امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲
گفت وگو با عوامل شبکه افق به بهانه سیزدهم آبان؛
گفت وگو با عوامل شبکه افق به بهانه سیزدهم آبان؛

شبکه افق پیشرو در تقویت روحیه استکبار ستیزی در نوجوان‌ها

مشاهده ۳۴۷
۱۴۰۲/۰۸/۱۶- ۰۷:۵۶
تعداد بازدید:347

سیزدهم آبان هر سال، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز در تقویم کشورمان نامگذاری شده‌است. امسال این ایام با عملیات«طوفان الاقصی» و نبرد جدید میان حماس با رژیم صهیونیستی هم‌زمان شده و شبکه افق نیز در حمایت از جوانان مقاومت که دست برتر را در میدان دارند طوفانی رسانه‌ای در حمایت از نیروهای مقاومت به راه انداخته‌ است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، به همین مناسبت با مدیر شبکه افق و تنی چند از برنامه‌سازان این شبکه گفت‌وگو کرده و به نقش شبکه افق در ایجاد روحیه استکبارستیزی در نوجوان‌ها و جوان‌ها پرداخته‌ایم.

شبکه افق، طوفان رسانه‌ای در حمایت از نیروهای مقاومت

صادق یزدانی، مدیر شبکه افق به رویکرد شبکه افق در اتفاقات اخیر پرداخت و گفت: طوفان رسانه‌ای  شبکه افق همگام با مجاهدان فلسطینی اندکی بعد از شروع عملیات «طوفان الاقصی» و نبرد جدید میان حماس با رژیم صهیونیستی به راه افتاد؛ تدارکی عظیم برای پشتیبانی از جبهه حق در برابر باطل و طوفان رسانه‌ای حمایت از نیروهای مقاومت.

وی ادامه داد: این روزها جهان، نظاره‌گر تغییر همه معادله‌های سیاسی، نظامی و راهبردی در منطقه غرب آسیاست؛ جایی که برای دهه‌ها، رژیمی غاصب و دولتی جعلی، آپارتایدی مذهبی و قومیتی به راه انداخته و با حمایت شرق و غرب عالم، در حال پاکسازی نژادی مردمانی است که صاحبان اصلی سرزمینی به نام فلسطین هستند.

وی با بیان اینکه ورق برگشته، هیمنه پوشالی چهارمین ارتش جهان فرو ریخته و غزه، به آوردگاهی بدل شده که در آن می‌توان حق را از باطل و سره را از ناسره بازشناخت، افزود: حامیان باطل از یک سو و حامیان حق در سوی دیگرِ این ماجرا ایستاده‌اند و ساکتان همیشه‌ تاریخ، همچنان مُهر خاموشی بر لب زده‌اند تا با سکوتشان، پشتیبان تاریکی باشند. این بار، ماجرا متفاوت است، جوانان مقاومت دست برتر را در میدان دارند.

یزدانی افزود: جوانان مقاومت آغازگر حمله بوده‌اند و 70 سال آهِ فروخفته پدران و مادرانشان را در هیبت طوفانی سهمگین بر سر صهیونیسم جهانی و نه فقط یک رژیم اشغالگر فرو ریخته‌اند. برای اولین بار تعداد کشته‌های طرف مقابل، آن قدر بالاست و هر روز بر تعداد آنه‌ا افزوده می‌شود که غربی‌ها هم حیرت‌زده‌اند و حتی برای نخستین بار در تاریخ رژیم جعلی صهیونیستی، اردوگاهی برای آوارگان در نظر گرفته شده‌است. همان‌ها که سال‌ها، از بالا به پایین به آوارگان فلسطینی می‌نگریستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بُعد رسانه‌ای هم تفاوت آشکاری را می‌توان دید؛ حامیان جبهه مقاومت با همه توان رسانه‌ای خود به میدان آمده‌اند تا پشتیبان مجاهدانی باشند که در قلب طوفان می‌جنگند و در این بین شبکه افق، جلوه‌ای دیگرگونه داشته و به‌راستی، طوفانی رسانه‌ای در حمایت از نیروهای مقاومت به راه انداخته است.  وی تأکید کرد: آزادی قدس شریف، شعار واحد و خلل‌ناپذیر مردم فلسطین بوده و حالا شبکه افق، منادی این فریاد همیشگی، در سطحی جهانی شده‌است؛ امروز مردم دنیا می‌بینند و باید ببینند که واقعیت‌های تاریخی چگونه در پیش چشم آن‌ها وارونه جلوه داده می‌شد و چگونه جای جلاد و شهید عوض شده‌ بود.

یزدانی با تأکید بر اینکه هم‌زمان با آغاز عملیات پیروز«طوفان الاقصی» شبکه افق ابتدا با برنامه«نقش جهان» روزی سه ساعت به این مسئله مهم و حیاتی پرداخت، افزود: هم‌زمان با تداوم ماجرا و حملات ددمنشانه رژیم جعلی صهیونیستی به مردم بی‌پناه غزه، برنامه«به افق فلسطین»، فراتر از متن‌های تکراری و رسانه‌ای، انگشت روی حقیقت گذاشت تا نقشی متفاوت از جهان برای مخاطب فهیم ترسیم کند و لحظه لحظه‌«طوفان‌الاقصی» را که عملیات اقتدار نیروهای مقاومت است، پنج ساعت در روز به تصویر بکشد. وی تصریح کرد: آری! اینجا افق انقلاب اسلامی است، افق همه مستضعفان و مجاهدان راه حق.

قطع بخش زیادی از برنامه‌های عادی و جانمایی ویژه‌برنامه‌های خبری و تحلیلی در باره نبرد اخیر حماس و رژیم صهیونیستی در جدول‌پخش روزانه، دعوت از شخصیت‌های برجسته سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از گروه‌های مختلف فکری برای تبیین واقعیت‌های موجود در میدان نظامی و عرصه بین‌المللی، بهره‌گیری از مجریان توانمند و مسلط به موضوع، چینش دقیق و زمان‌بندی مناسب برای بهره‌مندی گروه بیش‌تری از مخاطبان از برنامه‌های تحلیلی و گفت‌وگومحور شبکه، استفاده مناسب از این فرصت برای ایجاد وحدت و انسجام ملی و توجه هم‌زمان به سلیقه و نیازهای متفاوت مخاطبان و نیز پرداختن به مسئله فلسطین در قالب‌های گوناگون برنامه‌های ترکیبی، میان‌برنامه، نمایشی و خبری، گویای آمادگی بالای شبکه افق برای به راه انداختن موج‌ رسانه‌ای در این‌گونه مواقع است.

وی ادامه داد: حتی در موارد این چنینی که یک جنگ تمام عیار و ناگهانی بین دو طرف درمی‌گیرد، شبکه تلویزیونی قادر است انواع برنامه‌ها را در حمایت از یک طرف ماجرا - که سوی حقیقت باشد - به راه بیندازد و همه تجهیزات فنی، هنری و تخصصی خود را در مدت زمانی اندک، برای پرداختن به این موضوع بسیج کند. آرزوی فعالان رسانه‌ای شبکه افق آن است که خبر آزادی قدس شریف از چنگال دشمنان را به‌زودی از این شبکه به جهان مخابره کنند.

 «رهبران استقلال» و مروری بر مبارزات رهبران بزرگ ضد استعماری جهان

مجموعه مستند «رهبران استقلال» در هشت قسمت و در هر قسمت از این مجموعه مستند به یکی از رهبران بزرگ ضد استعماری جهان و مبارزات آن‌ها برای استقلال‌طلبی می‌پردازد.

 مجموعه مستند «رهبران استقلال» از تولیدات گروه مستند شبکه افق به تهیه کنندگی و کارگردانی وحید فرجی، یکشنبه هر هفته ساعت ۲۰:00 به روی آنتن این شبکه می‌رود. این مجموعه دارای هشت قسمت ۵۴ دقیقه‌ای است که هر قسمت از این مجموعه به یکی از رهبران بزرگ ضد استعماری جهان و مبارزات آن‌ها برای استقلال‌طلبی می‌پردازد.

وحید فرجی، تهیه‌کننده مستند«رهبران استقلال» شبکه افق با اشاره به اینکه این برنامه یک مجموعه هشت قسمتی درباره تجربه کشورهای مختلف در نقاط مختلف آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین در قرن بیستم و تلاش‌ ملت‌هایشان برای به نتیجه رساندن استقلال آن کشور  است، افزود: عمده این ملت‌ها درگیری‌شان با قدرت‌های غربی است که در قرن نوزدهم و بیستم همچنان کشورها و ملت‌هایی را تحت استعمار خودشان داشتند و ما به زندگی رهبران استقلال و ریشه‌های تاریخی استعمار، تاریخ و گذشته آن کشور و همچنین مسیری که طی شده تا آن کشور به استقلال برسد، پرداختیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این تا حدی که منابع و آرشیو ما اجازه داد به سیر تحول زندگی و شخصیت رهبران استقلال هر کشور و اینکه چگونه توانسته رهبری ملت خودش را به عهده بگیرد، پرداختیم.

وی هچنین به شخصیت‌های اصلی این مستند از جمله جمال عبدالناصر، چگوارا، فیدل کاسترو، احمد سوکارنو، هوشیمین، سالوادور آلنده و پاتریس لومومبا اشاره کرد و گفت:  «رهبران استقلال» مجموعه‌ای هشت قسمتی است که روزهای یکشنبه از شبکه افق پخش می‌شود و تاکنون سه قسمت آن پخش شده و هشت قسمت باقی مانده‌است، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این مجموعه بر عهده خودم بوده، یاسین عزیزی نویسنده و پژوهشگر آن بوده، روح‌الله قاسمی، مهدی انصاری و حمید مشایخی نیز تدوینگران این اثر بوده‌اند و عرفان حسن‌زاده صداگذاری این کار را برعهده داشته‌ است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه شکل و شمایلی تاریخی دارد و از عکس، فیلم و اسناد تاریخی آرشیوی بهره گرفته و تاحدی هم از گرافیک استفاده کرده‌ایم. نکته این است که بسیاری از کشورها و ملت‌ها که این مسیر را طی کرده و به استقلال رسیده‌اند نسل جدیدشان با گذشته فاصله گرفته‌اند و شکافی میان آن‌ها ایجاد شده و بازگو کردن این اتفاقات برای نسل جوانشان حتماً لازم است تا بدانند در گذشته کشورهای استعماری چه بر سر آن‌ها آورده‌اند و چه مسیری طی شده‌ است.

وی با تأکید بر اینکه رشادت‌ها و فداکاری‌هایی طی شده  تا  این کشورها به  استقلال برسند، افزود: جوان‌های این کشورها باید بدانند کشورهای غربی که خود را مهد آزادی و حقوق بشر و ارزش‌های انسانی نشان می‌دهند چه مصیبت‌هایی بر سر ملت‌های ضعیف آورده‌اند و از طرفی نسل جدید بداند که منابع پیشرفت و قدرت گرفتن کشورهای غربی اروپا و آمریکا چه بوده؟ و چه منابعی را از کشورهای و ملت‌های ضعیف‌تر غارت کرده‌اند تا بتوانند یک امپراتوری برای خودشان به وجود بیاورند.

 وی اظهار داشت: امروز یک مقدار مسائل پیچیده‌تر است و ما با مسائل فلسطین و غزه که ریشه تاریخی دارد روبه‌رو هستیم. به عبارتی بحرانی که ما امروز در خاورمیانه داریم و به شکل بارزی در فلسطین شاهدش هستیم کاملاً ردپای کشورهای فرانسه و انگلستان در آن وجود دارد و حتماً باید این‌ها را بازگو کنیم و بازگو کردنش برای هر نسلی مهم است.

وی تأکید کرد: اگر تاریخ را درست و بدون واسطه بازگو کنیم و از منابع و آرشیوهایی که هست استفاده کنیم و به یک روایت جذاب برسیم خیلی کمک می‌کند کار دیده شود. ما در همین کار علاوه بر استناد به تاریخ و آنچه که در واقعیت وجود داشته، تلاش کرده‌ایم روایت تاریخی درست و عنصر داستان‌گویی جذاب و پررنگ باشد.

وی در پایان افزود: در این برنامه از تجربه‌های مستند قبلی که همین حال‌وهوا  را داشته استفاده کرده‌ایم و تصور می‌کنم که مهم‌ترین عنصر در فیلم‌هایی از این دست این است که شما به یک روایت جذاب و قابل توجه از آن موضوع برسید و ما تمام تلاشمان را کردیم که تا جای ممکن این کار جذاب و دیدنی شود.

«تازه نفس» به جوان‌ها امید می‌دهد  برای علایق خود تلاش کنند

مجموعه مستند «تازه نفس» از تولیدات گروه مستند شبکه افق به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد جواد رئیسی است. «تازه نفس» قصه جوانان دهه شصتی و هفتادی است که در رشته و تخصص خود از مفاخر ایران زمین محسوب می‌شوند. این برنامه چهارشنبه‌ها ساعت 20:00 روی آنتن شبکه می‌رود. این مجموعه 50 قسمت است و هم‌زمان با پخش، تولید آن در جریان است.

 محمدجواد رئیسی، تهیه‌کننده مستند‌ «تازه نفس» شبکه امید با اشاره به اینکه مجموعه مستند تازه نفس یک مجموعه 50 قسمتی است، افزود: در هر قسمت از برنامه به یک جوان متولد سال‌های شصت تا هفتاد می‌پردازیم. هر کدام از این جوان‌ها در رشته‌های علمی، ورزشی و مدیریتی در زمینه‌های مختلف توانستند توفیقی را به دست آورند، ما در هر قسمت با موفقیت‌ها و سختی‌ها و اتفاقاتی که برای افراد رخ داده آشنا می‌شویم.

 وی ادامه داد: هدف کلی«تازه نفس» معرفی یک جوان، معرفی رشته تحصیلی او و سختی‌هایی است که برای رسیدن به موفقیت طی کرده‌است. این برنامه به جوان‌ها که برای علایق خود تلاش می‌کنند امید می‌دهد و آن‌ها را با رشته‌های مختلف آشنا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه چهارشنبه‌ها ساعت 20:00 از شبکه افق پخش  می‌شود و تاکنون چهار قسمت آن پخش شده‌است. افراد در سن نوجوانی به دنبال این هستند که مسیر خود را برای حرکت به آینده انتخاب کنند، لذا باید برنامه‌ای داشته باشند و از مسیری که قرار است در آینده انتخاب کنند تصویری روشن داشته‌باشند. رسانه ملی می‌تواند مسیرها را روشن کند و بگوید چه مسیرها و چه سختی‌هایی وجود دارد و نفراتی که به موفقیت رسیده‌اند چطور این مسیر را طی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مخاطبان این برنامه عام هستند. قطعاً نوجوان‌ها این کار را می‌بینند و به دردشان می‌خورد. البته موضوع برنامه و دسته‌بندی برای نوجوان نیست به این معنا که رده بندی این کار برای نوجوان‌هاست، اما قطعاً مخاطب نوجوان برنامه را می‌بیند و به شدت می‌تواند به انتخاب مسیر او  کمک کند. تازه نفس هم معرفی فضاهای گوناگون را دارد و هم اینکه می‌تواند اشخاص مختلفی را برای الگوبرداری به نوجوان‌ها معرفی کند.

وی تأکید کرد: ما روی هیچ شغل شاخصی تمرکز نداریم و محورمان خود افراد هستند، ملاکمان مشاغل نیستند، بلکه افرادی هستند که در زمینه‌های شغلی و تحصیلی‌شان موفق بوده‌اند. البته سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که از نظر هویتی و فکری متعهد به انقلاب باشند، اما مشاغل در اولویت نیست، بلکه بیش‌تر موفقیت آن‌ها برایمان اهمیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما یک اتاق فکر پنج نفره داریم و مراحل تولید به این صورت است که اول با هر فردی مصاحبه‌ای پژوهشی گرفته می‌شود. پژوهشگران ما یک مصاحبه پژوهشی از آن‌ها می‌گیرند و بر مبنای آن فیلم‌نامه نوشته می‌شود و  گروه تولید می‌روند برای ضبط و کار ساخته می‌شود.

 

امتیاز شما