امروز سه شنبه  ۱ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا زیر ذره‌بین «چرخ»

مشاهده ۱۵۵
۱۳۹۸/۱۰/۲۳- ۱۲:۴۹
فصل ششم برنامه «چرخ» ساعت 19 امروز، دوشنبه 23 دی، با بررسی آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا از شبکه‌ چهار پخش می‎شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این برنامه حافظ آهی به‌عنوان مجری میز طبیعت «چرخ» با دکتر خسرو ثاقب طالبی، دکترای جنگل‌شناسی و عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت‌وگو می‎کند.
سال‌های 2018 و 2019 میلادی در ایالت کالیفرنیای آمریکا و همچنین در سیبری آتش‌سوزی‌های وسیعی رخ داد که در پی آن 100 نفر در کالیفرنیا کشته شدند و 6.7 میلیون هکتار از مراتع شمال کشور روسیه از بین رفتند. اما ابعاد این فجایع در مقایسه با آتش‌سوزی‌ها اخیر استرالیا که از اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده، بسیار ناچیز است. افزایش بی‌رویه دما و خشکسالی روزافزون استرالیا، موج آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های این قاره را خروشان‌تر کرده است. استرالیا با اکوسیستم خاصش، 244 گونه‌ جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی‌شوند. آتش‌سوزی اخیر که شش میلیون هکتار از استرالیا را در برگرفته، 500 میلیون جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی‌رسد این آتش‌سوزی به زودی به پایان برسد.
در بخش دیگری از برنامه‌، علی خورشیدی، کارشناس فناوری «چرخ»، مهم‌ترین خبرهای نمایشگاه CES2020 را مرور می‎کند.
نمایشگاه CES هر سال در ماه ژانویه در لاس‌وگاس آمریکا برگزار می‌شود و در آن لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، گجت‌ها، ابزارهای موبایل، واقعیت مجازی، اینترنت اشیاء و خودرو رونمایی می‌شوند.
مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» روزهای، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ چهار پخش می‌شود.
مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما