امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
در هجدهمین قسمت از برنامه «جام جم» مطرح شد؛
در هجدهمین قسمت از برنامه «جام جم» مطرح شد؛

صداوسیما تکالیف خود را برای حق پخش انجام داده است

مشاهده ۱۸۳
۱۴۰۲/۱۱/۰۱- ۱۱:۱۶
تعداد بازدید:183

در هجدهمین قسمت از برنامه «جام جم» که به میزبانی سید احمد موسوی صمدی از شبکه یک سیما پخش می‌شود به موضوع «حق پخش مسابقات ورزشی» پرداخته شد و علی جوادی کارشناس حوزه رسانه و حامد معینی معاون تنظیم و مقررات و قانون‌گذاری ساترا مهمانان این برنامه بودند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در ابتدا علی جوادی با اشاره به اینکه تیم‌های مختلف دنیا چند راه برای درآمدزایی دارند، گفت: حق پخش، اولین راه درآمدزایی تیم‌هاست. بعد از آن تبلیغات محیطی و سپس فروش اقلام و محصولات‌شان مانند پوشاک، جاسوییچی، لیوان و ... است؛ اما مهم‌ترین کانال درآمدی، حق پخش است. در حال حاضر لیگ دو ترکیه 270 میلیون دلار آمریکا قرارداد حق پخش دارد. تیم‌ها حق‌شان را دریافت و برای فصل‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و اتفاقا همه این تیم‌ها هم دولتی اداره می‌شوند.

وی افزود: ما نیز در ایران اصرار داریم که تیم‌ها را دولتی اداره کنیم. مسئله اینجاست که ما به نسبت آن‌ها برای تیم‌هایمان هزینه نمی‌کنیم. از طرف دیگر، به این دلیل که محل‌های هزینه‌ باشگاه‌ها مشخص نیست، مدیران عامل مدام در حال استقراض هستند و بودجه‌های باشگاه‌ها تامین نمی‌شود لذا برنامه‌ریزی درستی برای باشگاه‌ها صورت نمی‌گیرد.

در ادامه حامد معینی بیان کرد: سازمان صداوسیما تمام تکالیف خود را درحوزه حق پخش به انجام رسانده و یکی از پیگیرترین مجموعه‌ها در بحث حق پخش صداوسیما بوده است. همانطور که صداوسیما حق پخش مسابقات خارجی را پرداخت می‌کند هیچ منعی برای پرداخت حق پخش مسابقات داخلی نداریم.

وی اضافه کرد: در دوران تحولی صداوسیما یکی از ارکان تحول در سازکار این بوده است که صداوسیما به عنوان قرارگاه فرهنگی نقش حمایتی در حوزه ورزش‌های قهرمانی و ورزش‌های پایه داشته باشد. دوستان ما در مجلس نیز پیگیری کردند و ماده‌ای که در قانون برنامه هفتم پیش‌بینی شده بود، قطعا نتیجه پیگیری دوستان ما در صداوسیما بوده است. این مسئله از نظر سازمان حق مشروعی است که باید پرداخت شود اما این که مبلغ واقعی آن چقدر است و از چه محلی تامین شود، محل بحث است.

سپس جوادی اظهار کرد: آقای معینی می‌فرمایند که ما مشکلی برای پرداخت نداریم. اما آیا بودجه پرداخت آن در صداوسیما موجود است؟

معینی در پاسخ به این سوال بیان کرد: در قانون برنامه هفتم پیش‌بینی شده صداوسیما مکلف است آیین‌نامه نحوه تسهیم درآمد ناشی از پخش را بنویسد و شش ماه پس از تصویب به هیات دولت بفرستد. درباره نحوه تقسیم هم صحبت وجود دارد. طبق قانون خط مشی چیزی که وظیفه صداوسیما است، حمایت از ورزش است اما ما فقط درباره فوتبال صحبت می‌کنیم؛ پس تکلیف سایر ورزش‌ها چه می‌شود. در اینجا به ما اعلام نشده است که  فقط حق پخش را برای فوتبال قائل شوید. این حق پخشی که از طرف مجلس قرار است در نظر گرفته شود باید بتواند ورزش کشور را حمایت کند.

امتیاز شما