امروز جمعه  ۴ اسفند ۱۴۰۲

«گلستان خون» را از رادیو ایران بشنوید

مشاهده ۱۵۸
۱۴۰۲/۰۹/۰۵- ۱۳:۴۹

مردم مسلمان گرگان در پنجم آذرماه سال ۱۳۵۷ حماسه‌ای را در شهر گرگان رقم زدند که این روز در نزد اذهان عمومی‌به ‌روز دفاع از حریم امامت و ولایت نام‌گرفته است. به همین مناسبت رادیو ایران ویژه برنامه «گلستان خون» را تقدیم می کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  حمله عوامل رژیم پهلوی به حرم مطهر امام رضا (ع) به غیر از ناخشنودی مردم و علمای مشهد مقدس، واکنش سایر مردم و علما را در شهرهای مختلف برانگیخت.

 قیام پنج آذر گرگان ۷۷ روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد که در آن اهالی گرگان، بندرگز، کردکوی، علی‌آباد و تعدادی از ترکمن‌های منطقه در اعتراض به جنایت ۲۹ آبان حکومت شاهنشاهی در یورش به صحن‌ حرم رضوی و به شهادت رساندن زائران به خیابان‌های گرگان آمده و علیه رژیم تظاهرات کردند.

 کتاب «انقلاب اسلامی در گرگان و دشت» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، تصویر روشنی از آنچه در ۵ آذر سال ۵۷ گذشته بود را بازگو کرده است. در پی حمله‌ مأموران حکومتی در ۲۹ آبان به ‌مردمی‌که در حرم امام رضا(ع) در مشهد حضور داشتند، چند نفر کشته و زخمی‌شدند که در پی این حادثه حرم، امام‌خمینی (ره) و تعدادی از مراجع تقلید روز یکشنبه ۵ آذر ۱۳۵۷ را عزای عمومی اعلام کردند.

 مستند «گلستان خون» یکشنبه پنجم آذر مروری بر وقایع پنج آذر سال ۵۷ دارد این ویژه برنامه ساعت 20:30  از رادیو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما