امروز يك شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۲
در «چاپخانه» رادیو فرهنگ؛
در «چاپخانه» رادیو فرهنگ؛

نگاهی به کتاب های «کرشمه ماه» و «تاریخ معاصر از نگاه مقام معظم رهبری»

مشاهده ۱۲۸
۱۴۰۲/۰۷/۰۲- ۱۲:۳۲
تعداد بازدید:128

کتاب های «کرشمه ماه» و «تاریخ معاصر از نگاه مقام معظم رهبری» یکشنبه ۲ مهرماه در برنامه «چاپخانه» رادیو فرهنگ معرفی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «چاپخانه» برنامه‌ای از گروه کتاب با موضوع معرفی تازه‌های نشر و گفتگو با نویسندگان و مترجمان است که در برنامه این هفته ضمن گفتگو با نویسندگان این دو کتاب آثارشان معرفی می‌شود.
در بخش نخست برنامه «محمدرسول تبیک» به عنوان کارشناس مجری برنامه با «احسان بابایی» نویسنده کتاب "تاریخ معاصر از نگاه مقام معظم رهبری» از انتشارات «معارف» گفتگو می‌کند‌.
این اثر از نشر معارف با قلمی روان برای همه کسانی که چشمان نکته بینی در مسائل تاریخ دارند مناسب است چرا که با قلمی همگانی به شکلی ساده و روان، تاریخ را از زبان کسی بازگو می‌کند که به واسطه مطالعات گسترده از یک سو و از سوی دیگر به علت نقش آفرینی گسترده در متن انقلاب اسلامی و تغییر بر آمده از آن در جهان، مروری همه جانبه و ضروری را برای مخاطب مهیا کرده است.
فصل های سیزده گانه این اثر، یادآور مهم ترین رخدادهای پس از پیروزی انقلاب است.
در بخش دوم برنامه «سمیه جمالی» کارشناس مجری برنامه با دکتر «محمدعلی عباسی‌اقدم» نویسنده کتاب «کرشمه ماه» از انتشارات «دفتر نشر فرهنگ اسلامی» گفتگو می‌کند.
کتاب «کرشمه ماه»؛ چند روایت کوتاه از سبک زندگی آیت‌الله محمدتقی بهجت فومنی و سومین‌ عنوان از مجموعه «قله‌ها به آسمان نزدیک‌ترند» است که تا به‌حال دو کتاب «اقیانوس آرام»‌ و «آن مرد بی‌نهایت» درباره علامه طباطبایی و امام خمینی از آن منتشر شده‌اند.
مجموعه «قله‌ها به آسمان نزدیک‌ترند»‌ نگاهی گذرا به زندگی علما دارد و برش‌های کوتاهی از اهالی معرفت را شامل می‌شود. محمدعلی عباسی نویسنده کتاب «کرشمه ماه» می‌گوید این‌کتاب روایت مختصری از زندگی پر رمز و راز عالم ناشناخته و گمنامی است که کتمان و پرهیز دو روی سکه زندگی و روش سلوکی و عرفانی‌اش بود؛ مرد بزرگی که در عمر خود در حال پرده‌پوشی بود و در این‌فقره مهارتی شگفت داشت؛ تا جایی‌که به اقرار فرزندش بیش از ۹۰ درصد زوایای زندگی‌اش مجهول مانده است.
آیت‌الله سیدعبدالکریم کشمیری که خود از عارفان نامی‌شیعه است، از آیت‌الله بهجت به‌عنوان کوه کتمان نام برده است. مولف کتاب «کرشمه ماه» می‌گوید این‌کتاب با روایت‌هایش سرکی کوتاه به زندگی عارفی است که هنوز هم قدر و منزلتش مجهول مانده و او را درست نمی‌شناسیم.
کتاب  کرشمه ماه  ۶ فصل دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «طلوع ماه»، «هجرت ماه»، «شکوه ماه»، «شیدای ماه»، «مرد ماه» و «سلوک ماه». پیش از این‌فصول هم مقدمه کتاب با عنوان «سخن نخست» درج شده است.
برنامه «چاپخانه» با گویندگی  لیدا وحیدی و تهیه کنندگی زهرا نصرالهی، یکشنبه‌ها ساعت ۲۱ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

امتیاز شما