امروز چهارشنبه  ۲ اسفند ۱۴۰۲
مروری بر آنچه در میزگرد همکاران با رئیس سازمان گذشت
مروری بر آنچه در میزگرد همکاران با رئیس سازمان گذشت

صریـح امـا صمیمی

مشاهده ۵۹۸
۱۴۰۲/۰۷/۲۳- ۱۰:۱۲
تعداد بازدید:598

در بخش دوم چهارمین نشست افق تحول، میزگرد همکاران رسانه ملی با حضور رئیس رسانه ملی برگزار شد و مدعوان این میزگرد هرکدام از دیدگاه خود به نقد دوره تحول پرداختند و پیشنهادهای خود را برای اجرای هرچه بهتر سندتحول رسانه ملی ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، واله نعمتیان(خبرنگار و سردبیر میز قرآن، معارف و نماز خبرگزاری صداوسیما)، سید ابوذر خوش‌بیان(معاون برنامه‌ریزی و نظارت مرکز فارس)، یونس محمدی (تهیه‌کننده و مجری برنامه تلویزیونی مکث شبکه اول سیما)، علیرضا کیخا (مدیرکل صداوسیمای سیستان‌وبلوچستان)، تقی رضاپور(دبیر کارگروه روستا، عشایر و کشاورزی ستاد تحول)، سید ظفر مهدی(خبرنگار اهل کشمیر در پرس تی‌وی)، ایوب آقاخانی  (بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر)، نوید سالم‌زاده (خبرنگار و سردبیر خبر صداوسیمای آبادان) تقی اکبرزاده (همکار مرکز سیمرغ معاونت سیما) حاضران در این میزگرد بودند.

 خروج گزارش‌های مناسبتی از روال تکراریِ همیشگی

واله نعمتیان، خبرنگار و سردبیر میز قرآن، معارف و نماز خبرگزاری صداوسیما به ابعاد تحولی در رویکرد، محتوا و سازوکار در مجموعه کاری‌اش اشاره کرد و گفت: در حوزه محتوایی، جریان‌سازی و سندمحوری را پیگیری کردیم. گزارش‌های مناسبتی عمدتا یکنواخت بودند، اما اکنون خط کاری ما در گزارش‌ها مشخص است و یک پیام در گزارش‌ها نهفته است و براساس برنامه پیش می‌رویم.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم گزارش‌ها از روال تکراری و همیشگی خارج شوند. امسال در اربعین فقط پلیس نبود که باعث ایجاد نظم در مرزها شد، بلکه رسانه ملی نیز پای کار بود و نقشی اساسی در اطلاع‌رسانی به مردم و نظم ایفا کرد.

 سازوکارهای ضدتحولی نیازمند اصلاح

سید ابوذر خوش‌بیان، معاون برنامه‌ریزی و نظارت مرکز فارس نیز با اشاره به دو راهبرد و شعار اصلی تحول یعنی هویت‌محوری و عدالت‌گستری عنوان کرد: بار اساسی کار بر دوش مراکز استانی است که هم می‌توانند عدالت رسانه‌ای را گسترش دهند و هم در بازنمایی و  هویت‌بخشی نقش ایفا کنند. البته باید بررسی کرد که جایگاه استان‌ها در این سازوکار کجاست. به نظر می‌رسد پس از گذشت دوسال، وقت آن رسیده که رفته رفته سازوکارها را تغییر دهیم.

وی به چند سازوکارهای ضدتحولی اشاره کرد و گفت: کاهش فشار آنتن یکی از راهبردهای تحولی است ما به عنوان مرکز «الف» باید سالانه ۱۸۰۰ ساعت یعنی روزانه پنج ساعت برنامه‌سازی داشته‌باشیم. باید روی این موضوع فکر کرد که آیا امکانات موجود با این راهبردها تطابق و تناسب دارد یا خیر؟ در تهران بخش اعظم کار برون‌سپاری است، اما در شهرستان یک تبصره 4 داریم و باید با همان تولید کنیم و تهیه‌کننده بیرونی با بودجه‌ای که برای نیروی رسمی درنظر می‌گیریم کار نمی‌کند. در تعمیم نرخ‌گذاری دستوری کارکنان رسمی‌به بیرونی‌ها باید تجدیدنظر شود.

 برنامه‌سازان به سمت قالب‌های جدید برنامه‌سازی حرکت کنند

یونس محمدی، تهیه‌کننده و مجری برنامه تلویزیونی«مکث» شبکه یک سیما نیز با بیان علتی که تصمیم گرفتیم این برنامه را تولید کنیم این بود که وی‌او‌دی‌ها دارند به سرعت تلویزیون‌ها را در تمام دنیا می‌بلعند، گفت: باید برنامه‌ای ساخته می‌شد که مابازایی در شبکه‌های اجتماعی داشته‌باشد و وقتی در شبکه‌های اجتمای نیز بازنشر می‌شود جزو انتخاب‌های مخاطب باشد.

وی افزود: ما ظرف‌های خوب برای بیان این حرف‌ها نداشته‌ایم. تولید ظرف‌های متناسب و جدید که اسمش را«قالب» می‌گذاریم لازم است که البته این اتفاق در«مکث» افتاده‌است.

محمدی اضافه کرد: از برنامه‌سازان دعوت می‌کنم از قالب‌های سنتی خارج شوند و به سمت قالب‌های جدید بروند. به اتاق فکری نیاز داریم که در قالب، رنگ و لعاب و ضرباهنگ به برنامه‌سازها کمک کند.

 باید آنتن در خدمت محتوا باشد، نه برعکس

علیرضا کیخا، مدیرکل صداوسیمای سیستان‌وبلوچستان در باره ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مجموعه‌ها و نهادهای بیرونی که مورد تاکید رئیس سازمان نیز قرار دارد سخن گفت و اظهار داشت: سند تحول می‌گوید باید آنتن در خدمت محتوا باشد، نه برعکس. به جای آنکه فهرست برنامه‌ها را به هرقیمتی پر کنیم باید گفتمان‌ انقلاب اسلامی فریاد زده شود.

وی افزود: ما نتوانسته‌ایم قصه‌ها، داستان‌ها، روایت‌ها، قهرمانان و باورهای مردم این خطه را آنگونه که شایسته‌است روایت کنیم و به تصویر بکشیم و باید به این مهم توجه داشته باشیم.

 نسخه‌ای که برای سیستان‌وبلوچستان پیچیده می‌شود با تمام کشور متفاوت است

علی کُرد، فعال فرهنگی و شاعر بلوچ که از استان سیستان و بلوچستان به همایش دعوت شده بود در حاشیه‌ای بر سخنان مدیرکل صداوسیمای سیستان‌وبلوچستان با بیان اینکه این مردم نجیب هیچ‌گاه با همدیگر مشکل نداشته‌اند و این مردمان نماد وحدت هستند، گفت: رسانه‌های خارجی و آن‌ها که از این وحدت رنج می‌برند سنگ‌های زیادی در مسیر شکل‌گیری وحدت می‌اندازند.

وی افزود: همیشه از محرومیت و مظلومیت استان شنیده‌ایم، اما وضعیت در مقایسه با ۴۰ سال قبل از زمین تا آسمان فرق کرده‌است. باید آبادانی، توسعه و ساخت‌وسازها را به مردم نشان دهیم و آن‌ها را پررنگ کنیم. رهبری از سیستان‌وبلوچستان به عنوان گنج پنهان یاد می‌کنند که سرشار از ظرفیت و مردمانی با استعداد است.

کُرد تاکید کرد که باید از مردم استان در بدنه برنامه‌ریزی و مشورتی سازمان استفاده کنیم. نسخه‌ای که برای سیستان‌وبلوچستان پیچیده می‌شود با تمام کشور متفاوت است. ویژندسازی از نخبگان استانی لازم است. این‌ها باید نماد فرهنگی استان شوند. سالیان سال است که نگاه امنیتی، استان ما را همواره ناامن جلوه داده‌است. این نگاه را در رسانه ملی نسبت به لباس مردم سیستان و بلوچستان تغییر دهید. مردم ما با فرهنگ، بااصالت و قدرشناس هستند و قدر کارهایی را که در استان صورت گرفته، می‌دانند. این مردم نجیب، شایسته احترام و خدمت هستند.

 در مسیر شناساندن ظرفیت‌های روستاها

تقی رضاپور، دبیر کارگروه روستا، عشایر و کشاورزی ستاد تحول رسانه ملی نیز با بیان اینکه ۲۶ درصد جامعه ما عشایر و روستاییان پاک‌سرشت هستند، اما به این اندازه سهم از آنتن رسانه ملی ندارند، گفت: ارتقای شان و منزلت این قشر و همچنین آشنایی‌زدایی از چهره فعلی روستا را در دستور کار داریم. براساس آمار رسمی‌بیش از ۵۰ درصد مدال‌آوران جهانی از روستاییان و عشایر هستند. به عنوان مثال روستای ماه‌فرخان ۷۰۰ جودوکار دارد. یا یک روستای فرهنگی داریم با نام محمدآباد استهبان که بیش از سه‌هزار حافظ کل قرآن تربیت کرده است. یا روستای نگارخاتون، روستایی صنعتی و به نام روستای بدون بیکار معروف است و بیش از ۲۵۰ فارغ‌التحصیل با مدرک کارشناسی به بالا دارد که ما به این‌ها ضریب نداده‌ایم. با آشنایی‌زدایی می‌توانیم  مهاجرت معکوس را شاهد باشیم.

رضاپور با اشاره به خلاهای محتوایی و ایده‌پردازی در این زمینه گفت: بیش از ۵۰۰ موضوع به همراه پژوهش‌ها و اطلاعات لازم را در اختیار معاونت‌ها قرار داده‌ایم.

 باید برای رسانه‌های هم‌فکرمان در تمام جهان الگو باشیم

سید ظفر مهدی، خبرنگار پرس تی‌وی به تاثیر انقلاب و امام (ره) بر مردم کشمیر اشاره کرد و گفت: دو سال است با معاونت برون‌مرزی همکاری دارم و وقتی آمدم تصور می‌کردم کارهای بسیاری باید انجام دهیم که خوشبختانه در دوره تحولی مدیران جوان پای کار آمده‌اند و اتفاقات خوبی دارد می‌افتد. برون‌مرزی و شبکه‌های مختلف آن در خط مقدم جنگ رسانه‌ای قرار دارند که به‌خصوص از سال گذشته جنبه‌های بسیاری از این جنگ رسانه‌ای  را شاهد بوده‌ایم.

وی تاکید کرد که باید روایت را تعریف کنیم و منتظر نمانیم رسانه‌های دیگر چه می‌گویند و بعد واکنش نشان دهیم. به عنوان یک خارجی از بیرون که نگاه می‌کنم باید بگویم وقتی اتفاقی می‌افتد اثبات خلاف بودن آن بسیار سخت است و همیشه باید یک قدم جلو باشیم  و اجازه تحریف واقعیت را ندهیم. باید نه فقط برای رسانه‌های مقاومت، بلکه برای هر رسانه همفکر خودمان در هرکجای دنیا الگو باشیم. تحول پایان ندارد و باید ادامه داشته‌باشد.

 سرعت‌گیرها را برداریم تا با سرعت مطمئنه حرکت کنیم

ایوب آقاخانی، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر نیز خطاب به دکتر جبلی گفت: این شکل از برگزاری نشست افق تحول را ندیده‌بودم و جهد شما برای تعامل با همکاران برای من ستودنی است.

وی افزود: سال‌هاست سرباز فرهنگ این کشورم و سلاح و پرچمم را زمین نمی‌گذارم و می‌خواهم، «ایران فردا» برای فرزند من جایی بهتر باشد. من هم دوست دارم شاهد تحول به تناسب دوران باشم، اما در این میان بزرگ‌ترین ضعف در حوزه تولید و سازوکار موجود آن، عدم هم‌گرایی در مقوله صف و ستاد است. چه خوب گفتید که سربازان واقعی این حوزه، برنامه‌سازان، هنرمندان و تولیدگران محتوا هستند و مدیران باید در بهترین شکل خادمان آن‌ها باشند و راهی جز این هم وجود ندارد.

آقاخانی با بیان اینکه تا وقتی این هم‌گرایی رخ ندهد تحول به لکنت می‌افتد، افزود: اگر این لکنت بیانی را رفع نکنید باید روی ۲۰ تا ۲۵ سال برای وقوع تحول حساب کنید. به عنوان کسی که بی‌وقفه با صداوسیما به عنوان برنامه‌ساز کار کرده‌ام، معتقدم همه ما به یک افق خیره شده‌ایم، اما همواره با اصطکاک ناخواسته‌ای در مفهوم نظارت روبه‌روییم و تا زمانی که اهداف نظارتی را بلندمدت نکنیم مطمئن باشید این معلولیت شما را از سرعت دلخواهتان بازخواهدداشت.

وی اضافه کرد: درخواست پایانی‌ام این است که هرکاری را که می‌خواهید انجام دهید، بکنید، اما در مسیر تحول‌خواهی اجازه دهید تخصص بر تعهد چیره شود. تا زمانی که توفق تعهد بر تخصص را دارید تحول رخ نمی‌دهد، زیرا متعهدان لزوما متخصص نیستند و من معتقدم تخصص تعهد می‌آورد. البته که همواره استثناءهایی وجود دارد. سرعت‌گیرها را از مسیر برداریم تا با سرعت مطمئنه حرکت کنیم.

 ضرورت تقویت تعاملات خبرنگاران استانی با مرکز

نوید سالم‌زاده، خبرنگار و سردبیر خبر صداوسیمای مرکز آبادان نیز با بیان اینکه اتفاقات خوبی در معاونت سیاسی و حوزه خبر رخ داده و باعث شده تحقیق و پژوهش را در اولویت قرار دهیم، به آسیب‌شناسی تحول پرداخت و گفت: توجه نکردن به زیست‌بوم منطقه به شدت ما را با چالش مواجه می‌کند و سردبیر ما در «جرس» ممکن است مقتضیات منطقه‌ای را برای هر شهر و استانی نداند. هم‌افزایی بین خبرنگاران استان‌ها با مرکز اتفاق نمی‌افتد. آموزش‌ها اندک است و خبرنگران استان‌ها احساس می‌کنند شهروند درجه دوم هستند که باید این روند اصلاح شود.

 فراهم آمدن 200 فرستنده مجزا برای حوزه‌های انتخاباتی و تاسیس شبکه انتخابات

در خاتمه این میزگرد، رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه در جلسات بعدی هم تلاش می‌کنیم به بدنه سازمان نزدیک‌تر شویم، گفت:  ماموریت اصلی رسانه ملی آنتن و محتواست و مسئولانش بدنه سازمان هستند و باید به آن‌ها نزدیکتر شویم و حرفشان را بشنویم و نبض گفتمان تحول را بگیریم که کجا ضعیف و کجا قوی است.

وی همچنین اعلام کرد که برای انتخابات آتی، با تلاش و خلاقیت و پشتکار همکاران در حوزه معاونت توسعه و فناوری رسانه و مراکز استان‌ها برای اولین بار حداقل 200 فرستنده مجزا برای پوشش حوزه‌های انتخاباتی خواهیم‌داشت و  مقدمات لازم در حال فراهم شدن است تا شبکه انتخابات تاسیس شود.

مهدی فخیم‌زاده، محمود پاک نیت، منوچهر آذری و رسول نجفیان چهار هنرمند پیش‌کسوتی بودند که رئیس رسانه ملی را  در ادای احترام و تجلیل از مادر بزرگوار شهید مصطفی موسوی(شهید مدافع حرم)، همسر گرامی‌شهید منوچهر کریمی موید (شهید رسانه ملی) و پدر معظم شهید امیر کمندی (شهید مدافع امنیت) همراهی کردند. تابلوهای خوشنویسی اهدا شده به خانواده معظم شهدا اثر هنرمندان خو‌شنویس رسانه ملی بود.

همچنین رئیس رسانه ملی با همراهی ابوالقاسم طالبی، علی غفاری و سید اقبال واحدی از برگزیدگان ویژه برنامه‌های اربعین حسینی در سال جاری تقدیر به عمل آورد.

تصاویر

امتیاز شما