امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

نگاهی به مسئولیت قانونی ضامن

مشاهده ۱۹۴
۱۴۰۲/۰۸/۲۳- ۰۸:۲۷

برنامه "روی خط باشید"، سه شنبه ۲۳ آبان ماه نگاهی به مسئولیت قانونی ضامن خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در ماده ۶۴۸ قانون مدنی آمده است که عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است، بر عهده می‌َگیرد. یعنی تعهد به مال است. بدین شکل که شخصی مالی را که بر گردن دیگری است به عهده می‌گیرد.

پس از تعریف خاص این واژه آنچه موضوعیت دارد آشنایی با معانی واژگان ضمان، مضمون‌له، مضمون‌عنه، مضمون‌به، اهلیت و عقد لازم است. منظور از ضمان، همان عقد غیرقابل فسخ، منظور از مضمون‌له، طلبکار؛ مضمون‌عنه، مدیون اصلی؛ مضمون‌به، مورد ضمانت و اهلیت یعنی شایستگی ضامن باید برای معامله اهلیت است.

ضامن در عقد ضمان، تعهد به دین (مالیت مورد ضمان و در ذمه بودن مورد ضمان) می‌کند و اهلیت طبق ماده ۱۹۰ قانون مدنی از شرایط اساسی صحت کلیه معاملات است، بنابراین ضمان صغیر و مجنون باطل است، زیرا آنان دارای اهلیت معامله نیستند.مجنون ادواری در حال افاقه و نیز سفیه به اذن قیم خود می‌تواند ضمانت کنند. البته قیم می‌تواند، اما باید مصلحت او را در نظر بگیرد.

در برنامه امروز میهمانان راجع به مسئولیت قانونی ضامن صحبت می‌کنند.

برنامه «روی خط باشید» به تهیه کنندگی حمیده رضاسلطانی شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۱۱:۰۰ از رادیو اقتصاد موج اف ام ردیف ۹۸ مگاهرتز پخش می‌شود.

امتیاز شما