امروز دوشنبه  ۳ مهر ۱۴۰۲
در «سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ؛
در «سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ؛

نقد و بررسی کتاب درنگی بر شکوفایی تمدن اسلامی در اندلس

مشاهده ۱۳۰
۱۴۰۲/۰۶/۲۷- ۰۷:۲۳
تعداد بازدید:130

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با «محمدجواد گودینی» نویسنده کتاب «درنگی بر شکوفایی تمدن اسلامی در اندلس»اختصاص دارد. این برنامه از ساعت ۱۲:۳۰ دوشنبه ۲۷ شهریور پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان کارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی کتاب درنگی بر شکوفایی تمدن اسلامی در اندلس با نویسنده این ‌کتاب گفتگو می‌کند.

آندلس شبه‌جزیره‌ای در کنار اروپا، با موقعیت سیاسی و جغرافیایی مهمی‌بود که از سه طرف به دریای آزاد ختم می‌شد و از طرف شمال نیز با فرانسة کنونی هم‌مرز بود و به این دلیل دروازه اروپا محسوب می‌شد که تسخیر و سلطه بر آن کمک شایانی به پیشرفت در اروپا کرد. راز این که مسلمانان با موفقیت توانستند پا به اروپا بگذارند این بود که رودویک، زمامدار اسپانیا، در زمان حملة طارق، نیروی دریایی مجهزی نداشت و پس از آنکه طارق در خشکی اردو زد، دیگر نتوانست او را به عقب براند. در این کتاب که معرفی می‌شود ، از فتح اندلس به دست مسلمانان و علت‌های فرهنگی و اجتماعی سقوط اندلس و شکوفایی تمدن اسلامی در آنجا سخن رفته است. مختصری از تاریخ اسپانیا، اندیشه فتح اندلس، تنگی جبل‌الطارق: دروازه مسلمانان، دوره تاریخی اسپانیای اسلامی، بررسی علل سقوط آندلس و شکوفایی علمی، فرهنگی و اجتماعی آن، مشاهیر آندلس، وضع کنونی آن و اسپانیا و...از جمله موضوعاتی است که در این کتاب به ان اشاره شده است.

برنامه «سیم و زر» که ویژه نقد کتاب است، با تهیه‌کنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای کارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

امتیاز شما