امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

آموزش سبک زندگی سلامت محور با چاشنی طنز در «بلا به دور»

مشاهده ۸۸۱
۱۴۰۲/۰۹/۱۲- ۰۹:۳۹

مسابقه «بلا به دور» شبکه سلامت در قالب شعر و نثر به بیان محتوا و پیام های بهداشتی می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  سید محمدحسین پورفاضلی، تهیه‌کننده مسابقه «بلا به دور» هدف از ساخت این برنامه را افزایش سواد سلامت عنوان کرد و گفت: وظیفه صداوسیما در حوزه سلامت، دادن آگاهی، اطلاع‌رسانی و بالابردن بردن سطح مهارت‌های زندگی به همراه معرفی الگوهای مناسب رفتاری است و از آنجاکه این رسانه معتبرترین و در دسترس‌ترین راه ارتباطی است، سعی داریم، پیام‌های بهداشتی را برای مخاطبان تلویزیون در قالب شعر و نثر و با زبان طنز ارائه دهیم.

وی افزود: برای در اختیار گذاشتن محتوای سلامت، تصمیم گرفتیم از ظرفیت‌های حوزه طنز برای آگاهی‌بخشی و افزایش سواد سلامت جامعه استفاده کنیم و با این ابزار، پیام‌های بهداشتی و مفاهیم حوزه سلامت را برای مردم ارائه دهیم.

این تهیه کننده در خصوص سختی آموزش به زبان طنز گفت: این کار سختی‌های خودش را دارد اما بازخوردی که از این برنامه گرفتیم نشان داد که می توانیم با زبان طنز و شوخی، مسائلی که مردم با آن مواجه هستند بیان کنیم و از این طریق به گوش مسئولان برسانیم.

پورفاضلی در ادامه تصریح کرد: انتخاب موضوعات از سوی گروه سردبیری و دوستان حوزه پزشکی که به ما مشاوره می‌دهندکه برای افزایش سواد سلامت جامعه است. موضوعاتی مانند فرزندآوری، چالش‌های جمعیتی، مفاهیم و پیام‌های بهداشتی، مشکلات گوارشی و بیماری‌هایی که شاید مردم روزانه با آن‌ها مواجه شوند سعی کردیم در برنامه بیش‌تر بگنجانیم تا موجب آگاهی بیش‌تر مردم شود.

وی ادامه داد: «بلا به دور» استعدادیابی هم کرده‌است و حدود ۳۰ تا 4۰ درصد شرکت‌کنندگان این برنامه از دانشجویان و فارغ التحصیلان حوزه علوم پزشکی هستند. در برنامه، پزشک و پرستاری داریم که شاعر هم هست و فکر کردیم اگر یک متخصص بتواند پیام را به‌درستی انتقال دهد تاثیر بیش‌تری خواهدداشت. پیام‌هایی که «بلا به دور» ارائه می‌دهد قواعد فنی و محتوایی آن رعایت شده‌است و از ظرفیت ادبیات به درستی در زمینه سلامت استفاده کردیم.

پور فاضلی در خصوص انتخاب شرکت‌کنندگان هم گفت:  برای حضور در مسابقه از طریق شبکه سلامت، شبکه‌های مجازی فراخوان دادیم و سابقه شرکت‌کنندگان را می‌گیریم که ماحصل آن تشکیل ۲۴ گروه در قالب گروه‌های دو نفره است که در این فصل جدید حضور خواهندداشت.

تهیه‌کننده مسابقه «بلا به دور» در خصوص ساختار برنامه هم گفت: «بلا به دور» مجری ندارد و داوران خودشان برنامه را هدایت می‌کنند. سعی کردیم در این برنامه با طراحی بخش‌های کوتاه و جذابیت در محتوا، پیام‌ها را به‌درستی انتقال دهیم تا برای مخاطبان جذاب باشد. شعر، نقالی و پانتومیم هم از دیگر بخش‌های این مسابقه است.

وی همچنین از طراحی مجموعه‌ای از اشعار در قالب کتاب صوتی و مکتوب با موضوعات مختلف خبرداد و گفت: با این اقدام این کتاب مرجعی خواهدشد که اگر کسی در حوزه تخصصی سلامت، به مطلبی نیاز داشت می‌تواند به کتاب «بلا به دور» مراجعه کند.

وی خاطرنشان کرد: بیش‌ترین بخش دشواری کار استفاده از ظرفیت‌های مردمی است. از آنجاکه هدف ما تمرکززدایی از تهران است، سعی کردیم که شرکت‌کنندگان از دورترین نقاط کشور در برنامه حضور داشته‌باشند که با توجه به دوری راه‌ها این مسئله مشکلاتی هم داشت.

پورفاضلی با اشاره به دغدغه گروه تولید برنامه برای ارائه درست و اصولی محتوای سلامت گفت: امیدواریم این برنامه بتواند در ارتقای سلامت جامعه و ارائه پیام‌های بهداشتی با زبانی ساده و با چاشنی طنز، اطلاعات مفیدی را به بینندگان تلویزیون ارائه دهد.

مسابقه «بلا به دور» در 100 قسمت 45 دقیقه‌ای در دست تولید و پخش است و هر شب ساعت ۲۳:00 از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

 

امتیاز شما