امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳

تماشای شکوه سیستان و بلوچستان در قاب شبکه مستند

مشاهده ۱۴۷
۱۴۰۲/۱۱/۲۲- ۱۵:۲۱

شبکه مستند از ۲۲ تا ۲۶ بهمن با پخش مستندهای «هشاش»، «موکان»، «تیاب»، «شمع، گل، پروانه» و «واریته بلوچی» بینندگان خود را به تماشای شکوه سرزمین اسطوره‌ها و داستان‌های شاهنامه، سرزمین ناشناخته‌ها و گنج‌های پنهان، سیستان و بلوچستان می‌برد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «تیاب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا خوش‌فرمان یکشنبه 22 بهمن پخش می‌شود،  «تیاب» به زبان بلوچی یعنی ساحل و در این مستند به جنوبی‌ترین خطه ساحلی ایران در کرانه دریای مکران یا همان عمان پرداخته می‌شود.

«موکان» برنده جایزه و تندیس بهترین فیلم سی و یکمین جشنواره محیط زیست فرانسه هم  دوشنبه 23 بهمن پخش می‌شود؛ این مستند که محمد علی‌هاشم زهی کارگردانی کرده و تهیه‌کنندگی آن را رضا خوش فرمان عهده دار است درباره زوج سالمندی است که در یک نخلستان زندگی می‌کنند. آن‌ها فرزندی ندارند و از درخت های خرما مانند فرزندان خود نگهداری می‌کنند.

مستند «هشاش» به تهیه کنندگی محمدرضا خوش فرمان درباره هنر ساخت قایقی به نام «هشاش» در بلوچستان است، هنری رو به فرموشی که دانشش نزد افراد کمی‌باقی مانده است. این مستند سه شنبه 24 بهمن ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود.

مستند اجتماعی «شمع ، گل ، پروانه» ساخته محمدصادق بکتاشیان روایت زندگی سخت دختری به نام فاطمه که سه خواهر و برادر ناتوان حرکتی و ذهنی دارد و در نگهداری آنها به پدر و مادر خود کمک می‌کند. این مستند چهارشنبه 25 بهمن در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است.

«واریته بلوچی» ساخته پیروز کلانتری هم پنجشنبه 26 بهمن پخش می‌شود، این فیلم مستند در 54 دقیقه، به زندگی جاری و پراکنده مردمان بلوچ از دید یک مسافر می‌پردازد.

بسته تصویری هفته سیستان و بلوچستان از یکشنبه 22 بهمن تا پنجشنبه 26 بهمن هر شب ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شوند و تکرار آن روز بعد ساعت 10 است.

تصاویر

امتیاز شما