امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

از هنر آبرنگ تا معرفی تبعیدگاه ملاصدرا در «ایران» پرس تی‌وی

مشاهده ۱۶۲
۱۴۰۲/۰۶/۱۳- ۱۳:۵۵

برنامه «ایران» شبکه پرس تی‌وی مخاطبان خود را با هنر نقاشی و تبعیدگاه ملاصدرا آشنا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، موضوع برنامه این هفته «ایران» به معرفی هنر نقاشی با آبرنگ و روستای کهک قم به عنوان تبعیدگاه ملاصدرا اختصاص دارد.

 قسمت اول مجموعه مستند «ایران» به گزارشگری هدی لزگی به معرفی هنر نقاشی با آبرنگ می‌پردازد.

نقاشی با آبرنگ تکنیکی است که از حل کردن رنگدانه‌های رنگ در آب نقاشی مورد نظر طراحی می‌شود.

این هنر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های نقاشی در جهان، هنری تازه، درخشان و شفاف است که هنرمندان بسیاری را به دنیای بی‌نهایت امکانات خود می‌کشاند.

نقاشان ایرانی از دیرباز هر کدام با سبک و دیدگاه خاص خود به این هنر پرداخته‌اند.

قسمت دوم برنامه نیز با گزارشگری گلنار فرنودی به معرفی روستای کهک و خانه ملاصدرا اختصاص دارد.

خانه تبعیدی ملاصدرا، حکیم پرآوازه ایرانی که به دلیل نظرات ساختارشکنانه و آرای نوآورانه خود مورد آزار قرار گرفته بود، نام روستای کهک قم را به شهرت رسانده، روستایی که طبیعت زیبا و جاذبه‌های تاریخی دیگری هم دارد.

خانه یک سقف بلند و گنبدی شکل دارد و دیوارهای آن با تزئینات گچبری ساده‌ای پوشیده شده است. گفته می‌شود این خانه ۸ اتاق داشته اما در حال حاضر تنها یک اتاق باقی مانده در سمت چپ این بنا که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این روستا یک عصارخانه قدیمی نیز وجود دارد که ادوات روغن‌گیری را به نمایش گذاشته و به عنوان یکی از اولین عصاری‌های ایران در صنعت روغن‌گیری به حساب می‌آید.

 منطقه کهک قم جاذبه‌های دیدنی دیگری هم از جمله غار، امامزاده و چند خانه تاریخی و البته طبیعتی چشم‌نواز دارد که می‌تواند برای یک گردش یک روزه مناسب باشد.

برنامه «ایران» دوشنبه ساعت 17 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز سه شنبه ساعت 14:00، چهارشنبه ساعت 19:00، پنج شنبه ساعت 10:00 و جمعه ساعت 07:00 روی آنتن می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15015 برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی‌وی مشاهده کنند.

امتیاز شما