امروز شنبه  ۵ اسفند ۱۴۰۲
در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛
در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛

در «خانه ما» چه می‌گذرد؟/ خواستیم بگوییم هزینه شادی گران نیست

مشاهده ۱۶۵
۱۴۰۲/۱۱/۰۷- ۰۹:۲۶
تعداد بازدید:165

مدیر تولید مستند مسابقه «خانه ما» بیان کرد هدف برنامه این است که بگوید برای داشتن یک خانواده شاد و منسجم لزوما نیاز به هزینه‌های سنگین نیست.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از خبرنگار مهر، فصل دوازدهم مستند مسابقه «خانه ما» به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی امین کفاش‌زاده و حامد وقاری در شهر بوشهر تولید شده است و ساعت ۱۳ جمعه هر هفته از شبکه سه پخش می‌شود. این مسابقه محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که در استودیوی نوبین تهیه شده و به مرحله تولید رسیده است.

عباس سربندی فراهانی مدیر تولید این برنامه در توضیح اهدافی که در تولید و ساخت این مستند مسابقه دنبال می‌شود، به خبرنگار مهر بیان کرد: مستند مسابقه «خانه ما» چند هدف دارد که موازی هم در ساخت این برنامه دنبال می‌شود؛ این برنامه برشی از زندگی روزمره کل مردم ایران در سال های متفاوت است که بعد از گذشت چندین سال می تواند سندی از مدل هزینه کردن، روابط و همفکری اعضای خانواده در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و عاطفی باشد. اگر این برنامه به قوت خود باقی بماند بیست سال بعد می توانید مدل معیشت و زندگی یک خانواده اصفهانی را با بیست سال قبل آن مقایسه کنید.

وی افزود: «خانه ما» هدف دیگری دارد و آن این است که حتماً برای داشتن یک خانواده شاد و منسجم نیاز به هزینه‌های سنگین نیست و می‌شود با نگاه به جامعه کوچک اطراف خودتان و شهرتان تفریحات، نقش ها و ارتباطاتی را در خانواده تان به وجود بیاورید که نیاز به هزینه سنگین ندارد.

در «خانه ما» چه می‌گذرد؟/ خواستیم بگوییم هزینه شادی گران نیست

مدیر تولید مستند مسابقه «خانه ما» ادامه داد: منظور این نیست که هزینه یک خانواده در ماه این مقدار است بلکه هدف تماشای نوع عملکرد آن خانواده با شرایط موجود است و هر خانواده ای که خلاقانه تر با این محدودیت بهترین اتفاقات را آن هم از دید مخاطب رقم بزند، برنده است؛ این موضوع نشان می دهد که چطور می‌شود با محدودیت ها شرایط را مدیریت و کنترل کرد.

سربندی فراهانی توضیح داد: روال این گونه است که خانواده‌ها روی سایت ثبت نام می‌کنند و پس از آن ما خانواده‌ها را دسته بندی می‌کنیم؛ برخی حذف می‌شوند چون گروه هدف خانواده‌های دارای دست کم ۲ فرزند است در نتیجه در این مرحله خانواده‌های بدون فرزند حذف می‌شوند و این انتخاب کردن باز ادامه می یابد.

وی افزود: پس از این خانواده‌هایی که باقی مانده اند با کارگردان و تیم تولید مصاحبه حضوری انجام می دهند که در این مرحله هم تعدادی حذف می‌شوند و تا پایان تعدادی خانواده می ماند که به آنها نزدیک تر می‌شویم و سبک زندگی شان را بررسی و در نهایت سه خانواده را انتخاب می‌کنیم.

سربندی فراهانی ادامه داد: اگر هر سه خانواده در یک سطح فرهنگی باشند و شباهت زیادی داشته باشند آنها را انتخاب نمی‌کنیم چرا که در خروجی جذابیت زیادی برای رقابت نخواهند داشت و مسابقه و چالش بین آنها ساده می‌شود به همین دلیل تلاش می‌کنیم این سه خانواده با هم فرق داشته باشند. سختی کار آنجاست که یکی از این خانواده‌ها به هر دلیل کنار برود گاهی به دلایلی چون شروع شدن امتحان مدرسه فرزندانشان یا اتفاقات ناگهانی از مسابقه کنار می‌کشند.

مدیر تولید مستند مسابقه «خانه ما» افزود: مرحله انتخاب ما از دسته بندی اسامی سایت تا مصاحبه حضوری معمولاً ۲ هفته زمان می‌برد اما در «خانه ما» در بوشهر چیزی حدود ۵۰ روز درگیر بودیم و این زمان طولانی روند تولید را دچار فرسایش کرد.

سربندی فراهانی در پایان یادآور شد: در این مستند مسابقه خانواده‌هایی را می‌بینیم که در سطح اقتصادی و اجتماعی خوبی قرار دارند اما زمانی که باید در هزینه کردهایشان دقت ویژه داشته باشند بسیار مسلط هستند و شاید بسیاری از این خانواده‌هایی که شرایط اقتصادی خوبی دارند دلیلش همین مقتصد بودنشان است. یعنی آنها هم تمرین خود را داشته اند و از روز اول هم این گونه برخوردار از وضعیت اقتصادی خوبی نبوده اند. در نقطه مقابل هم برخی اوقات خانواده ای که به لحاظ اقتصادی ضعیف است و دلیلش، تمرین نداشتنشان در زندگی واقعی است و در برنامه می توانید ببینید که یک خانم یا آقا مدیریت خوبی در اقتصاد خانواده اش و هزینه‌هایشان ندارد. البته اینها موضوعاتی است که نیاز به تحقیق های مفصل جامعه شناختی و روانشناختی دارد.

امتیاز شما