امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲
به همت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو؛
به همت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو؛

مجلس تعزیه طفلان مسلم برگزار شد

مشاهده ۲۵۵
۱۴۰۲/۰۶/۰۲- ۱۲:۲۷
تعداد بازدید:255

به همت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، مجلس تعزیه طفلان مسلم در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، گروه اجرای تعزیه با همکاری پردیس تئاتر تهران و مجمع تعزیه آل طاها شکل گرفته است.
این گروه اغلب از تعزیه خوانان حسینیه معروف قودجان خوانسار هستند و اجراهای متعددی در شهرهای مختلف ایران و خارج از کشور داشته اند.
محسن سوهانی مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش ضمن اعلام این مطلب افزود: طبق دستور معاون محترم صدا ، برنامه تعزیه را به مناسبت ایام ماه صفر و منتهی به اربعین حسینی تدارک دیده ایم که بناست علاوه بر اجرای زنده از رادیو نیز پخش شود و به شکل تصویری نیز به روی آنتن شبکه‌های سیما برود.
وی تأکید کرد: تعزیه که در لغت به معنی عرض تسلیت گفت است از اصیل ترین و قدیمی ترین گونه‌های اختصاصی هنر نمایشی در ایران زمین به شمار می رود که ریشه آن به ایران باستان و پیشینه سه‌هزارساله آیین “سوگ سیاوش” یا “سووشون” برمی‌گردد.

این آیین نمایشی، پس از اسلام در زمان حکمرانی آل بویه، با توجه به عشق و ارادت عمیق ایرانیان به معارف شیعی و فرهنگ عاشورایی شکل “تعزیه” یا “شبیه خوانی” به خود گرفت. لوئیس پلی (Lewis Pelly) انگلیسی در کتابش تحت عنوان “نمایش آیینی حسن و حسین”[ع] تعزیه را چنین توصیف می‌کند که:{اگر موفقیت نمایش را با تاثیراتی که بر مخاطبانش برمی‌انگیزد ارزیابی کنیم هیچ‌گاه هیچ نمایشی، از تراژدی‌ای که در جهان اسلامی تحت عنوان تراژدی حسن و حسین[ع] شناخته می‌شود پیشی نگرفته است...}
سوهانی افزود: نسخه تعزیه "دو طفلان مسلم"با یک اجرای کاملا تخصصی برای پخش از آنتن رادیو و تلویزیون ضبط و پخش می‌شود.
گفتنی است در اجرای تعزیه "دو طفلان مسلم"مسعود حجازی در نقش حارث، امیرعباس دانشمندی در نقش طفلان مسلم (ابراهیم)، محمدمیرزایی در نقش طفلان (محمد)، حسین عقیقی در نقش شریح و زن حارث، جواد مرادی در نقش کنیز حارث و پسر شریح ، و جواد چشمه در نقش ابن زیاد حضور دارند.

تصاویر

امتیاز شما