امروز شنبه  ۲۵ فروردين ۱۴۰۳

نگاهی به شهریار شعر ایران

مشاهده ۹۸
۱۴۰۲/۱۲/۰۲- ۱۰:۵۷

برنامه «جام جم» جمعه 4 اسفند، مروری بر زندگی و آثار محمد حسین بهجت، «شهریار» شعر ایران دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سیده‌زهرا صالحی، تهیه‌کننده برنامه «جام جم» بیان کرد: برنامه‌سازان رادیو ایران در راستای اجرای طرح «هفته‌های ایرانی» این هفته به استان «آذربایجان شرقی» سفر کرده‌اند، از همین رو برنامه «جام جم» نیز مروری بر آثار سید محمدحسین بهجت متخلص به «شهریار»  شاعر ایرانی اهل تبریز دارد.

 وی ادامه داد: «شهریار» از شعرای مشهور و اهل ادب است که اشعار زیبایی را به زبان فارسی سروده است و یکی از این اشعار معروف در مدح حضرت علی (ع) و شعر معروف «علی ای همای رحمت» بود.

 صالحی افزود: منظومه‌ی «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) یکی دیگر از آثار شاخص «شهریار» است که بعد از انتشار در سال 1322 مورد استقبال قرار گرفت. این منظومه که با الهام از ادبیات ملی آذربایجان و در وصف اصالت زندگی روستایی سروده شده، گواهی عشق و شور «شهریار»  به مردم آذربایجان است. حیدر بابا نام کوهی است که «شهریار» در این منظومه آن را خطاب قرار می‌دهد و خاطرات کودکی خود را روایت می‌کند.

 این اثر ارزشمند «شهریار» در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته و به بیش از 80 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

 علاقه مندان می توانند «جام‌جم» به تهیه‌کنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی جمعه‌ها ساعت ۲۳:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما