امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
رابرت مارتین، فعال حقوق بشر در گفت و گو با پرس تی‌وی:
رابرت مارتین، فعال حقوق بشر در گفت و گو با پرس تی‌وی:

رژیم صهیونیستی در جنگ هیچ خط قرمزی نمی‌شناسد

مشاهده ۱۱۶
۱۴۰۲/۰۹/۱۲- ۰۷:۳۷
تعداد بازدید:116

فعال حقوق بشر، رابرت مارتین، وضعیت نامساعد فلسطینی‌های ساکن در کرانه باختری را در گفت وگو با پرس تی وی تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رابرت مارتین؛ فعال حقوق بشر در تشریح وضعیت نامساعد فلسطینی‌های ساکن در کرانه باختری که از برخوردهای آپارتایدی، نژادپرستانه و غیرانسانی رژیم اشغالگر قدس رنج می‌برند، گفت: شهرک نشینان اسرائیلی در بخش های مختلف کرانه باختری، برای فلسطینی‌ها ایجاد چالش و مشکل می‌کنند و در این زمینه با هیچ خط قرمزی رو به رو نیستند.

وی افزود: البته که صهیونیست ها نیز اساسا هیچ حقی را برای فلسطینی‌های کرانه باختری قائل نیستند کما اینکه آزار و اذیت های آن‌ها علیه ساکنان منطقه شیخ جراح قدس و تلاش های صهیونیست ها در سال های اخیر برای تملک خانه‌های ساکنان این منطقه، نمودی عینی از این موضوع را نمایندگی می‌کند.

مارتین افزود: این در حالی است که این قبیل رویه‌های غیرانسانی صهیونیست ها در برخورد با مردم فلسطین در کرانه باختری، پس از عملیات طوفان الاقصی، ماهیت وخیم تری را نیز به خود گرفته است. در این راستا، به نظر من اشتباه خواهد بود اگر رویه‌های غلط صهیونیست ها در کرانه باختری علیه مردم فلسطین را صرفا محدود به دوره پس از عملیات هفتم اکتبر بدانیم. مردم فلسطین در این منطق مدت هاست که با رویه‌های غیرانسانی صهیونیست ها مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد: کافی است توجه داشته باشیم که اکنون بیش از 10 هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های رژیم اسرائیل هستند که هیچ محاکمه ای برای آن‌ها انجام نشده و اسرائیلی‌ها آن‌ها را بدون هرگونه دلیل و منطقی در زندان نگه داشته اند. در عین حال، نظامیان اسرائیلی صدها فسلطین را نیز کشته اند و هیچ پیگردی نیز متوجهِ آن‌ها نبوده است. برای من جالب است که دنیا و به طور خاص غربی‌ها در مورد این مسائل که سال‌هاست ملت فلسطین با آن‌ها درگیر هستند، صحبت نمی‌کنند اما به صورت مداوم ادعاهای مختلفی را در مورد عملیات هفتم اکتبر مطرح می‌کنند و آن را به شیوه‌های گوناگون محکوم می‌کنند. این حقیقتا ناامید‌کننده است و باعث تاسف است.

 رابرت مارتین در ادامه در توضیح این مسئله که چرا علی رغم تلاش های مختلف منطقه ای و بین المللی، آتش‌بس موقت میان حماس و رژیم اشغالگر قدس، از سوی صهیونیست ها ادامه پیدا نکرد و بار دیگر شاهد اوج گیری خشونت ها هستیم؟ گفت: دلیل این موضع روشن است زیرا اسرائیلی‌ها پایان جنگ را به نفع خود نمی‌بینند و به دنبال کشتار گسترده مردم غزه هستند.

این تحلیلگر افزود: آن‌ها حتی به جان اسرای خود در دست گروه حماس نیز اهمیت نمی‌دهند. کافی است نگاه کنیم که در جریان حملات خود به نوار غزه در مدت اخیر، تمامی زیرساخت های غیرنظامی نظیر بیمارستان‌ها و مدارس و غیره را هدف قرار داده اند. آن‌ها نابودی فلسطینی‌ها را می خواهند.

رابرت مارتین، نسل کشی و کشتار مردم بی دفاع را به زعم مسئولان ارشد صهیونیست، بزرگترین دستاورد آنها ارزیابی و تاکید کرد: چه دلیل دارد که صهیونیست ها تاسیسات برقی و یا بیمارستان‌ها در نوار غزه را از بین ببرند؟ بله آن‌ها در کشتار و نسل کشیِ مردم بیگناه قطعا پیروز هستند.

رابرت مارتین با انتقاد از رویکرد دولت ها، سیاستمداران و رسانه‌های غربی که یکسره به دنبال غیرانسانی جلوه‌دادن مردم غزه هستند، به این نکته اشاره کرد که در این فضای مسموم، امید چدانی به برقراری آتش بس دائمی و آرامش نمی توان داشت. اسرائیل در وضعیت کنونی هچی تفاوتی میان نیروهای نظامی‌گروه‌های مقاومت فلسطینی و مردم عادی و زنان و کودکان قائل نمی‌شود و همه را به صورت یکجا هدف قرار می دهد.

وی گفت: متاسفانه در گذشته نیز اسرائیل جنایات زیادی را علیه غیرنظامیان فلسطینی نظیر زنان و کودکان انجام داده اما پیگرد موثری بین المللی علیه آن اتفاق نیفتاده است. از این رو، به نظر من این رژیم راه خود برای جنایت علیه فلسطینی‌ها را باز می‌بیند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مقاومت فلسطین برای کشورش و شکست اشغالگران می جنگد، امری که کاملا مشروع است و اصول حقوق بین الملل نیز آن را تایید می‌کنند. از این رو، اسرائیل و جهان غرب اساسا در موقعیتی نیستند که حماس و مقاومت فلسطین را مقصر بدانند و سرزنش کنند.

 

 

امتیاز شما