امروز يك شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۲
در «کتاب فرهنگ» رادیو فرهنگ؛
در «کتاب فرهنگ» رادیو فرهنگ؛

بررسی تاثیر ادبیات دفاع مقدس در کودکان و نوجوانان

مشاهده ۱۲۸
۱۴۰۲/۰۷/۰۳- ۰۹:۱۵
تعداد بازدید:128

برنامه «کتاب فرهنگ» امروز دوشنبه ۳ مهرماه با موضوع تاثیر ادبیات دفاع مقدس در کودکان و نوجوانان از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «کتاب فرهنگ» به همت گروه «تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ» هر روز از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۱۹ پخش می‌شود. این برنامه دوشنبه‌ها به کودکان و نوجوان اختصاص دارد و این هفته به موضوع تاثیر ادبیات دفاع مقدس در کودکان و نوجوانان می‌پردازد. در این برنامه با حضور سید مجتبی مومنی به عنوان کارشناس و در گفتگوی تلفنی با فائضه غفار حدادی ( نویسنده)، درباره دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان صحبت می‌شود. همچنین رویدادها و اخبار حوزه‌های نشر و کتاب نیز در این برنامه اطلاع‌رسانی می‌شود و در بخش کتاب خوان‌های کوچک نوجوانان بخش هایی از کتابی را خوانده و معرفی می‌کنند.

همچنین کتاب «۱۰ سایه ملخ » رمانی از محمدرضا بایرامی در این برنامه معرفی می‌شود. این‌کتاب روایتی که درباره‌ی تمام ابعاد جنگ صحبت می‌کند شما را با خود به دنیای تازه‌ای می‌برد. «سایه‌ ملخ» درباره‌ نوجوان چوپانی است که به خاطر کم‌بینا شدن چشم‌های پدرش، به تنهایی کار مراقبت از گوسفندان را بر عهده گرفته است. داستان در ادامه با تمثیل هجوم ملخ‌ها به محصولات زراعی روستا ادامه پیدا می‌کند. پس از آن ماجرای مفقود شدن گوسفندان روستاییان و کشف دزدیده شدن آنها توسط نیروهای عراقی آماده شده در مرزهای دو کشور برای حمله به ایران به اوج می‌رسد. درست در همینجاست که قهرمان نوجوان داستان سایه ملخ به ناگاه رشد کرده و خود را در صحنه‌ای تازه و نادیده از زندگی می‌بییند. «سایه ملخ» روایتی عجیب، بدیع و جدید از جنگ است. محمدرضا بایرامی در کتاب سایه ملخ در حال و هوای متفاوتی توانسته است به خوبی از دو طرف درگیر جنگ صحبت کند، علاوه بر این، در نشان دادن شجاعت‌ها و دلاوری‌های همه‌ی افراد درگیر جنگ هم موفق بوده است.

«کتاب فرهنگ» را دوشنبه‌ها به تهیه کنندگی «یلدا احتشامی» با همراهی گویندگی و نویسندگی ‌«راضیه گردکاهد» و هماهنگی «مژگان پارساحسینی» و گزارشگری «حمیرا فراتی» روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز ساعت ۱۸:۰۰ بشنوید.

امتیاز شما