امروز شنبه  ۵ اسفند ۱۴۰۲
مهلت ارسال آثار تا 15 آبان ماه
مهلت ارسال آثار تا 15 آبان ماه

آموزش ساخت پادکست از آماتور تا حرفه ای در معاونت صدا

مشاهده ۶۲۴
۱۴۰۲/۰۷/۰۹- ۰۸:۱۷
تعداد بازدید:624

معاونت صدا اولین «رویداد ملی پادکست فارسی» را بهمن ماه امسال با حضور پادکست‌سازان حرفه‌ای و آماتور برگزار می‌کند. مهلت ارسال آثار تا 15 آبان ماه است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، اولین رویداد ملی پادکست فارسی، با هدف ایجاد رقابت سازنده و پویا میان تولیدکنندگان پادکست فارسی، آموزش ساخت پادکست از آماتور تا حرفه ای برگزار می‌شود. کاربران از طریق تارنمای رسمی‌به ‌صورت رایگان به تمامی‌کارگاه‌ها دسترسی پیدا خواهند کرد به همین منظور نشست اولین رویداد ملی پادکست فارسی با اجرای فرزاد حسنی در مجموعه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.
اسماعیل باستانی، داور این رویداد با تاکید بر این که پادکست کتاب صوتی و نمایش نیست، افزود: هر چیزی که بخواهید در پادکست وجود دارد، پادکست در یک دهه جای خودش را بین مردم باز کرده است. به طوری که می توان مدعی شد پادکست این روزها خیلی طرفدار دارد. طی سالیان سال برنامه سازی در رسانه دستخوش درگیر تغییر شد، اما پادکست نشات گرفته از خلاقیت است و ترکیب این فضاها با رادیو فضای جدید و نویی می دهد.
باستانی با اشاره به اینکه مخاطب پادکست متفاوت است چون تمرین شنیدن می‌کند، افزود: برنامه‌های رادیو سروقت مشخص پخش می‌شود، اما کارافزار‌های پادکست کاری می‌کنند که شما در هر لحظه‌ای به آن‌ها دسترسی داشته باشید. پادکست را همیشه می توان شنید در زمان کوتاه اطلاعات شسته و رفته به مخاطب می دهد.
وی با تاکید بر اینکه در بازار کیفیت پادکست خیلی خوب است، افزود: دغدغه جامعه ما و کل جامعه جهانی، آگاهی است. پادکست ساز با توجه به نگاه فردی و زیستی که دارد به جامعه خودش آگاهی می دهد. البته ناگفته نماند که برخی پادکسترها پول‌های خوبی در می آورند.

پادکست تمام قواعد برنامه سازی رادیو را دارد
سیاوش صفاریان پور، یکی دیگر از اعضای هیئت داوران با اشاره به تفاوت رادیو و پادکست گفت: رسانه گرم و اثرگذار رادیو با توجه به همه فراز و نشیب ها خودش را تنظیم کرده است، اصلی‌ترین تفاوت بین پادکست و رادیو به عنصر سفارش‌دهنده باز می‌گردد، در پادکست سفارش دهنده یک نفر و یک رسانه کوچک و فردی است، اما برنامه سازان در رادیو موظف هستند با توجه به سیاست ها پیش بروند، اما در پادکست این گونه نیست. در پادکست شما انتخاب می‌شوید و در رادیو همه شنونده هستند. البته پادکست تمام قواعد برنامه سازی رادیو را دارد.
وی با بیان اینکه ارتباط ناگسستنی پادکست با شبکه‌های اجتماعی هم در نوع خودش وجه تمایز پادکست با رادیو است افزود: زمانی که کاری پیش می آید، پادکست تمام نمی‌شود می توانید قطع کنید و دوباره برگردید، اما رادیو در لحظه است و توقف ندارد. در رادیو شما آن استقلالی که در پادکست دارید را ندارید و بیشتر امور در دست تولید کننده است.
صفاریان پور با بیان اینکه پادکست شخصی نگاری و یک تالیف دارد، ادامه داد: پادکست محتوای صوتی که در بستر اینترنت تولید می‌شود و به عبارتی محتوای شنیداری تالیف شده در وب است. پادکست مهمان و آنی که از آن لذت می‌بریم. تولید محتوای پادکست باید در بستر اینترنت باشد که یک سری دورچین دارد.
داور رویداد ملی پادکست فارسی افزود: در داوری ما می سنجیم که مخاطب چقدر درگیر بوده است، به جذابیت و سرگرم کننده بودن آن امتیاز می دهیم، باید در پادکست، صدا شفاف و تدوین درستی داشته باشد. راوی و لحن نیز مهم است، نویسندگی و پژوهش درستی داشته باشد.

برگزار کننده رویداد ملی پادکست فارسی، رادیو است
وحید اسدی، دبیر اولین رویداد ملی پادکست فارسی گفت: چرخه تولید و انتشار پیام در یک دهه اخیر به جایی رسیده که همه یک نفر است، در حوزه پادکست هم تا حدودی صدق می‌کند. همیشه رادیو عضوی از خانواده بوده و است، امروز رادیو در یکی از بسترها به نام پادکست شنیده می‌شود که بیشتر شنونده‌های آن جوانان و تحصیل کرده‌ها هستند، این دلیل اصلی که رادیو محتوایش را در حوزه پادکست تولید می‌کند.
وی افزود: باید در رسانه‌های اجتماعی دید که مخاطب هدف کجاست و چه دوست دارد و در چه ساعتی تمایل دارد که برنامه را بشنود. رادیویی‌ها این را در خود می‌بینند که روایت کننده باشند و آنها که علاقه مند هستند می توانند وارد شوند.
اسدی با بیان اینکه این مسابقه هفت جایزه دارد ، افزود: پادکسترها می توانند خودشان را با پاکسترهای آزاد محک بزنند. پادکستر خودش را وارد مفهوم می‌کند و نگاه، منش و طرح زندگی اش تاثیر در تولید پادکست می‌گذارد. به گفته دبیر این رویداد؛ امروز زیست در فضای مجازی بزرگ تر از زندگی واقعی است، در پادکست از مردم بازخورد گرفته می‌شود که در روند تولید تأثیرگذار است، اما در رادیو این مسئله خیلی کند است.

ما قرار است تسهیل گر و آموزشگر باشیم
وی با تاکید بر اینکه در پادکست محتوایی تولید می‌شود که ساده و شفاف است، افزود: این شفافیت و سادگی باعث جذابیت می‌شود، بی شک وقتی ابزارها کم می‌شود محصول دلنشین تر خواهد شد.
اسدی خاطر نشان کرد: پادکست جز آن که یک فایل صوتی، بخش گرافیکی و طراحی لوگو آن نیز مهم است، علاوه بر موارد ذکر شده پادکست فایل متنی همراه دارد که مخاطب را با حال و هوای پادکست آشنا می‌کند. پادکستر می فهمد چند درصد در چند دقیقه شنیده شده است. پادکسترها در سه چهار دقیقه متوجه می‌شوند که مثلا روایتگری من خوب بوده یا خیر. در پادکست سازی محتواهایی را می‌شنویم که مخاطبان زیادی دارد می تواند به ارتقا برنامه‌ها نیز کمک کند.
به گفته وی؛ برگزار کننده این رویداد رادیو است و مخاطبان می توانند به هر پادکستی که دوست داشتند امتیاز دهند. هر کسی می تواند پادکست تولید کند، چرا که ما قرار تسهیل گر و آموزشگر باشیم.
دبیر اولین رویداد ملی پادکست فارسی افزود: یک بخش ویژه داریم، هر پادکستی که با محتوای ایران تولید شده باشد در بخش ویژه جای خواهد گرفت. در این مدت کارگاهای آنلاین برگزار خواهد شد و آفلاین آن هم خواهد آمد. از هم یادگرفتن‌ها باعث رشد پادکست ها می‌شود.

معرفی برترین پادکست‌های فارسی
بخش مهم این رویداد آموزش است، لذا به صورت هفتگی کارگاه خواهیم داشت از الفبا تا پیشرفته تا بهمن ماه که اختتامیه ما خواهد بود. این کارگاه‌ها رایگان و حضور عموم آزاد است.
اولین رویداد ملی پادکست فارسی صدای جمهوری اسلامی ایران به منظور معرفی برترین پادکست‌های فارسی در کشور و رشد استعداد‌های این حوزه برگزار می‌شود. علاقه مندان تا ۱۵ آبان فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند . هر فرد قادر به تولید  پادکست می تواند با هر گویشی در این رویداد سهیم باشد.

امتیاز شما