امروز يك شنبه  ۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
"جولیا قاسم"؛ روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با پرس تی وی بررسی می‌کند:
"جولیا قاسم"؛ روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با پرس تی وی بررسی می‌کند:

واکاوی چند نکته قابل‌تامل در بحبوحه جنگ غزه

مشاهده ۲۰۴
۱۴۰۲/۰۹/۰۴- ۰۶:۲۹
تعداد بازدید:204

"جولیا قاسم"، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسیِ ساکن در بیروت، در گفتگو با شبکه پرس تی وی گفت: «صهیونیست ها در عرصه میدانی قادر به تقابل موثر با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) نیستند و راهی جز کشتار و نسل کشی ملت فلسطین را پیش روی خود نمی‌بینند. در واقع، اکنون صهیونیست ها با بحران دستاوردسازی در قالب جنگ غزه رو به رو هستند.»

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، "جولیا قاسم"، بر این باور است که آرمان آزادی قدس شریف و تشکیل دولت مستقل فلسطینی و آزادی مردم فلسطین از یوغ اشغالگری صهیونیست ها، بسیار نزدیک و دست یافتنی است. 

 وی معتقد است: «وقتی به تحولات میدانی جنگ غزه می نگریم، این نکته کاملا آشکار می‌شود که رژیم اشغالگر قدس با چالش ها و بن‌بست های جدی رو به رو است و در جبهه مقابل، مقاومت فلسطین از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است. ارتش رژیم صهیونیستی در مدت اخیر حملات گسترده ای را به اهداف غیرنظامی و مردم بی‌دفاع نوار غزه انجام داده و موجب شهادت بیش از 14 هزار فلسطینی شده است. دلیل این موضوع نیز کاملا روشن است: زیرا صهیونیست ها در عرصه میدانی قادر به تقابل موثر با حماس نیستند.

 وی افزود: «رژیم صهیونیستی از ابتدای حملات و تجاوزات خود به نوار غزه، اهدفی را برای خود تعریف کرده که عملیاتی شدنِ آن‌ها ممکن نیست. این رژیم به دنبال نابودی حماس است که حتی خودِ محافل صهیونیستی نیز چندان به تحقق این گزاره امید ندارند.   در عین حال، صهیونیست ها به دنبال اشغال مجدد نوار غزه هستند که البته این گزاره نیز چندان از ظرفیت های عملیاتی برخوردار نیست. صهیونیست ها اکنون با چالش ها و موانع جدی و عدیده ای در راستای تداوم پروژه اشغالگری خود رو به رو هستند و می‌بینیم که افکار عمومی جهان نیز به نحو گسترده ای در برابر اقدامات آن‌ها علیه مردم نوار غزه قرار گرفته اند و به حمایت از ملت فلسطین می‌پردازند. معادله ای که در کلیت خود شکستی همه جانبه را برای صهیونیست ها تداعی می‌کند.»

 جولیا قاسم خاطرنشان کرد: «آمریکا همواره شریک اسرائیلی‌ها در اعمال جنایت علیه مردم فلسطین بوده و این معادله در شرایط کنونی و در بحبوحه جنگ غزه نیز بار دیگر جلوه‌های عینی خود را به نمایش گذاشته است. آمریکایی‌ها قویا از چشم اندازهایی که مقاومت فلسطین برای آینده ترسیم می‌کند هراس دارند و سعی می‌کنند به هر نحو ممکن مانع از تحقق آن‌ها شوند. در این زمینه شاهدیم که آمریکایی‌ها به عنوان مدعی اصولی نظیر دموکراسی و حقوق بشر در جهان، با یکی از بزرگترین نسل کشی‌های دوران معاصر که توسط صهیونیست ها و علیه مردم نوار غزه انجام می‌شود، همراهی می‌کنند. البته که آن‌ها از ابتدای آغاز جنگ غزه، میلیارد ها دلار کمک مالی و همچنین تسلیحات و ادوات نظامی را نیز جهت پیشبرد پروژه نسل کشی صهیونیست ها علیه مردم فلسطین در اختیار این رژیم قرار داده اند.»

 وی در پایان گفت: «حماس در بحبوحه جنگ غزه علی رغم تمامی حمایت های آمریکایی‌ها از اسرائیل، توانسته ضربات سنگین و سختی را به ارتش اسرائیل وارد کند و این مسئله قویا صهیونیست ها را سرخورده کرده است. موضوعی که سبب شده تا رژیم اشغالگر قدس، آمریکا و دیگر دولت های غربی، در معادله میدانی جنگ غزه، به هیچ عنوان وضعیت خوبی نداشته باشند. در این فضا، نگرانی‌های جدی آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ارتش و نهادهای امنیتی رژیم اسرائیل، نمی توانند از این رژیم حفاظت کنند سبب شده تا سیلی از کمک های آمریکایی‌ها عازم اراضی اشغالی شود تا شاید آن‌ها بتوانند از وقوع سناریوهای فاجعه بار علیه اسرائیل جلوگیری کنند. در این شرایط، اینکه می‌بینیم جبهه‌های جدیدی در سطح منطقه علیه اسرائیلی‌ها ایجاد می‌شود نیز عملا حجم چالش ها و بحران‌ها علیه رژیم اسرائیل را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش داده است. مسائلی که همه و همه از وقوع سناریوهای ناامید کننده برای رژیم اسرائیل در آینده نه چندان دور خبر می دهند.»

 

امتیاز شما