امروز شنبه  ۵ اسفند ۱۴۰۲

آغاز آتش بس در نوار غزه

مشاهده ۱۴۹
۱۴۰۲/۰۹/۰۴- ۰۹:۲۴

برنامه «رویدادهای هفته» عصر جمعه سوم آبان ماه در بخش انعکاس به بررسی چرایی به وقوع پیوستن آتش بس در نوار غزه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  مجید قنادپاشی کارشناس غرب آسیا، در پاسخ به این سوال که چرا آتش بس مورد پذیرش قرار گرفت و آیا به نظر شما با توجه به سوابق رژیم صهیونیستی این رژیم به آتش بس پایبند خواهد ماند، علت اصلی آتش بس را ناتوانی در ادامه جنگ از سوی رژیم صهیونیستی و یک پیروزی مهم برای حماس دانست چرا که راهبرد رژیم صهیونیستی را در ادامه جنگ تغییر داد.

وی در ادامه توضیحات خود گفت: این شکست فقط مربوط به ارتش رژیم صهیونیستی نیست که حامیان آنها از جمله آمریکا در این جنگ شکست خوردند چرا که بیشترین کمک های تسلیحاتی و 17 میلیارد کمک مالی و بیشترین نیروی انسانی را به نوار غزه اعزام کردند و نتوانستند در این جنگ پیشروی داشته باشند.

 مهمان برنامه «رویدادهای هفته» در ادامه افزود: با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی در طی هجده سال گذشته دوازده جنگ را علیه ساکنان نوار غزه تحمیل کردند اما در هر 12 جنگ خودشان آتش بس را پذیرفتند، به نظر نمی رسد بتوانند بعد از چهار روز مجددا آتش جنگ را شعله ور کنند.

 در ادامه این سوال  را مطرح شد که  آیا ساکنان سرزمین‌های اشغالی هم به خاطر آستانه تحمل پایینی که دارند با فشار آوردن به نتانیاهو خواستار این آتش بس بودند و قناد باشی با تایید این نکته گفت: ساکنان سرزمین‌های اشغالی هم در این بین دچار بحران‌هایی چون تعطیلی کارخانه‌ها و ادارات و بحران اجتماعی رفتن به پناهگاه و مشکل امنیتی بودند . نظامیان این رژیم هم که متکی به ارتش آمریکا هستند و در حقیقت ارکان این رژیم به هم ریخته که در نتیجه آن حدود سی هزار نفر از تلاویو به سوی مقر نتانیاهو حرکت کردند و مخالفت خودشان را با ادامه جنگ اعلام کردند.

 و در پایان به این پرسش که  به نظر شما بعد از پایان این جنگ آیا نتانیاهو همچنان در قدرت باقی خواهد ماند و قناد باشی پاسخ داد: تجربه نشان داده هر جنگ بزرگی که رژیم صهیونیستی شکست خورده نخست وزیر عوض شده مانند جنگ سال1973 و یا جنگ 33روزه در لبنان ساختار سیاسی به هم ریخت و اکنون هم این رژیم دچار از هم گسیختگی بی سابقه ای شده که طبیعتا نتانیاهو شانسی برای ماندن بر سر قدرت ندارد و به نوعی با پایان حیات سیاسی خودش روبه رو است.

 گفتنی برنامه «رویدادهای هفته» به تهیه کنندگی ریحانه بیرامی و اجرای بتول نجفی و رضا فرخی و هماهنگی بابک شکری ، هر جمعه ساعت 14:30 به روی آنتن رادیو ایران می رود.

امتیاز شما