای خودجوش بسیار بهتر و کاراتر از سیستم‌های رسمی‌اند و پویاتر به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

امتیاز شما