امروز شنبه  ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

با امضای تفاهم نامه مشترک سازمان صدا و سیما با سازمان بیمه سلامت ایران
با امضای تفاهم نامه مشترک سازمان صدا و سیما با سازمان بیمه سلامت ایران

استفاده از ظرفیت رسانه ملی برای فرهنگ سازی در حوزه بهداشت و درمان

مشاهده ۳۸۲
۱۳۹۸/۰۷/۲۳- ۰۸:۴۷
تعداد بازدید:382
با حضور معاون منابع مالی و سرمایه انسانی رسانه ملی برای اطلاع رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم در حوزه سلامت، تفاهم‌نامه مشترکی با سازمان بیمه سلامت ایران امضا شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان صداوسیما با حضور در سازمان بیمه سلامت با تأکید بر اهمیت مدیریت مصرف دارو در جامعه گفت: توجه به بهداشت و سلامت مردم و فرهنگسازی در این زمینه یکی از وظایف رسانه ملی است.

شهریاری با تأکید بر همسو بودن سیاست‌های رسانه ملی و نظام سلامت اظهار کرد: نگاه نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت‌رسانی به تمام مجموعه و آحاد ملت است و بر همین اساس دولت در راستای مردم سالاری، درمان و خدمات سلامت را در اولویت‌ خود قرار داده‌ است.

وی تاکید کرد: اهمیت رسیدگی و توجه به درمان و سلامت مردم جامعه به‌قدری است که در راس مسائل حساسی همچون امنیت قرار می‌گیرد و برای حفظ این امر و افزایش بازده آن باید فرهنگ‌سازی‌های لازم شکل بگیرد.

معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ استفاده از دارو و مباحث بهداشتی، انباشت دارو‌های بی‌مصرف در میان خانواده‌ها و تجویز بی‌رویه دارو موجب هدر رفتن سرمایه‌های ملی است که باید در این زمینه مردم آگاه شوند و فرهنگ درست مصرف دارو را بیاموزند و به بیان دیگر نظام سلامت جامعه نیازمند گام‌های جدی در فرهنگ‌سازی است.

شهریاری با اعلام اینکه در تفاهم‌نامه سازمان بیمه سلامت و رسانه ملی برای ساماندهی این امر پیش‌بینی شده گفت: این تفاهم نامه 5 ساله است و مهمترین محورهای آن در حوزه توزیع دارو، مصرف دارو و فرهنگ استفاده از داروست که در قالب تیزر و پیام‌های پزشکی در برنامه‌های رادیو و تلویزیون مشاهده خواهیم کرد.

طاهر موهبتی رئیس سازمان بیمه سلامت ایران نیز گفت: توسعه نظام بیمه در کشور مهم‌ترین سیاست نظام است و همگانی کردن بیمه و دسترسی گروه‌های مختلف مردم  به بیمه مهمترین هدف ما است.

وی با بیان خدماتی که به مشترکان بیمه‌ای این سازمان ارائه شده گفت: در سازمان بیمه سلامت بیش از ۴۰ میلیون بیمه‌شده وجود دارد که این جمعیت بیش از 190میلیون بار در سال به مراکز خدماتی مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به صحبت‌های معاون منابع مالی و سرمایه انسانی صداوسیما گفت: متأسفانه اکنون چند هزار میلیون دارو بی‌مصرف در خانه‌ها وجود دارد که به منظور حفظ منابع ملی و ارزی، باید با منطقی‌سازی رفتار‌های درمان، برگشت این داروها را به چرخه درمان مدیریت کرده و مصرف آنها را فرهنگ‌سازی کنیم.

موهبتی تعامل با صداوسیما را یکی از اهداف کلان  سازمان بیمه سلامت دانست و گفت: رسانه ملی می‌تواند کمک زیادی به چرخه درمان و با تولید برنامه‌های آگاهی دهنده تغییری در سبک زندگی مردم ایجاد کند.

رئیس سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به نقش تأثیرگذار برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در نگرش مردم در زمینه فرهنگ پزشکی و سلامت تأکید کرد: در این تفاهم‌نامه طرفین موظف به فرهنگ‌سازی و مدیریت نظام مصرف هستند و امیدواریم با تشکیل کمیته‌های تخصصی گامی مؤثر در منطقی‌سازی رفتارهای مخاطبان در حوزه سلامت و بهداشت بخصوص مصرف دارو  برداریم.

وی در پایان افزود: آشنایی مردم با خدمات سازمان بیمه سلامت وظیفه ای است که برعهده ماست و استفاده از ظرفیت های سازمان صدا و سیما منجر به افزایش آگاهی مردم در حوزه نظام سلامت خواهد شد.

در ادامه شاهرخ رامزی معاون برنامه‌ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: رسانه ملی به عنوان بزرگترین مجموعه دانشگاهی و جامعه انسان‌ساز نقش مهمی در آشنایی مردم از خدمات دولت در حوزه سلامت دارد و باید از ظرفیت رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی استفاده کرد.

وی افزود: سازمان صداوسیما به علت ارتباط گسترده با تمام گروه‌های جامعه نقش مهمی در کاهش نرخ بیماری‌ها، ارتقای فرهنگ زندگی، بهبود روش زیستن و افزایش نشاط اجتماعی دارد و خوشبختانه رادیو و تلویزیون در این بخش اقدامات مناسبی انجام داده است. وی ابراز امیدواری کرد: تعامل میان بخش سلامت کشور با رسانه ملی در کاهش مشکلات بهداشتی و درمانی مردم نقش موثری ایفا کند.

گفتنی است سازمان بیمه سلامت ایران با 24 هزار مجموعه خدمت رسان قرارداد دارد و  این تفاهم نامه مشترک می تواند در میزان آگاهی مردم از برنامه‌های سازمان بیمه سلامت تاثیر شایانی داشته باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما