امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

نقش امام حسین (ع) در تغییر و تحول افراد در «طریق» روایت می‌شود

مشاهده ۲۶۸
۱۴۰۲/۰۶/۰۷- ۱۴:۰۹

«طریق» برنامه ویژه ایام اربعین شبکه یک سیما نقش امام حسین (ع) را در تغییر مسیر و سبک زندگی افراد را به تصویر می‌کشد و حال و هوای مهمانان خود را از تغییر سبک و مشی زندگی از زبان خودشان نقل می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، ویژه برنامه اربعینی شبکه یک با عنوان «طریق»، روایت رفتن افراد به کربلا و شرکت در راهپیمایی اربعین و حال و هوای مهمانان برنامه را از زبان خودشان بازگو می‌کند.

میزبان این برنامه مجید یراق بافان که هر شب گفت و گوی صمیمانه با چهره‌های شناخته شده مردمی دارد.

محمدحسین سعادتی تهیه کننده درباره «طریق» گفت: ما در این برنامه به دنبال روایت رفتن افراد مختلف به کربلا هستیم. در «طریق» از کشش و جذبه افرادی که شاید خیلی با فلسفه اربعین آشنا نبودند و سبک زندگی متفاوتی را زیست می‌کردند  سخن می‌گوییم.  از لحظاتی که دل افراد گره می خورد به امام حسین(ع) و راهی پیاده روی اربعین می‌شوند.

سعادتی خاطرنشان کرد: برنامه «طریق» با نگاهی نو و متفاوت با موضوع پیاده روی اربعین تولید شده و قرار است مهمان‌های ویژه‌ای در این برنامه حضور یابند، این مهمان‌ها افرادی هستند که امام حسین علیه السلام در زندگی آن‌ها تاثیر مستقیمی داشته و مسیر زندگی‌شان عوض شده است.

تهیه کننده این برنامه ادامه داد: در «طریق»  سه پرده داریم . پرده نخست شخصیت خود شرکت کننده قبل از این که اتصال پیدا کند به اباعبدالله الحسین(ع) ، در پرده دوم درباره این اتصال و چگونگی تحول صورت گرفته صحبت می‌کنیم و در پرده آخر هم به حضور این شخص در راهپیمایی اربعین و فعالیتی که در این ایام انجام می دهد ، اختصاص دارد.

سعادتی ادامه داد: مهمانی که در قسمت نخست برنامه «طریق» داشتیم علی دیسکو بود که سبک زندگی خاص خود را داشت و حضورش در یک هیات باعث شد که با امام حسین(ع) عجین شود و زندگی گذشته خود را رها کند. البته این تغییر و تحول به تدریج صورت گرفته است و ما این مساله را از زبان خودش در برنامه می‌شنویم.

یا مهمان دیگری به نام محمدعلی شعبانی که پسر مرتضی شعبانی فیلمبردار شهید آوینی بود که علاقه چندانی به این شهید بزرگوار نداشت اما پس از سفری که همراه پدرش به عنوان دستیار تصویربردار اربعین به کربلا می رود و حادثه ای که برایش اتفاق می افتد متوجه می‌شود مشکلی که برایش پیش آمده به واسطه سفر اربعینی که رفته، برطرف شده است.

مهمان‌هایی که در برنامه حضور دارند دکتر علی آقامحمدی است مدیر گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام است.

دکتر آقامحمدی که بزرگترین کاروان اربعینی ایرانی با نام کاروان «هیات رهسپاران عصر حضور» را هدایت می‌کنند و حدود 20 هزار  نفر را از اقصی نقاط کشور و مناطق محروم به صورت رایگان به کربلا می‌برند و همه امکانات را در اختیار زائران حسینی(ع) قرار می دهند که حدود 90 درصد این افراد سفر اولی هستند.

از دیگر مهمانان سردار حسن زاده فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران هستند و همچنین برخی مسئولان مرتبط با مراسم برگزاری راهپیمایی اربعین در برنامه حضور خواهند داشت.

دو شب آخر این برنامه که منتهی به اربعین است، ویژه برنامه‌ای برای جاماندگان اربعین پخش خواهد شد و ما درخدمت سردار حسن زاده دبیرستاد جاماندگان اربعین هستیم که هر ساله از میدان امام حسین(ع) تا حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) برنامه دارند و درباره جاماندگان و حس و حال این افراد صحبت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: یک بخش دیگر در برنامه تحت عنوان «روایت طریق» با صدای حامد عسگری داریم که درخصوص نوجوانی است که برای نخستین بار راهی سفر کربلا و راهپبمایی اربعین شده است. این نوجوان بعد از رفتن به هیاتی، متوجه می‌شود کاروانی قرار است عازم کربلا و عتبات عالبات شود و این نوجوان همان جا تصمیم می‌گیرد همراه این کاروان در راهپیمایی اربعین شرکت کند.در ادامه اجازه این نوجوان از خانواده و گرفتن گذرنامه و مراحل قانونی خروج از کشور برای سفر به کربلا را مرحله به مرحله شاهد هستیم تا در مسیر مرز و نجف و ...

یک بخش هم «محمدحسین رجبی دوانی» مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام درخصوص اربعین‌های گذشته صحبت می‌کنند.

این کارشناس از اربعین سال 63 هجری قمری تا به امروز به قدمت اربعین  و برگزاری مراسم و زائران امام حسین (ع) اشاره می‌کند.

در این برنامه همچنین گزارش های تصویری هم از برخی عوامل برنامه که هم اکنون در عراق مستقر هستند تصاویر راهپیمایی اربعین را ارسال می‌کنند.

وی با اشاره به دکور خاص این برنامه هم گفت: این دکور بزرگ دارای 40 متر طول و عرض 30 متر است که به نوعی  طریق و پیمودن راه را تداعی می‌کند.

خاطر نشان می‌شود «طریق» از چهارم شهریور ماه به روی آنتن شبکه یک رفته است و پخش آن تا پانزدهم شهریور ادامه دارد.

از دیگر عوامل این برنامه می‌توان به رضا الهی به عنوان جانشین تهیه کننده، حسین شمسایی مدیر تولید، مسعود آهنچی به عنوان سردبیر،

زینب صادقی کیا مسئول هماهنگی مهمانان، احمد ناصری پور برنامه ریز و مهدی پورحسینی مدیر تدارکات اشاره کرد. مدیر پروژه هم حسین نیرومند است.

امتیاز شما