امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
گزارش شبکه العالم از؛
گزارش شبکه العالم از؛

هنرمندی نقاش فلسطینی در بحبوحه جنگ روی دیوار خرابه‌های غزه

مشاهده ۱۵۳
۱۴۰۲/۱۱/۲۸- ۱۳:۲۶
تعداد بازدید:153

آثار چشم نواز دختر هنرمند فلسطینی اهل غزه، چشم جهانیان را به خود خیره کرد.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، منة حمودة، دختر فلسطینی هنرمند، با خلق آثار نقاشی از واقعیت های جنگ غزه و جنایات رژیم صهیونیستی، دیوار خرابه‌های غزه را به گالری نقاشی تبدیل کرده است.

اسراء البحیصی، خبرنگار شبکه العالم، به سراغ این دختر هنرمند فلسطینی رفته و در خصوص نقاشی‌های دیواری اش با او گفت و گو کرده است.

 منة حمودة در خصوص ایده نقاشی‌هایش گفت: این نقاشی‌ها در حقیقت صحنه‌هایی هستند که ما هر روز آنها را می‌بینیم. بنابراین طبیعی است که من به طور ناخودآگاه از آنها الهام بگیرم.

وی افزود: اینها فقط طراحی و نقاشی نیستند. بلکه معانی زیادی برای من دارند. به عنوان مثال این نقاشی‌ها حاکی از درد و رنج زیادی است که من در این جنگ دیده ام و دردی که همه مردم در این جنگ می‌کشند. دومین تصویر بازتابی از تناقض است. در عین حال که حکایت از افتخار، عزت نفس و مبارزه طلبی دارد با خود درد نیز دارد.

 حمودة تاکید کرد: درست است که می خواهیم درد خود را پنهان کنیم اما این درد واضح است، زیرا اینجا صحبت از درد و زخم و خون و رنج زیادی است که تاب و تحمل آن را نداریم.

وی در خصوص تفسیر نقاشی مادری که در آغوش فرزندش شهید شده گفت: یک کودک نباید هرگز چنین صحنه ای را ببیند. یعنی اگر چیزی به اسم حقوق کودکان وجود داشت، نباید هیچ کودکی این صحنه را ببیند یا حتی یک ساعت آن را زندگی کند.

او همچنین با اشاره به تصویر کودکی که دو گلوله واقعی نظامیان صهیونیست بر آن وجود داشت، گفت: این دو گلوله از بقایای حمله اخیر اشغالگران است که به این دیوار شلیک کرده اند. پس جای این دو گلوله واقعی است و تصویر این کودک در اطراف یک چیز واقعی، نقش بسته است.

او تصریح کرد: احساس کردم این دو گلوله به من اصابت کرده نه به دیوار. این تعبیری است که کودک درون من مرده است. خانه‌هایی که تمام خاطرات شیرین کودکیم در آن بود، ویران شد.

حمودة در آخر گفت: چیزی که در این جنگ مشهود است؛ خون ماست. از دید من همه سیاه و سفید است و به تعبیر صحیح تر سیاه است، اما سعی می‌کنم کمی رنگ سفید به آن اضافه کنم تا بارقه‌هایی از نور، زندگی ام را در این جنگ روشن کند. اما هر چه در مقابلم می‌بینم قرمز است، یعنی رنگ خون.

امتیاز شما