امروز يك شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۲
پرونده سینما رکس در شبکه مستند باز می‌شود؛
پرونده سینما رکس در شبکه مستند باز می‌شود؛

فاجعه سینما رکس به روایت اسناد محرمانه

مشاهده ۳۰۴
۱۴۰۲/۰۵/۱۸- ۱۷:۱۹
تعداد بازدید:304

مجموعه مستند «تارکد» پنجشنبه 19 مرداد در قسمت دوم خود به سراغ بررسی پرونده سینما رکس رفته است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نیکنام در این باره گفت: در این قسمت ضمن بازخوانی زمینه‌ها و نحوه رقم خوردن فاجعه سینما رکس آبادان، روند رسیدگی به پرونده، سرگذشت متهمان فاجعه و اسنادی که سالهای بعد از برگزاری دادگاه به دست آمد و از رازهایی در رابطه با این پرونده پرده برداری کرد را مورد بررسی قرار می دهد.
وی افزود:  مجموعه مستند  10 قسمتی «تارکد» درشبکه مستند و مرکز هنری رسانه‌ای نهضت تولید شده و مروری بر پرونده‌های مهم تاریخ انقلاب که جنبه‌های امنیتی دارد، خواهد داشت. موضوعاتی مثل  کودتای آیت الله شریعتمداری، پرونده عباس امیرانتظام، فرار بنی صدر، حج 66، پرونده انفجار نخست وزیری و ...
این کارگردان گفت: در قسمت اول سراغ پرونده کودتای آیت الله شریعتمداری رفتیم و حالا در قسمت جدید ماجرای سینما رکس با تاکید بر اسناد لانه جاسوسی، ساواک، سیا، وزارت خارجه آمریکا و اسناد محرمانه دیگر روایت می‌شود.
سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۷ و حین نمایش فیلم «گوزن‌ها» در آتش سوخت تا چندصد نفر در این آتش‌سوزی جان خود را از دست دهند. در همان زمان هم اعلام شد به احتمال فراوان حادثه عمدی است اما بر سر عاملان این حادثه همواره بحث‌ها و روایت‌های مختلفی وجود داشته است.
مجموعه مستند «تارکد» پنجشنبه‌ها ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرارش روز بعد ساعت 15 است.

امتیاز شما