امروز چهارشنبه  ۵ مهر ۱۴۰۲
در گفتگو با مهر مطرح شد؛
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

روایت «طریق» از تحول/ دکوری که شبیه مسیر پیاده روی اربعین شد

مشاهده ۲۰۵
۱۴۰۲/۰۶/۲۲- ۱۲:۰۸
تعداد بازدید:205

تهیه‌کننده برنامه «طریق» با اشاره به ویژگی‌های برنامه از دکوری گفت که به طریق مشایه مسیر پیاده روی اربعین نزدیک شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محمدحسین سعادتی تهیه‌کننده برنامه «طریق» که از چهارم شهریور ماه با موضوع پیاده‌روی اربعین روی آنتن شبکه یک سیما رفته است درباره علت ساخت این اثر به خبرنگار مهر گفت: از وقتی که کار تهیه‌کنندگی در تلویزیون را برعهده گرفته‌ام، بسیار علاقه‌مند بودم که برنامه‌ای درباره امام حسین (ع)، عاشورا و اهل بیت بسازم که خدا قسمت کرد و برنامه «طریق» تولید شد.

وی ادامه داد: البته بعد از برنامه «قهرمان» دوست داشتیم که برای ماه محرم برنامه‌ای بسازیم اما چون پخش فینال «قهرمان» به روزهای پایانی پیش از محرم نزدیک می‌شد، نتوانستیم در این ماه برنامه‌ای داشته باشیم به همین دلیل با پیگیری‌های فراوان برنامه «طریق» را برای اربعین تدارک دیدیم.

سعادتی درباره علت تمرکز برنامه «طریق» بر اربعین تاکید کرد: برنامه‌های زیادی وجود داشتند که به ماه محرم، ۱۰ شب اول آن و عاشورا می‌پرداختند اما برنامه تلویزیونی جامعی با موضوع اربعین نداشتیم؛ برنامه‌هایی که حول محور اربعین می‌چرخیدند، معمولا گزارش‌های تصویری زنده از کربلا یا پیاده‌روی اربعین بودند به همین دلیل تصمیم گرفتیم برنامه‌ای تلویزیونی با موضوع اربعین بسازیم که جذابیت بالایی داشته باشد و در آن به انواع روایت‌ها بپردازیم.

تهیه‌کننده «طریق» درباره چگونگی انتخاب سوژه‌های برنامه بیان کرد: زینب صادقی‌کیا مسئول انتخاب سوژه بود که در آن بسیار مهارت دارد و افراد زیادی را می‌شناسد که داستان‌های خاصی دارند؛ افرادی که به برنامه «طریق» دعوت شدند، هرکدام زندگی‌های متفاوتی داشتند که به وسیله اربعین و امام‌ حسین(ع) دچار تغییر شده بود. برنامه «طریق» سه پرده دارد که در هر کدام روایت و برشی از زندگی سوژه‌ها به نمایش درمی‌آید.

این تهیه‌کننده در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره دکور برنامه «طریق» و حال و هوای آن اظهار کرد: از آنجایی که دکور برنامه «طریق» بسیار به طریق مشایه یعنی مسیر پیاده روی اربعین نزدیک بود، استقبال بالایی را به دنبال داشت، همچنین موکب‌ها و اسپیکرهایی که صدای مشایه را پخش می‌کردند، در دکور وجود داشت که حال و هوای کربلا را منتقل می‌کرد و همه را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. در طول برنامه نیز عودهای عربی را روشن می‌کردیم که از نظر بویایی نیز مهمانان و عوامل پشت صحنه را به طریق مشایه نزدیک می‌کرد.

سعادتی درباره آیتم‌های این برنامه توضیح داد: «طریق» چهار آیتم دارد؛ یکی از آیتم‌ها «روایت طریق» نام دارد که جوانی می‌خواهد برای اولین بار به کربلا برود و از این مسیر تصویربرداری می‌شود، آیتم بعدی گزارشی است که حال و هوای اربعین و کاروان رهسپاران عصر ظهور را گزارش می‌دهد. در آیتم بعدی آقای رجبی دوانی درباره پیاده‌روی اربعین، تاریخچه آن و زیارت امام حسین(ع) صحبت می‌کند. آیتم آخر نیز مداحی‌های مشهور اربعینی را نشان می‌دهد.

وی در پایان درباره اینکه آیا باز هم به سراغ ساخت برنامه‌های مناسبتی می‌رود، عنوان کرد: به دنبال این هستیم که در آینده نیز برنامه‌هایی مشابه و با رویکرد پرداخت به مصائب اهل بیت(ع)، تولید کنیم. اینگونه برنامه‌ها حتما باید قسمت و روزی شما شوند و تا وقتی این اتفاق نیفتد، نمی‌توان به سراغ‌شان رفت. خدا را شکر این توفیق وجود داشت که امسال «طریق» را برای اربعین تولید کنیم و روی آنتن ببریم.

به گفته سعادتی، حامی مالی برنامه هیات رهسپاران عصر ظهور بود که با مدیریت علی آقامحمدی رئیس ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار کشور انجام شد.

امتیاز شما