امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲
دکتر جبلی در بازدید از پشت صحنه مجموعه نمایشی «ترور»:
دکتر جبلی در بازدید از پشت صحنه مجموعه نمایشی «ترور»:

مینی‌سریال «ترور» در سالگرد شهادت حاج قاسم پخش می‌شود/ تولید مجموعه‌های پرمخاطب در مسیر مذاکره و اقدام

مشاهده ۶۲۱
۱۴۰۲/۰۸/۲۱- ۲۱:۱۴
تعداد بازدید:621

رئیس سازمان صداوسیما که طی دو سه روز اخیر در چارچوب هم‌افزایی و همراهی با رسانه‌های جریان مقاومت به لبنان سفر کرده بود، پس از بازگشت و بلافاصله از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) به برج میلاد که محل فیلمبرداری سکانس‌هایی از مینی سریال هشت قسمتی «ترور» بود، رفت و از نزدیک در جریان ساخت این مجموعه نمایشی قرار گرفت. او در خاتمه به سوالات خبرنگاران درباره برخی اقدامات و تولیدات رسانه ملی پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی در حاشیه بازدید از پشت صحنه مجموعه نمایشی «ترور» توضیحی مقدماتی پیرامون این کار ارائه داد و اظهار کرد: کارهایی که درباره شخصیت‌‌های برجسته تاریخ انقلاب، دفاع مقدس و دفاع از حرم ساخته می‌شوند به دلایل مختلف معمولا کارهای سخت و پیچیده‌ای هستند؛ به‌ویژه اگر آن شخصیت فردی چون حاج قاسم سلیمانی باشد.

وی افزود: پرداختن به داستان‌‌ها، شخصیت و سیره این بزرگان ممکن است با چالش‌هایی مواجه باشد و هنر عوامل تولید و کارگردان است که توانستند شخصیت شجاع، تاثیرگذار و تعیین‌کننده شهیدسلیمانی را در این مجموعه به تصویر بکشند.

رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه «ترور» از داستانی خوب، جذاب و قوی برخوردار است، گفت: تولید این کار باید زودتر از این‌ها آغاز می‌شد و ما از دو سال قبل منتظر آن بودیم؛ اما حساسیت و دقتی که دوستان ما در مؤسسه شهید آوینی داشتند تا کار را با فیلمنامه بهتر و درام قوی‌تر راهی پیش تولید کنند، باعث شد تولید قدری با تأخیر همراه شود.

ابراز امیدواری برای پخش «ترور» در سالگرد شهادت سردار سلیمانی
جبلی ادامه داد: از سال 1400 قول تولید مجموعه نمایشی مرتبط با شخصیت و سرگذشت شجاعانه سردار حاج قاسم سلیمانی را داده بودم که امسال محقق شد و ان‌شاءالله در حد و اندازه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی باشد. امیدواریم این مینی سریال طبق قول عوامل تولید، تا سالگرد شهادت سردار سلیمانی آماده شود، به پخش برسد و مقدمه‌ای برای تولید فصل‌های بعدی باشد.

تولید 18 مجموعه نمایشی و پیش‌تولید 12 مجموعه دیگر
وی در ادامه به پرسش‌های خبرنگاران در مسائل مختلف پاسخ داد و درباره آخرین وضعیت ساخت سریال‌های تلویزیونی در مراحل مختلف تولید، عنوان کرد: درحال حاضر 18 مجموعه نمایشی در حال تولید و به اصطلاح دوربین روشن داریم. در کنار آن بیش از 12 مجموعه در حال پیش تولید و 20 مجموعه نیز در حال نگارش هستند.

رئیس سازمان صداوسیما افزود: کارهایی  که در چرخه تولید قرار گرفته‌اند تا حدود زیادی خیال ما را بابت جدول پخش تا شاید اواخر تابستان سال آینده آسوده می‌کنند. درصدد هستیم فیلمنامه‌های دیگری را نیز در چرخه تولید قرار دهیم. شاید بین 20 تا 30 فیلمنامه دیگر هم در نوبت بررسی و نهایی شدن باشند تا به سرعت به مرحله پیش‌تولید برسند.

تلاش برای رساندن «گاندو 3» به مرحله پیش تولید
جبلی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد از این مجموعه‌ها همانند سریال «ترور» در ژانر پلیسی امنیتی ساخته خواهند شد؟ گفت: طی چند ماه اخیر، مجموعه‌هایی با داستان‌های پلیسی امنیتی که بیشتر هم مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرند، به روی آنتن رفتند. در تلاشیم مجموعه «گاندو3» نیز هرچه زودتر به مرحله پیش‌تولید و سپس تولید برسد. همکاران ما در تلاش‌اند که این مجموعه را آماده کنند و امیدوارم با همکاری‌ نهادهای بیرون از سازمان بتوانیم فصل سوم گاندو را کلید بزنیم.

آغاز تولید فصل جدید«نون خ» و پیش‌تولید «زیرخاکی»
وی همچنین درباره آخرین وضعیت تولید فصول جدید سریال‌های طنز از جمله «نون خ» و «زیرخاکی» عنوان کرد: تمام تلاش دفتر فیلمنامه سیمافیلم و کارگروه‌های تخصصی قرارگاه محتوایی سازمان براین است که ترکیب تولیدات، متوازن و متناسب باشد و موضوعات و ژانرهای مختلفی از جمله تاریخی، تاریخ معاصر، دفاع مقدس، طنز و کمدی، ملودارم و ... را در بر بگیرند. در حال حاضر فصل جدید سریال زیرخاکی در مرحله پیش تولید قرار دارد و تولید نون خ نیز آغاز شده است. کارهای دیگر نیز در دست بررسی هستند.

رئیس سازمان صداوسیما تأکید کرد: همکارانم در سیمافیلم روزانه مشغول مذاکره با تهیه‌کنندگان و کارگردان‌های مختلف هستند و روال مذاکرات را برای ساخت تولیدات جدید و همچنین تولید فصول جدید برخی سریال‌ها به طور طبیعی طی می‌کنند.

جبلی ادامه داد: «ترور» یکی از همان مجموعه‌هاست که مذاکرات لازم برای تولید آن در جریان بود و طی دوسال بررسی‌های بیشتری انجام شد تا کار پخته‌تر و قوی‌تری ارائه شود. طبیعت کار تولیدی در تلویزیون همین است و کار طول می‌کشد. اینکه در حین مذاکرات و کار بگوییم چه شد و چه نشد، شاید چندان مفید نباشد.

 سفر اخیر به لبنان در چارچوب همبستگی با رسانه‌های حامی مقاومت

وی گزارش کوتاهی از سفر اخیرش به لبنان در چارچوب همبستگی با رسانه‌های حامی مقاومت نیز ارائه داد و گفت: توفیق داشتم طی دو سه روز گذشته دیدارها و بازدیدهایی از رسانه‌های مقاومت داشته باشم و از نزدیک با خبرنگاران شجاع خودمان در مرز فلسطین اشغالی نیز صحبت کردم و به آنها خداقوت گفتم. آثار و برکات وجودی شهید حاج قاسم سلیمانی در کل محور مقاومت به چشم می‌خورد و این اعتماد به نفس، روحیه، شجاعت، خلاقیت و امیدی که در تمام بخش‌های محور مقاومت از یمن گرفته تا لبنان، فلسطین، عراق و سوریه وجود دارد، مرهون شخصیت و مکتب حاج قاسم سلیمانی است.

رئیس سازمان صداوسیما در ادامه بر ضرورت توسعه تولیدات مرتبط با شخصیت شهید سلیمانی در قالب‌ها و ساختارهای متنوع در کنار مجموعه‌های نمایشی تأکید کرد و گفت: شهید سلیمانی حق بزرگی بر گردن ما دارد و باید در تولیدات رسانه‌ای خودمان بیش از این فعال باشیم. اکتفا کردن به یک مجموعه نمایشی قطعاً به معنای ادای دین به این شهید بزرگوار نیست و امیدوارم در داستان‌ها، قالب‌ها و ساختارهای دیگر بیشتر به شخصیت شهید سلیمانی بپردازیم.

استقبال از ساخت برنامه‌های نوآورانه در موضوعاتی چون فلسطین
جبلی همچنین به سؤالی پیرامون برنامه «به افق فلسطین» و اخباری که شب گذشته پیرامون تغییر تیم تولید آن در رسانه‌ها منتشر شده بود، اینگونه پاسخ داد: من دیشب از بیروت حرکت کردم و امروز صبح به تهران رسیدم. قرار است موضوع بررسی شود و همکارانم توضیحات بیشتری ارائه کنند.

وی ادامه داد: ما به طورکلی از هر خلاقیت و نوآوری در زمینه ساخت برنامه‌هایی با هدف تبیین دقیق، روشن و به‌روز شده آرمان‌های انقلاب اسلامی‌که یکی از مهم‌ترین‌هایش موضوع فلسطین است، استقبال می‌کنیم. درباره همکاری با عناصر، افراد و نهادهای فعال در عرصه رسانه نیز از روز اول تأکید کرده‌ام که این یک شعار نیست، بلکه یک واقعیت و نیاز است؛ چراکه بار فرهنگ و چالش‌های آن در کشور به قدری سنگین است که صداوسیما با همه عده‌وعده‌اش نمی‌تواند آن را  به تنهایی بردوش بکشد. ما حتماً از همکاری با مؤسسات رسانه‌ای فرهنگی و افراد و عناصر رسانه‌ای فعال استقبال می‌کنیم و آن را گسترش خواهیم داد.

 باید قوانین و مقررات تکلیف برخی مشکلات حقوقی را روشن کند
رئیس سازمان صداوسیما در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری پیرامون شکایت متقابل مهران مدیری و سازمان صداوسیما گفت: در جریان به‌روزشده موضوع نیستم. همکاران حقوقی در حال بررسی هستند و اینکه به چه مرحله‌ای رسیده است، باید گفت که طبیعی است یک سازمان با افراد و مؤسسات مختلف در اشکال مختلف به لحاظ حقوقی با مشکل روبه‌رو شود که باید قوانین و مقررات تکلیف را روشن کند. همکاران حقوقی‌ام در جریان آخرین اطلاعات هستند و می‌توانند پاسخگو باشند.

برنامه «جام‌جم» ادامه خواهد یافت
جبلی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر آنکه آیا ساخت برنامه «جام‌جم» ادامه خواهد یافت، اظهار کرد: اساساً نقد سازنده و استفاده از دیدگاه‌های مختلف در موضوعات متنوعی که وجود دارد، از جمله راهبردهای ما در رسانه ملی در حوزه‌های رسانه، فرهنگ، اقتصاد، سیاست، ورزش و مانند آن است.

وی افزود: یکی از جذابیت‌های رسانه استفاده از دیدگاه‌ها و جریان‌های فکری گوناگون در باب موضوعات مختلف است. در این میان، یکی از موارد مغفول خود رسانه ملی به عنوان یک موضوع مهم در افکار عمومی است که می‌تواند محل نقد باشد و موافقان و مخالفان بسیاری در باب موضوعات مختلف مرتبط با مأموریت رسانه ملی وجود دارند. از ابتدا دغدغه‌ام این بود و در ماه‌های اول وعده دادم که برنامه‌ای در همین خصوص روی آنتن می‌بریم که البته آماده‌سازی‌اش به طول انجامید؛ ولی اکنون مراحل پختگی خودش را طی می‌کند و ان‌شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد.

سریال ترور به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی مجتبی امینی، داستان ترور نافرجام سردار حاج قاسم سلیمانی در سال 97 را به سفارش مرکز سیمافیلم و با مشارکت مؤسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی روایت می‌کند که این روزها در حال تولید است و نیمی از تصویربرداری آن پیش رفته است.

فرهاد قائمیان، انوش معظمی، جعفر دهقان، رامین راستاد، مهدی سلوکی، افشین سنگ‌چاپ، یدالله شادمانی، با حضور محمد حسین لطیفی با هنرمندی هدایت هاشمی و شهرام ابراهیمی در نقش سبحان، با معرفی نانت تومه، از جمله بازیگران این سریال‌اند.

آلبوم تصاویر خبر را اینجا ببینید

امتیاز شما