امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
همراه با عوامل برنامه «نقش‌جهان» در شبکه افق
همراه با عوامل برنامه «نقش‌جهان» در شبکه افق

شفافیت رسانه‌ای در جهان سیاست

مشاهده ۴۷۱
۱۴۰۲/۰۸/۰۷- ۱۰:۲۲
تعداد بازدید:471

در حالی که بیش‌تر رسانه‌های جهان با حمایت جریان غرب تلاش می‌کنند ماجرای«طوفان‌الاقصی» را به سمت خود بکشند و سمت و سوی حقیقت را وارونه جلوه دهند، رسانه‌های دیگری هم هستند که در این مدت تلاش کرده‌اند به اندازه توان خود به سمت انعکاس حقیقت بروند. رسانه ملی از ابتدای«طوفان‌الاقصی» بخش‌های مهمی از جدول پخش شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی خود را به این موضوع اختصاص داد و با ادامه این نبرد و حملات رژیم صهیونیستی به بیمارستان به اوج ایفای چنین نقش‌ کلیدی و پایان دادن به سیطره رسانه‌ای غرب بر حوادث و‌ جریانات جهانی و منطقه‌ای رسید.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه«نقش جهان» که پیش از این در قامت یک مجله تصویری خبری تحلیل‌هایی را درباره مسائل جهان ارائه می‌داد، اکنون در فصل جدید با مرور و تحلیل تحولات منطقه و جنایاتی که رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه انجام می‌دهد، تلاش کرده در قامت برنامه‌ای حقیقت‌گرا بدون کم و کاست به انتشار اخبار وقایع غزه و نواحی پیرامون آن و تحلیل آن وقایع از زبان کارشناسان بپردازد.

 این برنامه به سردبیری و تهیه‌کنندگی حسین زارع‌زاده، هر شب روی آنتن شبکه افق می‌رود. زارع‌زاده فارغ‌التحصیل دانشگاه صداوسیما در مقطع کارشناسی کارگردانی و کارشناسی ارشد تهیه‌کنندگی تلویزیون است که مدیر گروه مستند اداره کل برنامه‌های سیاسی، گروه سیاسی شبکه دو و گروه سیاسی شبکه افق را در کارنامه خود دارد. مجموعه مستندهای«خیابان داور»، «از تهران تا موریس»، «آسمانی‌ها»، «GMO» و همچنین مجموعه برنامه‌های«میخچه» و«وارونگی» کارنامه او را ذیل مجموعه برنامه‌های سیاسی کامل کرده‌است. به مناسبت پخش فصل جدید برنامه«نقش جهان» با او گفت‌وگو کرده‌ایم.

 برنامه«نقش جهان» یک مجله تصویری، خبری وتحلیلی درباره مسائل جهان است، تعریف خودتان از این برنامه چیست و آیا در ادامه فصل قبل روی آنتن می‌روید؟

برنامه«نقش جهان» در واقع از همان ابتدا به‌صورت یک مجله سیاسی تحلیلی تلویزیونی با موضوع بین‌الملل در شبکه افق طراحی شد. فصل اول و دوم این مجله به تهیه‌کنندگی مهدی خانعلی‌زاده با موضوعات سیاسی عام در عرصه بین‌الملل و به‌صورت هفتگی تهیه و تولید می‌شد که در هر قسمت ضمن مرور اخبار مهم و رخدادهای سیاسی هفته، در یکی دو موضوع خاص به گفت‌وگو با کارشناسان و تحلیلگران داخلی و خارجی می‌پرداخت. در ضمن در این دو فصل بخشی به مرور مطبوعات و رسانه‌های بین‌الملل و بخشی به معرفی کتب سیاسی اختصاص داشت.

از چه فصلی موضوع محور مقاومت برای این برنامه اهمیت پیدا کرد؟

از فصل سوم و آخر این مجموعه به تهیه‌کنندگی مجید اسکندری با تمرکز بر موضوع محور مقاومت و با یک بخش ویژه رژیم صهیونسیتی به روی آنتن شبکه افق ‌رفت. با اتمام فصل اخیر و هم‌زمان با تحولات خاص منطقه در خصوص«طوفان الاقصی»، آرایش رسانه‌ای شبکه افق تغییر کرد. به‌گونه‌ای که تعدادی از برنامه‌های ثابت شبکه افق مانند«مجله وارونگی»، برنامه«۳۶۰ درجه»، «خونه خودتونه» و .... جایشان را به سه بخش صبحگاهی، عصرگاهی و شامگاهی با موضوع فلسطین دادند. این برنامه پیش از این، روزهای یکشنبه ساعت ۲۲:00 تقدیم علاقه‌مندان می‌شد، اما با توجه به تحولات اخیر در غزه طبق تصمیم مدیر شبکه، بخش صبحگاهی به‌صورت روزانه و از ساعت ۹:00 تا ۱۱:00 به برنامه «نقش جهان» با سر و شکلی جدید و گروه تکمیل کننده گروه قبلی، اختصاص پیدا کرد.

با وجود حساسیتی که این برنامه دارد چه مدت است که درگیر پژوهش و ساخت آن هستید؟

با توجه به اوضاع خاص و ویژه این ایام و همچنین ضرورت تولید و پخش برنامه‌های سیاسی متناسب با نیاز مخاطبان رسانه ملی و با اتکا به توان نیروهای متخصص در این زمینه، طراحی و پخش برنامه«نقش جهان» در کم‌ترین زمان ممکن و ظرف دو روز به انجام رسید. البته وجود آرایه قبلی برنامه و همچنین بهره‌مندی از عوامل فصل قبل و همکاری عوامل برنامه«وارونگی» در راه‌اندازی سریع آن نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

«نقش جهان» در چند قسمت و چند فصل طراحی شده؟ آیا پس از موضوع غزه ادامه خواهدداشت؟

این برنامه فعلا به‌صورت ویژه برای این ایام تدارک دیده شده و ادامه آن، پس از فروکش کردن اوضاع وخیم غزه به نظر مدیریت شبکه بستگی دارد.

با توجه به بحث روز جامعه و موضوع غزه و فلسطین، برنامه را چگونه طراحی کردید و اجزای آن را چگونه چیدید؟

این ویژه برنامه شامل چهار بخش اصلی و متناسب با زمان صبحگاهی بودن برنامه شامل بخش‌های مختلف و متنوعی است. در بخش گفت‌وگوی حضوری از صاحب‌نظران و کارشناسان و همچنین افرادی که مسئولیت‌های شاخص و مهمی دارند دعوت می‌کنیم. نکته حائز اهمیت در این بخش، انتخاب مهمانان از تفکرات مختلف و متنوع سیاسی کشور است.

بخش گفت‌وگوی اسکایپی با کارشناسان، تحلیلگران و اصحاب رسانه‌ بین‌المللی نیز مورد توجه مخاطبان قرار گرفته‌است. در کنار آن انعکاس فعالیت‌های فرهنگی و پویش‌های جبهه انقلاب فرهنگی و مرور مطبوعات داخلی و خارجی و همچنین انعکاس خط تحلیلی و خبری رسانه‌های معاند به برنامه تنوع خوبی بخشیده‌است.

برای تنوع بخشیدن به برنامه چه بخش‌هایی را قرار است اضافه کنید؟

در بخش‌های ویژه برنامه‌«نقش جهان» به مرور رسانه‌های بیگانه و تحلیل خط خبری رسانه‌های فارسی‌زبان ضدانقلاب می‌پردازیم. به‌زودی بخش جدیدی به برنامه‌«نقش جهان» اضافه خواهدشد و در این بخش سعی داریم که فعالیت کاربران رسانه‌های فضای مجازی همچون توئیتر و اینستاگرام را در زمینه مسائل و تحولات غزه با حضور کارشناسان و مهمانان داخلی و بین‌المللی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

کارشناسان (تلفنی بخش خارجی) و مهمانان برنامه را برچه اساس انتخاب می‌کنید؟

مهمانان غیر حضوری که عمدتا به‌صورت اسکایپ با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنیم از استادان دانشگاه، خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ بین‌المللی انتخاب می‌شوند که در باب موضوع فلسطین پیشینه تحقیق و پژوهش دارند و به نوعی در این زمینه صاحب‌نظرند. همچنین با افراد حاضر در صحنه فلسطین و به‌خصوص در غزه ارتباط برقرار می‌کنیم و ضمن دریافت اخبار، تحلیل‌های آنان را می‌شنویم.

چقدر کوشیده‌اید چهره‌های کم‌تر دیده شده رسانه‌ای را دعوت و یا افرادی را انتخاب کنید که با موضوع فلسطین آشنا باشند و به زبان دیپلماتیک مسائل را تحلیل کنند؟

 در همین چند برنامه که روی آنتن رفته علاوه‌بر مهمانان حضوری، پنج گفت‌وگوی تصویری با صاحب‌نظران، روزنامه‌نگاران‌، استادان دانشگاه‌ها و فعالان سیاسی اجتماعی از سراسر دنیا داشتیم و تاکنون با فعالان و کارشناسان بین‌المللی از استرالیا، آمریکا، لبنان، سوریه و پاکستان گفت‌وگو کرده‌ایم.

مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه و تفاوت آن با سایر برنامه‌هایی که این روزها با محور غزه روی آنتن می‌رود، چیست؟

انعکاس سریع وقایع، بهره‌مندی از صاحب‌نظران بین‌المللی، میهمانان متنوع حضوری از گروه‌های مختلف سیاسی داخلی کشور از جمله تفاوت‌های این مجموعه برنامه با سایر برنامه‌هاست.

با توجه به انتخاب دو مجری برای برنامه، از ویژگی‌های آن‌ها برای انتخابتان بگویید و اینکه این انتخاب، چقدر باعث جذب مخاطب عام شده‌است؟

مجری اصلی برنامه، علیرضا فیروزی است که اتفاقا یکی از مجریان خوب و توانمند شبکه است و در فصل قبلی برنامه هم حضور داشت و با رویکرد و اهداف برنامه همخوانی کاملی دارد. مصطفی صادقی، مجری دوم هم که مجری - کارشناس آگاه به مسائل سیاسی است، به دلیل تسلط بر گفت‌وگوهایی که از جنس برنامه‌های سیاسی است، انتخاب شده‌است.

به دلیل اینکه از جانب عده‌ای متهم به یک‌سویه نگاه‌کردن به مسائل روابط بین‌الملل نشوید، چه تمهیدی برای برنامه اندیشیده‌اید؟ منظورم پاسخ به نظراتی که می‌تواند مخالف با نظرات برنامه باشد. چگونه مخاطب را قانع می‌کنید؟

فلسطین موضوعی جهانی است و در انتخاب مهمانان تلاش کرده‌ایم از تفکرات و سلایق مختلف سیاسی کشور بهره بگیریم، اما نکته مهم، وحدت نظر اغلب این عزیزان در باره مسئله مهم فلسطین است که این خود نشان از وحدت عقیده و نظر اغلب صاحب‌نظران سیاسی از گروه‌های مختلف سیاسی در کشور در خصوص مسئله حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

امتیاز شما