امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲
با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش؛
با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش؛

پس از ۱۸ سال رادیو تئاتر صاحب خانه شد

مشاهده ۲۸۵
۱۴۰۲/۰۵/۱۸- ۱۶:۳۷
تعداد بازدید:285

ایوب آقاخانی مدیر کارگروه تولید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های آن مرکز از راه اندازی جریان مستمر اجراهای رادیو تئاتر از میانه مرداد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، ایوب آقاخانی،مدیر تولید ودفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که مسئولیت این کارگروه مشترک میان دو مرکز را عهده دار شده و خود از نمایشنامه نویسان و کارگردانان شناخته شده ی تئاتر و رادیو و تلویزیون و از بازیگران صاحب نام کشور محسوب می‌شود ضمن اعلام این مطلب در فراخوانی با عنوان "رادیو در صحنه" از جزئیات این اتفاق خبر داد .
در شرح این فراخوان آمده است:
«نمایش و نمایشگری در عصر ما روزنه‌ها و مسیرهایی متفاوت یافته و این اقتضائاتِ روزگار در عمل، جهان تئاتر و سینما را وارد فضاهایی کرده که هنوز برای  قضاوت در خصوص عیب و حُسنش زود است و آنچه بر ذمه‌ی ماست جا نماندن و حفظ پویایی و تکاپو و فتح سنگرهای جدید در این عالَم پُر رقیب و پُر چالش است.

قالب اجراییِ زنده‌ی نمایش رادیویی برای مخاطبان حاضر در سالن که به طور رسمی از سال 1384 با نام بومی «رادیو تئاتر» تولد فرآیند تولید و ارائه‌اش را اعلام کردیم و در طی این هیجده سال بر آتشش بیش و کم هیمه فراهم کردیم و بر شعله‌اش دمیدیم یکی از روش‌ها و فرم‌هایی است که به شدت اقبال و استقبال مخاطبان را در پی داشته است و شاهد این مدعای مبارک، بخش‌های «رادیو تئاتر»یِ جشنواره‌های مختلف تئاتری است که چون نگینی بر انگشتر دستانِ جشنواره‌ی فرضیِ ذکر شده درخشیده و انبان خود را از تجربه اندوخته است. در تمام این سال‌ها به عنوان یک مطالبه در پی آن بودیم که فضای نمایشگری، با به رسمیت شناختن این گونه ساز و کار اجرای مستمر آنها و فضای ثابت جهت مواجهه‌ی این آثار با مخاطبانش را فراهم کند که نشد و چند و چونش بماند برای فرصتی درخورتر.

امروز با یاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری و تفاهم و توافق رسمی‌با مرکز هنرهای نمایشی رادیو و شبکه رادیویی نمایش، اعلام می‌کنیم که پس از این تلاش هیجده ساله در نهایت توفیق آن را یافتیم که در "تماشاخانه مهر" حوزه‌ی هنری میزبان استمرار حضور گروه‌های نمایشگری باشیم که مایلند اثری در قالب «رادیو _ تئاتر» را به صورت اجرای عمومی (از یک تا سه هفته) با قاعده‌های رایج در ضوابط اجرای تئاتر به مخاطبان ارائه کنند.

خوشبختیم از آنکه به این بهانه به طور رسمی از نمایشگران زبده‌ی رادیو و تئاتر برای حضور در این جریان مستمر تحت عنوان «رادیو در صحنه» دعوت به عمل می‌آوریم و خواهشمندیم دوستان نمایشگر رادیو برای حضور، آمادگی خود را به دفتر ادبیات نمایشیِ مرکز هنرهای نمایشی رادیو و دوستان نمایشگر آزاد که از فضاهایی غیر از رادیو علاقمند به حضور هستند به دفتر کارگروه تولید مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری مراجعه کنند.
لازم به ذکر است تمام ویژگی‌های اجراهای تئاتر در مورد اجراهای رادیو تئاتر نیز اعمال خواهد شد و مخاطبان می توانند از طریق اینترنت به سامانه‌های فروش بلیت نسبت به خرید بلیت های این آثار نیز دسترسی پیدا کنند.»
لازم به ذکر است که رادیو در صحنه به عنوان یک رویکرد رسمی ارائه ی نمایش به مخاطب از نوزدهم مرداد ماه ۱۴۰۲ با اجرای نمایش "بازگشت" به کارگردانی «شیرین سپه راد»  ساعت ۱۸:۳۰ آغاز به کار خواهد کرد.
دفتر کارگروه مشترک تولید «رادیو در صحنه» آماده ی میزبانی از پیشنهادات علاقمندان توسعه ی هنرهای نمایشی است.

امتیاز شما