امروز يك شنبه  ۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
از خبرگزاری تصویری ایران پرس؛
از خبرگزاری تصویری ایران پرس؛

وضعیت‌ بحرانی آوارگان در جمهوری دموکراتیک کنگو

مشاهده ۹۴
۱۴۰۲/۱۱/۲۹- ۰۹:۰۸

هزاران آواره به‌ سبب درگیری شورشیان و نظامیان جمهوری دموکراتیک کنگو در کمپ‌های غیربهداشتی و بدون امکانات در شرق این کشور زندگی می‌کنند.

به گزارش روبط عمومی رسانه ملی، هر روز بر آوارگان ساکن منطقه «ساکه» در جمهوری دموکراتیک کنگو افزوده می‌شود و آنان با فرار از این منطقه جنگ‌زده، در اردوگاه «لوشانگالا»، غرب شهر گوما، در شرایط بسیار سخت و نبود امکانات اولیه و هوای بارانی زندگی می‌کنند.درگیری میان شورشیان M23 (جنبش 23 مارس) و مورد حمایت ارتش رواندا همچنان با نیروهای مسلح جمهوری دموکراتیک کنگو در منطقه «ساکه» ادامه دارد و مردم این منطقه برای نجات جان خود آواره شده‌اند اما همچنان امنیت ندارند.

منابع خبری اعلام کردند: 135هزار نفر طی یک هفته از منطقه «ساکه» در جمهوری دموکراتیک کنگو فرار کردند و در منطقه «گوما» پناه گرفتند. آوارگان انتظار دارند، دولت جمهوری دموکراتیک کنگو و سازمان‌های بشردوستانه برای آنان پناه‌گاه‌های موقت با امکانات اولیه زندگی بسازند. «آلیس فایدا» Alice FAIDA مادر شش فرزند درحالی که در چادر مشغول فعالیت روزانه است، به خبرنگار ایران‌پرس گفت: این وضعیت قابل تحمل نیست و رنج‌آور است.

«سیمبا لواندا» مادر 9 فرزند هم که به اردوگاه «لوشانگالا» پناه آورده است، به خبرنگار ایران‌پرس در منطقه گوما گفت، ما از جنگ در منطقه «ساکه» فرار کردیم و اینجا در شرایط بسیار سخت و رنج فراوان زندگی می‌کنیم؛ امیدواریم جنگ تمام شود و به خانه‌های خود بازگردیم. «اَمانی موهیندو» جوان آواره ساکن اردوگاه «لوشانگالا» نیز به خبرنگار ایران‌پرس گفت: ما از جنگ فرار کردم و اینجا به سختی زندگی می‌کنیم و هیچ سازمان بین‌المللی به ما کمک نمی‌کند.

«آلیس کاکوتا» مادری که از منطقه جنگ‌زده «ساکه» به اردوگاه «لوشانگالا» پناه آورده است هم گفت: به‌سبب جنگ از منطقه «ساکه» فرار کردیم و اینجا با سختی و نبود امکانات زندگی می‌کنیم و دولت باید به ما کمک کند. همزمان با بحران در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، تلاش‌های منطقه‌ای در جریان است تا صلح و امنیت در این کشور آفریقایی برقرار شود. به‌دنبال تشدید تنش‌ها میان جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا، نشست فوق‌العاده‌ اتحادیه‌آفریقا عصر جمعه گذشته در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، برگزار شد تا روند صلح در جمهوری دموکراتیک کنگو پیگیری و کامل شود.

https://farsi.iranpress.com

امتیاز شما