امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
همزمان با ایام فاطمیه؛
همزمان با ایام فاطمیه؛

ترویج مکتب فاطمی در رادیو

مشاهده ۱۶۹
۱۴۰۲/۰۹/۰۵- ۱۱:۱۶
تعداد بازدید:169

شبکه‌های مختلف رادیویی با هدف افزایش آگاهی و شناخت عمومی زندگی و مقام حضرت فاطمه(س) ویژه برنامه‌های مختلفی را همزمان با ایام فاطمیه؛ تهیه و تقدیم مخاطبان و سوگواران می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیویی در ایام فاطمیه به این شرح است:

«من فاطمه ام» در رادیو معارف
«شهیده ولایت» به صورت زنده در شب شهادت حضرت زهرا (س) با کارشناسی آیت الله پناهنده و موضوع سبک زندگی فاطمی و شناساندن مقام حضرت زهرا (س) با هدف ترویج شعائر دینی و اهل بیت علیهم السلام ساعت ۲۰:۱۵شنیده می‌شود.

ویژه برنامه«یاس یاسین» با موضوع آشنایی با الگوی جهاد تبیین در سیره فاطمی، شخصیت شناسی و رفتارشناسی حضرت زهرا (س) شنیده است.

برنامه «من فاطمه ام» در 40 قسمت هر روز ساعت ۱۷:۳۰ با کارشناسی حجت‌الاسلام علی حسین زاده با موضوع ترویج معارف فاطمی و آشنایی با خطبه فدکیه شنیده می‌شود.

«یک نفر تو را دوست دارد» در پایگاه ایرانصدا
پایگاه سخنرانی ایرانصدا تعداد 20 قطعه سخنرانی از سخنرانان مشهور کشور از جمله حجت الاسلام علیرضا پناهیان، حجت الاسلام سید عبدالله فاطمی نیا، حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی، آیت الله حسین انصاریان و ...را آماده کرده است.

پایگاه موسیقی نیز پادکست آوایی با نام «سوگچامه بانوی بی نشان» را در سه قسمت 60 دقیقه ای به تهیه کنندگی ناصر هاشمی منتشر خواهد کرد. پایگاه کودک ایران صدا نیز برنامه« یک نفر تو را دوست دارد» را که شامل احادیثی از حضرت زهرا(س) است را با توجه به زندگی روزمره به روز رسانی شده و در 12 قسمت در ایام فاطمیه با قرار گیری روی پایگاه به صورت رایگان منتشر خواهد شد.

پایگاه دعا و نغمه‌های مذهبی ایرانصدا نیز علاوه بر نواهای سال های گذشته، نواهای منتشر شده در ایام فاطمیه امسال را نیز به سرعت بر روی پایگاه خود منتشر خواهد کرد.

رادیو گفت و گو و 10 ویژه برنامه
رادیو گفت و گو در قالب 10 ویژه برنامه به شناخت سیره و سلوک عبادی، اجتماعی و سیاسی ایشان که همواره روشن کننده مسیر برای مسلمانان است، می‌پردازد.

ویژه برنامه «مدینه آن روزها» به تحلیل و بررسی سبک زندگی در مکتب فاطمی و ارتباط ایشان با مقوله ولایت می‌پردازد.

مستند «سلسله موی دوست» مستندی بر حدیث سلسله الذهب بر مبنای قول سدید که به زندگی پر برکت حضرت صدیقه کبری(س) و سجایای اخلاقی ایشان خواهد پرداخت.

همچنین ویژه برنامه‌های «یاس کبود»، «آفاق»، «خورشید در غبار» و «بانوی بی نشان» با تمرکز بر موضوع عفاف و حجاب، به ویژگیهای شخصیتی حضرت و سبک زندگی ایشان در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و عبادی می‌پردازد.بررسی شبهات مربوط به خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) موضوعی است که ویژه برنامه‌های «حدیث غربت» و «بهشت بی نشان» به تحلیل آن می‌پردازند.

آغاز سرچشمه از رادیو تهران
ویژه برنامه «باغ فیض» امشب از ساعت 21، مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) را از هیئت چاوشیان، جنب مهدیه تهران پخش خواهد کرد و دوشنبه 6 آذر ماه، با استقرار واحد سیار رادیو تهران در مسجد صاحب الزمان(عج) با حضور اعضای مجمع مداحان روی آنتن می رود.

ویژه برنامه «سرچشمه» یکشنبه و دوشنبه 5 و 6 آذر ، از ساعت 19 در قالب مسابقه به صورت مناسبتی در ایام شهادت تهیه و پخش می‌شود؛ از جمله بخش های این مسابقه می توان به سنجش اطلاعات عمومی‌ شرکت کنندگان پیرامون احکام و دوران زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد. همچنین شبکه رادیویی تهران با توجه به آغاز دهه اول و دوم فاطمیه در این فاصله از 3 آذر تا 3 دی ماه، خطبه فدکیه را قبل از خبر 14 پخش می‌کند.

دلگویه و دلنوشته با حضرت فاطمه زهرا(س) در رادیو صبا
شبکه رادیویی صبا در شب شهادت حضرت زهرا (س) ویژه برنامه‌های «نوآهنگ، شهر بهشت و سرگذشت» را تقدیم مخاطبان می‌کند و روز دوشنبه در برنامه‌های زنده «صبح ارادت »ساعت 6:15 و «هر طرف صدای تو »با 8:15 سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را گرامی می دارد و در ویژه برنامه «ساده و صمیمی» از مخاطبان می خواهد در قالب دلگویه و دلنوشته با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها درد دل کنند. این برنامه ساعت 17 تقدیم مخاطبان می‌شود.

در سوگ یاس در رادیو ورزش
«در سوگ یاس» ویژه برنامه ای است که از ساعت 20 در قالب کارشناسی و مداحی با موضوع شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) از رادیو ورزش پخش می‌شود. مستند ورزشی در خصوص زندگینامه و شهادت فاطمه زهرا (س) از ساعت 18:30 تا19 پخش خواهد شد.

برنامه «به اضافه ورزش» از ساعت با حضورکارشناسان این حوزه و مصاحبه با ورزشکاران پخش می‌شود .در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در برنامه‌های «صبح و ورزش»، «گلخونه» و «عصرانه» و «بانوی ایرانی» به تناسب به موضوع و زندگی و شهادت فاطمه زهرا (س) می‌پردازند.

رادیو فرهنگ در"پیداترین نشان"
«پیداترین نشان» امشب ساعت 22 با موضوع بررسی سبک زندگی فاطمی و با محوریت جایگاه زنان در زندگی ایرانی اسلامی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

برنامه «شناسنامه صبح» روز دوشنبه ساعت 9 صبح با موضوع شعر فاطمی و اشعار شاعران در باب حضرت زهرا (س) از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد.

«بانوی آفتاب» در رادیو سلامت
ویژه برنامه «بانوی آفتاب» روزهای 6 و 26 آذر ماه ساعت 10:05، با هدف الگوگیری بانوان از سیره عملی و اخلاقی حضرت زهرا(س) و با محوریت بصیرت و آگاهی زنان جامعه امروز از صدای دانش، نشاط و آرامش پخش می‌شود.
این برنامه دارای بخش های متنوعی از جمله «سلاله زنان» معرفی حضرت زهرا (س) به عنوان محور وحدت و الگویی برای زنان مسلمان، «در برابر آیینه» آموزه‌های زندگی حضرت برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب؛ «نیلوفرانه» نقش زنان در فعالیت های فرهنگی اجتماعی سیاسی است.همچنین در این برنامه سعی می‌شود به ابعاد شخصیت والای آن حضرت پرداخته شود. مهمانان حضوری از بانوان موفق جامعه در عرصه‌های مختلف و کارشناسان امر در این برنامه حضور خواهند داشت.

رادیو اقتصاد و «نو آوران»
برنامه «نوآوران» در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به صورت مستند یکی از مشاغل تولید حوزه آیینی و مذهبی مانند تولیدی شال ها و کتیبه‌های مرتبط و تولید چادر را معرفی می‌کند، این برنامه چهارشنبه‌ها ساعت 14:30 از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

رادیو جوان و سوگنامه ای از جنس صدا و موسیقی
برنامه «من به تو نزدیکم»، به بررسی سیره عملی حضرت زهرا (س) در زمینه‌های اخلاق، حیا، پاکدامنی و اهمیت و ترویج الگوی زندگی اهل بیت(ع) در جامعه می‌پردازد. زنان و دختران با الهام از زندگی حضرت فاطمه زهرا (س)، می‌توانند سبک زندگی اسلامی-ایرانی را برجسته و الگوی خود نیز قرار دهند. این برنامه به صورت زنده از ساعت 10شنیده می‌شود.

ویژه برنامه «سوگنامه»، مداحی‌های فاخر با مضمون حضرت فاطمه (س) و مصائب آن حضرت را پخش می‌کند. این برنامه با استفاده از صدا و موسیقی، تلاش می‌کند تا احساسات و ارزش های مربوط به حضرت فاطمه (س) را به خوبی به مخاطبان منتقل کند. این ویژه برنامه ساعت ۹:۴۵ از رادیو جوان پخش می‌شود.

رادیو ایران در «باغ ارغوان»
«باغ ارغوان» با نگاهی مذهبی و اتحاد ملی با موسیقی‌ها و نواهای آیینی5 و 6 آذر ماه، با اجرای مریم نشیبا ساعت ۱۵پخش می‌شود.

«خانه دوست اینجاست» در این ایام، با موضوع ویژگی‌های اخلاقی آن حضرت در زندگی و با الگو قرار دادن سبک زندگی حضرت زهرا(س) با کارشناسی حجت‌الاسلام محسن محسن زاده ساعت 17:50 پخش خواهد شد.

«خورشید نامه» که بسته صوتی معارفی سخنرانی محور است، درباره فضایل حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها است که ساعت 22 از رادیو ایران شنیده می‌شود.

«نوبت نوا» بسته صوتی آوایی از مضامین روضه‌های صدیقه کبری سلام الله علیها و ذکر رنج های ایشان است که ساعت 22:30 تقدیم مخاطبان خواهد شد.

«نور وآیینه» درسی مهم از عبادات و شخصیت حضرت زهرا(س) که ساعت 23:30 پخش می‌شود.

رادیو قرآن با «اشراق»
در برنامه «اشراق» سیره قرآنی حضرت زهرا (س) با روایتگری آدینه الهیاری و کارشناسی فرشته روح افزا بیان می‌شود، بخش شعر خوانی، شاعر آیینی فاطمه نانی زاد از دیگر بخش های این برنامه است که امشب ساعت ۲۱ روی موج ۱۰۰ رادیو قرآن پخش خواهد شد.

تابش «روشنا» در رادیو نمایش
«روشنا» با موضوع خصوصیات اخلاقی و زندگینامه حضرت زهرا سلام الله علیه به نویسندگی و گویندگی فاطمه حاتمی، دوشنبه 6 آذر، ساعت 7:30 تا 9:30 از رادیو نمایش پخش می‌شود.

رادیو پیام و «پیام فاطمی»
برنامه «پیام فاطمی» به مدت 2 دقیقه، داستانهایی کوتاه را براساس روایت هایی از زندگی حضرت فاطمه(س)در کنار سخنرانی‌های کوتاه از کارشناسان مذهبی پخش می‌کند.

امتیاز شما