امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

مروری بر زندگی و آثار «وحشی بافقی»

مشاهده ۱۷۶
۱۴۰۲/۰۹/۰۱- ۱۲:۲۹

برنامه «جام جم» جمعه سوم آذر، مروری بر آثار «وحشی بافقی» یکی از شاعران نامدار سده دهم ایران، در شهر بافق دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سیده زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «جام جم» بیان کرد: برنامه سازان رادیو ایران در راستا با طرح «هفته‌های ایرانی» این هفته به استان «یزد» سفر کرده اند، از همین رو در برنامه «جام جم» مروری بر زندگی و آثار مولانا کمال‌الدین محمد و به قولی شمس‌الدین محمد، متخلص به «وحشی» خواهیم داشت.

وی ادامه داد: «وحشی بافقی» در بافق از توابع یزد چشم به جهان گشود.  بی‌شک یکی از شاعران بارز و نام‌آور عهد صفوی است که اهمیت او در سبک خاص بیان اوست.

 صالحی ادامه داد: او شاعری را تنها برای بیان اندیشه‌ها و احساسات خود به کار می‌گرفت و نه برای کسب مال و زراندوزی، سعی می‌کرد از استفاده بیش‌ از حد اختیارات شاعری دوری کند و در عوض کوشش خود را برای بیان اندیشه‌ها و تفکرات عالی خود که بیشتر به همراه احساسات و عواطف گرم است به کار می‌گیرد.

«وحشی بافقی» زبانی ساده و پر از صداقت را ترجیح می‌داد و همین دلیلی است که در عهد خود به ‌عنوان تواناترین شاعر مکتب وقوع محسوب می‌شود . از او، اشعار گران‌قدری، چون غزلیات، رباعیات، ترکیب‌بند، قصاید و مثنوی به یادگار مانده که مثنوی «شیرین و فرهاد» او به هر گوشی آشناست.

 گفتنی است «جام جم» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی وگزارشگری تینا میرکریمی جمعه‌ها ساعت ۲۳:۰۰ از رایو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما