امروز سه شنبه  ۱ مرداد ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

معاون سیما در آیین رونمایی از مستند «عزت» تاکید کرد:

به دنبال ساخت سریال عزت شاهی هستیم

مشاهده ۵۳۶
۱۳۹۷/۱۱/۱۵- ۱۵:۱۹
تعداد بازدید:536
معاون سیما در آیین رونمایی از مستند «عزت» تاکید کرد:

به دنبال ساخت سریال عزت شاهی هستیم

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، مستند «عزت» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی مراسم رونمایی از مستند «عزت» با موضوع زندگی عزت‌الله مطهری (شاهی) با حضور سید مرتضی میرباقری معاون سیما، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما و عزت‌الله مطهری دوشنبه ۱۵بهمن ماه در سالن اجتماعات معاونت سیما برگزار شد.

میرباقری معاون سیما ابتدا با اشاره به شناختی که از سابقه مبارزاتی عزت‌الله مطهری دارد گفت: اسم این مبارز از سال ۵۶ بر سر زبان‌ مبارزان انقلابی علیه رژیم شاه بود و برای همه مهم بود که اگر زندانی‌ای آزاد می‌شد چه خبرهایی از داخل زندان می‌آورد.

وی افزود: منافقان خیلی سعی کردند مخالفانی چون عزت شاهی را برکنارکنند، آن‌ها با برچسب زدن می‌خواستند انقلابیون را کنار بزنند ولی هیچ وقت نتوانستند به عزت شاهی برچسب بزنند.

معاون سیما با تاکید بر تاثرگذاری عزت شاهی برای انقلاب تصریح کرد: رفتار آقای عزت‌شاهی مبنایی برای روشنگری بود و او توانست هویت منافقان را آشکار کند.

تا پیش از این، هویت و ایدئولوژی منافقین شناخته نشده بود و او کاری کرد که هویت این گروه خیلی زود آشکار شود، وگرنه آن‌ها همچنان با رذالت پنهان، پیش می‌رفتند.

میرباقری تأکید کرد: باید اجازه داد نویسنده تخیل خود را فعال کرده و کارگردانی آن را به عرصه تولید برساند.

وی با درخواست از عزت‌شاهی برای ساخت یک اثر بلند تلویزیونی بیان کرد: من می‌خواهم او اجازه دهد در کنار مستند، اثر نمایشی هم براساس زندگی او ساخته شود تا نسل جدید انقلاب از زندگی شخصی تا مبارزه و تاثیرگذاریشان تاثیر بیشتری بگیرد. ضمن اینکه سریال «مختار» هم اینگونه بود و براساس یک واقعیت ساخته شد.

میرباقری با اشاره به ساخت مستندها و آثار نمایشی عنوان کرد: هیچ‌جای دنیا نیست که این همه شبکه ماهواره‌ای علیه یک کشور حرف بزنند؛ امروزه ۲۸۰ شبکه ماهواره‌ای علیه ما حرف می‌زند و قطعا چیزی وجود دارد و عزت و جایگاه ما باعث این اتفاق شده است. بنابراین ما در این مسیر نیاز به اسوه‌سازی و قهرمان‌سازی داریم.

میرباقری در پایان بار دیگر برای ساخت اثر نمایشی درباره عزت مطهری بیان کرد: عزت شاهی این مسیر را افتخارآمیز طی کرده است و ما این آمادگی را داریم علاوه‌بر کارهای مستند، آثار نمایشی هم دراین زمینه تولید کنیم.

مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما نیز در این مراسم با اشاره به روحیه انقلابی عزت الله مطهری و سابقه مبارزاتی‌اش در برابر رژیم پهلوی گفت: من بر پای عزت مطهری بوسه می‌زنم چون نماد پایداری و مقاومت بر ستیز است. این جلسه به نوعی قدردانی از یکی از نمادهای مقاومت در نهضت امام خمینی(ره) است.

وی افزود: این مستند پیام انقلاب را به نسل چهارم انقلاب منتقل می‌کند.

زین العابدین تاکید کرد: امیدوارم این مستند امتداد کارهایی باشد که تاکنون انجام شده است و همچنین آغازی بر تولید کارهای فاخر باشد، چراکه هرچقدر آثار فاخر ساخته شود باز هم کم است. باید به افرادی که جهاد و مقاومت کردند بپردازیم.

مدیر شبکه یک با اشاره به توجه ویژه این شبکه به تولید مستند تصریح کرد: بنای آن داریم در شبکه یک مسیر مستندسازی را احیا کنیم. اکنون ما مسیر خودمان را برای مستندهای فاخر هدف‌گذاری کرده‎ایم چرا که شبکه یک سال‌ها مأمن مستندسازان بوده است. البته در این سال‌ها دوستان در شبکه مستند تولیدات فاخری داشتند اما در شبکه یک مستندهای فاخری درباره ایران تصویب شده است و امیدواریم در سال ۹۸ بتوانیم این مستندها را گسترش دهیم.

وی در پایان سخنانش درباره مستند «عزت» گفت: این مستند در یک قسمت بلند ۶۰ دقیقه‌ای تنظیم شده و به‌صورت بازسازی تولید شده است. بخش های بازسازی شده در قالب نویی ارائه شده و مستند در همین ایام فجر به زودی پخش می‎شود.

در ادامه این مراسم محمدرضا مقدم یکی از هم‌رزمان عزت‌الله مطهری به بیان خاطرات خود از مبارزات او پرداخت و بیان کرد: این وظیفه ماست که بیش از این‌ها وقت بگذاریم و برای افرادی مثل عزت شاهی کار کنیم تا انقلاب همچنان پایدار بماند.

وی با اشاره با شکنجه‌های سختی که شاهی تحمل کرده‌است بیان کرد: آقای شاهی بر یک نکته همیشه پافشاری می‌کرد و آن این بود که یک وقت کسی را لو ندهد، چون در آن شرایط طاقت فرسا همیشه از زندانیان می‌خواستند که اعتراف کنند و هم‌رزمانشان را لو دهند.

این هم‌رزم قدیمی‌گفت: عده‌ای زیر این فشارها تغییر عقیده می‌دادند و این فشارها هرکسی را می‌توانست از پا دربیاورد. مثلا وحید افراخته که در سازمان منافقان سمبل مبارزه انقلابی بود زیر شکنجه‌ها دوام نیاورد و به راحتی تغییر عقیده داد.

مقدم با اشاره به لزوم تولید چنین مستندهایی درباره مبارزان انقلاب اظهار کرد: فکر می‎کنم صداوسیما وظیفه زیادی دارد که با استفاده از این ستاره‌ها و سمبل‎های ارزشی کشورمان آثار تاریخی بسازد.

پس از نمایش مستند عزت شاهی در جمع حاضران در سخنانی با تشکر از تولید این مستند بیان کرد: تشکر می‎کنم که بعد از سال‌ها چنین برنامه‌ای ساخته شده است.

وی گفت: من خودم را در اندازه‎ای نمی‌دانم که ازمن قدردانی شود، امیدوارم از خدمتگزاران انقلابی دیگر هم تشکر شود. من هیچ وقت زمان دستگیری‌ام را فراموش نمی‌کنم که باعث شد بزرگتر شوم. ولی همیشه خودم را شماتت می‌کنم که چرا شهید نشده‌ام.

عزت مطهری افزود: من از خدا همیشه خواسته‌ام آبرویم حفظ شود، البته من هم در راه انقلاب ضعیف عمل نکردم.

وی اضافه کرد: در زمان بازجویی بارها کمک خداوند و معصومین شامل حالم شده است. من چند شب قبل از دستگیری‌‌ام در چهارراه سیروس خواب آن را دیده بودم، برای همین به دیدن پدرم رفتم و از او حلالیت طلبیدم.

مطهری با شوخی ضمن اشاره به خاطراتی از دروغ‌هایی که به ساواک گفته است، عنوان کرد: من آن زمان دستگاه دروغ‌پردازی خوبی داشتم و تا سال‌ها دروغ‌هایی که گفته بودم را یادم می‌ماند، برای همین کسی به من شک نمی‎کرد.

مستند سینمایی60 دقیقه‌ای «عزت» به کارگردانی ایمان گودرزی، زندگی مبارزاتی عزت شاهی، در دوران ستم‌شاهی را روایت می‌کند. این مستند از دوران کودکی تا اوج مبارزات عزت‌شاهی با رژیم پهلوی را به نمایش می‎گذارد.

گودرزی تلاش کرده است در این مستند با نگاه متفاوتی به انقلاب اسلامی ایران و با حضور همه افرادی که در مسیر زندگی اجتماعی و بخصوص مبارزاتی عزت مطهری قرار داشتند نقش مبارزاتی او را به نمایش بگذارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما