امروز يك شنبه  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
دکتر جبلی در سفر به استان بوشهر بر عزم راسخ رسانه ملی برای نمایش پیشرفت ها تاکید کرد؛
دکتر جبلی در سفر به استان بوشهر بر عزم راسخ رسانه ملی برای نمایش پیشرفت ها تاکید کرد؛

از کرانه مقاومت تا شاهراه انرژی

مشاهده ۵۹۵
۱۴۰۲/۰۹/۱۲- ۱۲:۳۵
تعداد بازدید:595

رئیس سازمان صداوسیما پایان هفته گذشته تهران را به مقصد دهمین سفر استانی اش ترک کرد و به استان بوشهر رفت؛ سرزمینی با قدمتی دیرینه بر کرانه خلیج فارس، دیار آب و آفتاب، قطب مقاومت ایران و شهره به دلاور مردانش. بوشهر را به شیرمردان و زنانی سینه سپرکرده در برابر استعمار بیگانه و آراسته به نام بلندآوازگانی از قرون معاصر می‌شناسند؛ از رئیسعلی دلواری تا فرمانده شهید، نادر مهدوی که چگوارای ایرانی می خوانندش و چه بی باکانه در برابر متجاوزان ایستادگی کرده است. این استان با دارا بودن ذخایر عظیم نفتی و گازی و نیروگاه اتمی اش، پایتخت انرژی کشور نیز هست و با 900 کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس، از دیرباز شاهراه تجارت دریایی ایران بوده است. دکتر جبلی هم در ابتدای سفرش از ظرفیت های عظیم فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بوشــهر سخن می‌گوید که باید به مثابه فرصتی گرانبها برای رسانه ملی تلقی و مورد توجه ویژه، عمیق و مؤثرتری قرار بگیرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی که سه شنبه شب هفتم آذرماه وارد بوشهر شده بود در فرودگاه بین المللی بوشهر به بیان برنامه‌ها و اهداف سفرش پرداخت و گفت: بوشهر از استان‌های بسیار ارزشمند به لحاظ فرهنگی و تاریخی است و جایگاه و اهمیت والایی در اقتصاد ملی، تأمین انرژی و تاریخ مبارزات ضداستعماری ایران دارد و پیشگام در حوزه انرژی هسته ای کشور عزیزمان است.

باتوجه به ظرفیت های بسیار عظیم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مردمی‌ بوشهر، ضرورت دارد رسانه ملی توجه ویژه تر، بیشتر، عمیق تر و مؤثرتری به این استان داشته باشد. او بررسی و به کارگیری تمام ظرفیت های رسانه ملی اعم از صداوسیمای بوشهر و شبکه‌های سراسری را در راستای کمک به اجرای طرح ها، برنامه‌ها، راهبردها و سیاست های پیشرفت و توسعه درحال اجرا و در دست اقدام استان در جریان این سفر خواند و اظهار کرد: در عین حال، ظرفیت های فرهنگی عظیمی نیز در بوشهر وجود دارد که باید بیش از پیش به فعلیت درآیند و سهم خودشان را در رونق و تحول در رسانه ملی ایفا کنند.

برکات بازنمایی دستاوردهای بوشهر در قاب رسانه ملی

مراحل مختلف سفر فشرده جبلی از همان لحظه آغاز شد و وی در ساعت پایانی شب به دیدار آیت الله غلام علی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر رفت و بااشاره به اینکه تمایل داشته است که استان تاریخ ساز، برخوردار از پیشینه غنی تمدنی و فرهیخته پرور بوشهر جزو اولین مقاصد سفرهایش باشد که خوشبختانه اکنون این فرصت حاصل شده، گفت: بوشهر یکی از نقاط درخشان مقاومت در کشور ماست. نام بوشهر با مقاومت عجین شده و پیشگامی این استان در مبارزه با متجاوزان و استعمارگران از پنج قرن پیش در برابر پرتغالی‌ها و انگلیسیها تاکنون، فصلی تابنده در تاریخ ایران است. شاید از کوتاهی ما در رسانه‌ها باشد که نتوانسته ایم نقطه‌های درخشان و افتخارآفرین تاریخ مقاومت در بوشهر را به خوبی به تصویر بکشیم.

رئیس سازمان صداوسیما با یادآوری دلاور مردیهای قهرمان ملی و شهید شاخص استان بوشهر، از تدوین فیلمنامه و ساخت مجموعه ای درباره شهید نادر مهدوی خبر داد و گفت: ظرفیت های استان در حوزه‌های فرهنگی، تاریخی و تمدنی آن؛ به ویژه اکنون که پایتخت انرژی و به خصوص انرژی هسته ای به عنوان نماد مقابله با استکبار معاصر است، می طلبد بیش از پیش به سهم خود، توجه ویژه، نگاه عمیق و اقدامات مؤثرتری در وصف شجاعتها و قله‌های مقاومت مردم استان در برابر زیاده خواهی استعمارگران و قدرت های بیگانه داشته باشیم.

جبلی افزود: دوره جدید مدیریت صداوسیما را بنابر منویات رهبر فرزانه انقلاب به دو عنوان «هویت» و «عدالت» مزین کردیم و آنچه بیش از گذشته نیاز داریم، یادآوری و بازخوانی هویت ایرانی، امتی و جهانی مان است که بوشهر یکی از مظاهر بارز آن است.

وی در ادامه بر ضرورت امیدآفرینی و ایستادگی در برابر هجمه فرهنگی غرب به ویژه در نسل جوان و همچنین پرداختن به مصادیق عدالت گستری در ابعاد مختلف تأکید کرد که پیش از این مغفول واقع شده اند. سند تحول رسانه ملی چگونگی تحقق این دو راهبرد محوری را مشخص کرده و مسیر را نشان داده است و پرداختن به ظرفیت های مختلف استان‌ها از این جمله است.

جبلی در ادامه یادآور شد: معتقدم این ظرفیت ها نباید فقط در چاردیواری استان باقی بماند و باید به ظرفیت ملی بدل شود و در قاب تصویر رسانه ملی بنشیند که در این صورت می تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد. ما تمام امکانات رسانه ملی را در اختیار پیشرفت کشور گذاشته ایم و امیدواریم بتوانیم کمک حال دولت و در برطرف کردن مشکلات و پرداختن به ظرفیت های بی نظیر استان نقش آفرین باشیم.

آیت الله غلام علی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر نیز رسانه هر کشور را شناسنامه آن کشور دانست و گفت: اکنون رسانه ملی شناسنامه تمام نمای انقلاب اسلامی ایران است. رسانه نقش اساسی در پیشرفت عدالت، توسعه فرهنگ، رشد، بالندگی و مقاومت در برابر تهاجم نرم دشمنان دارد.

وی با اشاره به افشای رسانه ای جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل آمریکا و حامیان آنها در شبکه‌های صداوسیما و در قالب های مختلفی از جمله برقراری ارتباط مستقیم با غزه و به تصویر کشیدن این جنایات که راه هرگونه فریب رسانه ای دشمن را می‌بندد، گفت: در صداوسیمای استان بوشهر حرکت های خوبی صورت گرفته و ما می توانیم مرکز رسانه ای جنوب ایران و حوزه خلیج فارس باشیم و بر این باوریم که ظرفیت و زمینه‌های الزم در این زمینه مهیاست. برخود فرض می دانیم از مجموعه شریف صداوسیمای بوشهر حمایت کنیم و امیدوارم در نگاه تحول آفرینانه تان موفق باشید.

ضرورت تبیین مصادیق اقتدار ملی کشور در رسانه ملی

رئیس رسانه ملی صبح روز چهارشنبه، هشتم آذرماه نیز پس از حضور در بهشت صادق بوشهر و ادای احترام به مقام شامخ شهدای استان، در مؤسسه کشتی سازی شهید محلاتی حضور یافت و ضمن بازدید از بخش های مختلف این کارخانه، از نزدیک در جریان روند تولید و پیشرفت های حاصله در این صنعت قرار گرفت.

وی در حاشیه این بازدید، فعالیت و نقش آفرینی مؤسسه کشتی سازی شهید محلاتی را مصداقی از افتخار و اقتدار ملی و جلوه عینیت یافته شعار «ما میتوانیم» دانست و عنوان کرد: فرزندان این ملت در کسوت کارشناسان، متخصصان، مهندسان و دانشمندان می توانند بزرگترین کارها را به راحتی و در بالاترین ترازهای بین المللی انجام دهند. ضرورت دارد که عظمت و تأثیر این مجموعه عظیم صنعتی در اقتصاد دریامحور و دیگر مصادیق خودباوری و اقتدار کشور، به صورت کامل برای مردم و متخصصان بازگو شود و امیدواریم رسانه ملی در تبیین این عظمت نقش شایسته ای ایفا کند.

رئیس سازمان صداوسیما در این بازدید، تلاش مهندسان بی ادعا و مخلص مجموعه را که در گرما و شرایط سخت آب و هوایی مشغول کار ساخت و تعمیر شناورها و کشتی‌ها هستند، ستود و سپاس گفت و بازدید از پروژه ساخت ناو اقیانوس پیمای شهید سلیمانی 2 پایان بخش حضور رئیس رسانه ملی در این مجموعه صنعتی دریایی بود.

هم افقی بدنه رسانه ملی در مسیر تحقق راهبردهای تحولی

رئیس سازمان صداوسیما بخش قابل توجهی از سفرش را به بازدید از صداوسیمای بوشهر و گفت و شنود با همکاران اختصاص داد و در بازه زمانی چهار ساعته ای ضمن حضور در یادمان پنج شهید صداوسیمای بوشهر و ادای احترام به مقام آنها، به استودیوی پخش صدا، دیتاسنتر (اتاق سرور)، استودیوهای تولید و پخش سیما، اتاق جدید رژی، مانیتورینگ فنی، تحریریه خبر خبرگزاری صداوسیمای مرکز بوشهر و واحد موسیقی رفت و از امکانات واحد سیار و اس ان جی مرکز نیز بازدید کرد و در جریان روند فعالیت واحدهای مختلف و آخرین وضعیت ارائه خدمات قرار گرفت.

وی در این بازدید بااشاره به اجرای سندتحول در سازمان صداوسیما تاکید کرد: باید با همدیگر هم افق شویم و سپس برنامه سازان را با خود همراه کنیم. ما محکوم به تحول هستیم و مردم به درستی از ما انتظار دارند که تولیداتمان جذابیت داشته باشند و از دوگانه «یا هویت یا جذابیت» عبور کنیم. اتفاقا آن دسته از تولیدات ما نظیر سریال «عاشورا» که به هویت نزدیک بوده اند، موفق تر و پرمخاطب تر بوده اند؛ چراکه مخاطب با این دسته آثار احساس همراهی و همدلی بیشتری می‌کند.

عزم رسانه ملی برای نمایش پیشرفت های منطقه انرژی پارس

رئیس سازمان صداوسیما همچنین در ادامه این بازدید، ارتباطی ویدئوکنفرانسی با سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس داشت و با بیان اینکه ما باید با تمام وجود خودمان را وقف مردم و ایجاد امید و باور به این کنیم که «ما میتوانیم»، گفت: تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا تلاش فرزندان این کشور را در قاب تصویر نشانده و برحسب وظیفه دینی، اخلاقی و انقلابی مان این دستاوردها را معرفی کنیم و مقابل چشمان 85 میلیون ایرانی قرار دهیم.

جبلی ادامه داد: از همین تریبون اعلام آمادگی کرده و عزم جزم داریم که پوشش دهنده خدمات دستگاه‌های مختلف باشیم و اطمینان داریم که لبیک مناسبی از سوی دستگاه‌های خدمتگزار نظام خواهیم شنید و این جلسه مصداق همین هم افزایی و هماهنگی است.

همچنین اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ضمن قدردانی از تلاش سربازان تلاشگر نظام در رسانه ملی و صداوسیمای بوشهر، به اعزام حدود 50 تن از دست اندرکاران رسانه ملی اعم از خبرنگاران، سردبیران و برنامه سازان صداوسیما، با هدف آشنایی نزدیک با مصادیق پیشرفت و اقتدار علمی و صنعتی کشور، به سکوی فاز یک پارس جنوبی در هفته گذشته اشاره و اظهار کرد: آنها یک مسیر حدود شش ساعته را روی شناور برای رسیدن به سکو طی کردند و بازگشتند و شاهد بخشی از زحمات و تلاتش های نیروهای خدوم این عرصه بودند که امیدواریم در روند تولیدات و خبررسانی‌های آتی شان موجد تأثیر و برکت باشد.

بالندگی نسل جوان در گرو آگاهی از جلوه‌های اقتدار در پهنه ایران زمین

جبلی در جمع همکاران این مرکز نیز حاضر شد و در ابتدای این جلسه با اشاره به شوقی که برای دیدار با همکاران رسانه ملی در استان‌ها دارد گفت: افتخار می‌کنم همکار شما هستم. بدون تعارف می‌گویم حتما لازم است همه ما مدیران سازمان سفرهای استانی داشته باشیم تا دریابیم همکارانمان در این مناظر رنگارنگ تابلوی شکوهمند ایران عزیز چه می‌کنند و چه توانمندی‌ها و هنرهایی دارند.

وی افزود: شما صداوسیمای همه پهنه بوشهر هستید و در محدوده همین استان هم باید از مرکزگرایی فاصله بگیرید و به مناطق دور و حاشیه ای استان هم توجه جدی داشته باشید؛ کمااینکه در کلان قضیه هم خروج از تهران گرایی جزو بدیهیات سند تحول رسانه ملی است؛ زیرا بیشترین میزان وفاداری مردم به کشور، آداب، سنن و ارزشهای انقلابی در مناطقی به چشم می خورد که اتفاقا کمتر در قاب تصویر دیده ایم. همین نگاه باعث شد برای اولین بار ابتدای خبر 14 به پخش تصاویری از تجمعات روستایی در 22 بهمن ماه اختصاص یابد و علیرغم اینکه برای بسیاری تعجب آور بود، اکنون به یک رویه و اصل قطعی تبدیل شده است.

جبلی درباره ضروریات تدوین و اجرای سند تحول در رسانه ملی سخن گفت و عنوان کرد: تحول یک انتخاب نیست؛ بلکه تنها گزینه و یک ضرورت است. برای خروج از وضعیتی که در آن به سر می‌بریم، تنها راه پیش روی ما تحول است. تحول یعنی باید بسیاری از کارهای نکرده را اجرا و برخی کارهای کم مایه، کم عمق و بی توجه به دو عنصر هویت و عدالت را که فقط هزینه بر و بی فایده اند، کنار بگذاریم.

وی به پیروزی جریان مقاومت با دستان خالی و تحمیل شکست ذلت بار بر رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: بوشهر نیز قطب مقاومت است که از 500 سال قبل در هر قرن یک اثر انگشت در تاریخ مقاومت ایران برجای گذاشته است. پدران شما افتخارآفرینان بوشهر در ایستادگی برابر استعمارگران و متجاوزان بوده اند. نشانش هم اینکه استعمار قدیم و جدید از یک میلیمتر از خاک این منطقه حساس، راهبردی و تاریخ ساز یعنی خلیج فارس به سادگی عبور نکرده است؛ حال آنکه بوشهر 900 کیلومتر مرز آبی و طولانی ترین  ساحل خلیج فارس را داراست.

رئیس رسانه ملی بااشاره به وجود نیروگاه اتمی در بوشهر و شناخته شدن بوشهر به عنوان پایتخت مقاومت و انرژی گفت: ازآنجاکه مقوله انرژی هم مصداق مقاومت و انرژی هسته ای مصداق مقاومت کل ایران است، بوشهر و نیروگاه بوشهر را باید نماد مقاومت مردم دانست و تحول هم یعنی همین مفاهیم بلند در قالب های هنرمندانه بیان شود تا نسل جوان ما به هویت ایرانی خودش و به قله‌های اقتدار بوشهر افتخار کند.

رئیس سازمان صداوسیما اضافه کرد: از همه کسانی که پرچم رسانه ملی را بالا نگه داشتند صمیمانه تشکر می‌کنم و امیدوارم همکارانمان در مرکز بوشهر، نمایانگر جلوه‌های فرهنگ و پیشرفت و تعالی استان در قاب شبکه‌های سراسری اصلی و در ساعات پرمخاطب باشند.

مهدی حیدری، مدیرکل صداوسیمای بوشهر نیز با بیان اینکه همکاران ما در مرکز بوشهر از متخصص ترین و متعهدترین نیروها در سازمان اند و توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند، گفت: آینده مرکز بوشهر را امیدبخش و درخشان می‌بینم و تلاش می‌کنیم بر سرعت خود برای رسیدن به قله‌ها بیفزاییم. هنوز  ابتدای راهیم و به زودی مخاطبان رسانه ملی، بیشتر از بوشهر و بوشهری‌ها خواهند دید و شنید.

در ادامه این نشست نمایندگانی از کارکنان صداوسیمای بوشهر به بیان دغدغه‌ها، مشکلات و انتظاراتشان از رئیس رسانه ملی پرداختند. توجه ویژه به بازنشستگان، ساماندهی نیروهای تبصره 4 ، تبدیل وضعیت همکاران، اصلاح برخی موارد در احکام حقوقی، رفع عدم تطبیق برخی عناوین شغلی در قراردادهای بیمه تأمین اجتماعی و عدم پذیرش سخت و زیان آور بودن برخی مشاغل، احتساب سوابق تحصیل در دانشگاه صداوسیما به عنوان سوابق خدمتی، ارتقای برخی موضوعات رفاهی و رفع مشکلات نیروهای شرکتی از جمله خواسته‌های همکاران مرکز برای رسیدگی بود که در فضایی صمیمی‌ با رئیس رسانه ملی در میان گذاشته و درباره آنها گفت وگو شد.

رسانه ملی در خدمت توسعه استانهای کشور

رئیس سازمان صداوسیما در بخش دیگری از برنامه‌های بازدید استانی اش و در راستای هم افزایی و توسعه همکاری‌ها دیداری با احمد محمدی زاده، استاندار بوشهر داشت و جایگاه این خطه را در تاریخ معاصر کشور و همچنین پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، در تأمین و تقویت زیرساخت های انرژی کشور بی بدیل دانست و گفت: باید از نزدیک شاهد این دستاوردها و پیشرفت های شگرف بود که بسیار وسیع، دیدنی و شنیدنی اند.

وی افزود: حرکت روبه جلوی بوشهر در حوزه انرژی‌های فسیلی و هسته ای و صنایع پشتیبانی کننده قوی و عظیمی چون کشتی سازی، در کنار دیگر ظرفیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می طلبد توانمندی صداوسیمای بوشهر ضرب در سه و چهار شود تا بتواند در تراز این پیشرفت ها کار کند و انعکاس دهنده این حجم بزرگ از موفقیت ها باشد.

رئیس رسانه ملی بوشهر با بیان اینکه چشم انداز این استان در نیل به اهداف سند اقتصاد دریامحور نیز روشن است و می تواند پایه‌های اقتصادی کشور را تقویت کند به همیاری رسانه ملی با وزارت نیرو و نفت در مصرف بهینه انرژی و جلوگیری از بروز قطعی‌های مقطعی برق و گاز در ایام مختلف سال گفت: زمستان امسال هم در کنار این مجموعه‌ها برای مدیریت مصرف بهینه گاز هستیم. صداوسیما در خدمت توسعه، نمایاندن پیشرفت ها و ابزار حکمرانی و کمک به نظام مقدس جمهوری اسلامی‌ بوده و الزم است برای تحقق این مهم از حمایت دستگاه‌ها به ویژه در سطح استان‌ها بهره مند شود.

لاجرم بر دل نشیند

آخرین جلسه کاری رئیس سازمان صداوسیما در استان بوشهر به دیدار با هنرمندان و اعضای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی‌ بوشهر اختصاص یافت. او در این نشست دوستانه از تحول گفت و تاکید کرد که تحول فرایندی نیست که با بخشنامه رخ دهد؛ بلکه هدفی عالی است و ما به آن به عنوان تکلیفی شرعی و تک گزینه ای نگاه می‌کنیم که باید آن را اجرا کنیم.

وی اضافه کرد: ما با انسانها و برای انسانها کار می‌کنیم و انسانها ابزار تحقق تحول و مخاطب آن هستند. در این مسیر باید برای تغییر نگرش برنامه سازان نیز تدابیری چاره کرد؛ چراکه اگر کاری دلی نباشد درنمی آید و بردل نمی نشیند. اگر نگرش برنامه ساز تغییر و به تحول باور پیدا کند آنگاه می توان امیدوار به تحقق آرزوی تحول بود.

امتیاز شما