امروز يك شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۲
کارشناسان برنامه "سیاه و سفید" هیسپان تی‌وی بررسی می‌کنند؛
کارشناسان برنامه "سیاه و سفید" هیسپان تی‌وی بررسی می‌کنند؛

پنجاه سال پس از کودتای خونین شیلی

مشاهده ۳۲۸
۱۴۰۲/۰۶/۲۲- ۱۴:۲۸
تعداد بازدید:328

برنامه "سیاه و سفید" (Negro y Blanco ) شبکه هیسپان تی وی به بررسی کودتای شیلی پس از گذشت پنجاه سال می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه این هفته "سیاه و سفید" به واکاوی کودتای شیلی علیه رئیس جمهور وقت آن زمان سالوادور آلنده پایان داد می‌پردازد.

پنجاه سال پیش، لا موندا، کاخ ریاست جمهوری شیلی، به عنوان بخشی از کودتای نظامی‌برای سرنگونی سالوادور آلنده، رئیس جمهور سوسیالیست منتخب این کشور، بمباران شد. در 11 سپتامبر 1973، پس از یک دوره طولانی ناآرامی اجتماعی و تنش سیاسی میان کنگره تحت کنترل مخالفان و رئیس جمهور سوسیالیست این کشور، و نیز جنگ اقتصادی که به دستور رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ریچارد نیکسون آغاز شده بود. گروهی از افسران نظامی‌به رهبری ژنرال آگوستو پینوشه قدرت را در یک کودتا به دست گرفتند و به حکومت غیر نظامی‌پایان دادند. پینوشه یک سال پس از کودتا به قدرت رسید و در اواخر سال 1974 رسما رئیس جمهور شیلی شد. تا پیش از کودتا سیاست شیلی برای چندمین دهه به عنوان کشوری دموکراتیک و دارای ثبات سیاسی مورد ستایش قرار گرفته بود. کودتای شیلی به سقوط دموکراسی در این کشور منجر شد. کودتای شیلی به دلیل همزمانی روز و ماهش با حملات 11 سپتامبر در سال 2001 اغلب به عنوان یک 11 سپتامبر دیگر نامیده می‌شود.

برنامه «سیاه و سفید» شبکه هیسپان تی‌وی با اجرای ادواردو آرتس این هفته با حضور مارسلواوسس،زندانی سیاسی سابق و فعال سیاسی محبوب مردم شیلی روی آنتن می رود. این برنامه پنجشنبه ساعت 4:30 بامداد به وقت تهران از شبکه هیسپان تی وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه همان روز ساعات 9:30، 13:30 و 18:30روز جمعه ساعت 2:30 و 16:30 و شنبه 11:30بازپخش می‌شود.

علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به آدرسhttps://www.hispantv.com/showprogram/negro-y-blanco-con-eduardo-artes/878 این برنامه را در وب سایت شبکه هیسپان تی وی مشاهده کنند.

 

امتیاز شما