امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
از خبرگزاری تصویری ایران پرس؛
از خبرگزاری تصویری ایران پرس؛

تظاهرات جوانان کنگویی ضد آمریکا و فرانسه

مشاهده ۱۱۴
۱۴۰۲/۱۲/۰۲- ۱۳:۵۹
تعداد بازدید:114

مردم جمهوری دموکراتیک کنگو ضد غرب به‌ویژه فرانسه و آمریکا تظاهرات کردند.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مردم به‌ویژه جوانان جمهوری دموکراتیک کنگو عصر دوشنبه در شهر گوما، شرق این کشور آفریقایی، به خیابان آمدند و ضد کشورهای فرانسه و آمریکا شعار سردادند.

معترضان جوان کنگویی در جریان این تظاهرات، پرچم‌های آمریکا، فرانسه و اتحادیه‌اروپا را به آتش کشیدند.

جوانان معترض جمهوری دموکراتیک کنگو معتقدند، غرب از رواندا حمایت می‌کند و این کشور همسایه کنگو، متهم به‌حمایت از شورشیان «جنبش 23 مارس» است.

«اسپویر موهینوکا» جوان فعال مدنی در جریان تظاهرات ضد غرب، در گوما گفت: غرب به ویژه آمریکا و فرانسه، منافق‌‌ و مانع اتحاد آفریقایی‌ها هستند و ما شرکایی مانند بریکس می‌خواهیم.

این فعال مدنی در گوما تاکید کرد، مسئولان جمهوری دموکراتیک کنگو باید کشورهای منافق را کنار بگذارند و با کشورهایی مانند ایران، روسیه و چین متحد شوند.

«اسپویر موهینوکا» با بیان اینکه غرب بیش از 60 سال، آفریقا را با بحران و ناامنی رو‌به‌رو کرده است اظهار کرد، غربی‌ها در این سال‌ها دارایی و ثروت مردم آفریقا را می‌دزند، مردم این کشور را می‌کشند و سپس مدعی‌اند برای دفاع از حقوق بشر در آفریقا هستند.

تظاهرکنندگان در گوما، شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، پارچه‌نوشته‌هایی با مضمون "ایالات متحده آمریکا = رواندا M23" در دست داشتند و تاکید کردند: ما خواهان بسته شدن سفارت‌خانه‌‌های فرانسه و ایالات متحده آمریکا هستیم.

«سوزان کبیرا» معترض زن کنگویی در جریان تظاهرات ضد غرب در گوما گفت: رویکرد آمریکا و فرانسه در همکاری با دشمن (جنبش 23 مارس و رواندا) جمهوری دموکراتیک کنگو محکوم است و غرب باید از این کشور خارج شود.

این معترض زن در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو تاکید کرد، مسئولان این کشور باید با کشورهای حامی‌کنگو همکاری کنند و متحد شوند.

معترضان کنگویی معتقدند، فرانسه و ایالات متحده آمریکا شریک قابل اعتمادی برای جمهوری دموکراتیک کنگو نیستند و این دو کشور غربی با جنبش 23 مارس در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو هم‌دست هستند.

«امانی فیستون» دیگر معترض کنگویی هم در گوما تصریح کرد، پرچم‌های اتحادیه‌اروپا، فرانسه و آمریکا به آتش کشیده شد، چون این کشورها به شورشیان جنبش 23مارس سلاح و مهمات می‌دهند.

هفته گذشته نیز تظاهرات ضد غرب در کینشاسا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو، برگزار شد و جوانان معترض به نشانه اعتراض به انفعال جامعه‌ بین‌المللی در قبال خشونت جنبش 23 مارس، برخی اموال خارجی را در کینشاسا تخریب کردند.

شورشیان جنبش 23 مارس با حمایت و پشتیبانی غرب و رواندا به شهر راهبردی گوما در شرق کنگو پیشروی کردند و سبب آواره شدن مردم این منطقه شده‌اند.

https://farsi.iranpress.com/

امتیاز شما