امروز دوشنبه  ۵ اسفند ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

نویسنده مجموعه تلویزیونی «ایل‌دا:
نویسنده مجموعه تلویزیونی «ایل‌دا:

شخصیت‌های «ایل‌دا» رئال هستند

مشاهده ۱۲۹
۱۳۹۸/۱۱/۰۲- ۰۹:۲۲
تعداد بازدید:129
نویسنده مجموعه تلویزیونی «ایل‌دا» گفت: شخصیت‌های داستان بیشتر بر پایه داستان واقعی شکل گرفت البته بخشی از رفتارها را هم به کمک تخیل به شخصیت‌ها اضافه کردم.

«ایل‌دا» مجموعه‌ای با موضوع دلاورمردی‌های ایلات و عشایر در روزهای آغازین دفاع مقدس است که در مرکز سیمافیلم در حال تهیه است. نویسنده این مجموعه نوشین پیرحیاتی است که خود اهل خرم‌آباد است. خبرگزاری فارس با نوشین پیرحیاتی درباره نحوه نگارش فیلمنامه و تجربیاتش از جنگ  گفت‌و‌گو ی انجام داده است که درادامه میخوانید:

**حملات هوایی موجب آشنایی‌ام با ایلات شد

نوشین پیرحیاتی در گفت‌و‌گو با فارس درباره نحوه تحقیقات برای نگارش فیلمنامه «ایل‌دا» که نیاز به شناخت آداب و رسوم ایلات و عشایر را دارد، گفت: من زاده خرم‌آباد هستم و یکی از دلایل اشراف به آداب و رسوم ایلات و عشایر، جنگ تحمیلی بود. بمباران و موشک‌باران در طول جنگ باعث می‌شد که از اول مهرماه با آغاز حملات هوایی خانه خود را در خرم‌آباد ترک کرده و به سمت روستاها برویم‌. روستائیان آن منطقه نیز به گرمی‌پذیرای خانواده‌هایی بودند که بی‌خانمان و تنها به دلیل حملات هوایی مجبور به ترک خانه شدند. در آن موقعیت که من دوران نوجوانی را سپری می‌کردم با افرادی آشنا می‌شدم که در شهر و محل اقامت خانواده کمتر می‌توانستم با آن‌ها آشنا شوم. بنا به حضور تقریبا مستمر در روستاها روابط میان افراد، آداب و رسوم ایلات را به درستی شناختم.

**شخصیت‌های «ایل دا» رئال هستند

وی درباره منابعی که از آن در نگارش فیلمنامه استفاده کرده است، توضیح داد: در زمان تحصیل در دوره تکمیلی در رشته ادبیات نمایشی پایان نامه‌ام اختصاص به نقش جنگ در آثار نمایشی داشت؛ در آن زمان هم به یاد دارم که کتاب چندانی در این حوزه وجود نداشت. شاید بتوانم بگویم در سال 77 من به همراه تعدادی از دانشجویان از پیشروها در این حوزه بودیم. برای نگارش فیلمنامه تحقیقاتم کاملا میدانی بود و بیشتر شخصیت‌ها را در دوران نوجوانی به عینه دیدم و برایم قابل لمس بود. شخصیت‌های داستان بیشتر بر پایه رئالیزم شکل گرفت البته بخشی از رفتارها را هم به کمک تخیل به شخصیت‌ها اضافه کردم. به طور مثال «مش سلیمان» را که در فیلمنامه گنجاندم شخصیتی است که کاملا در نوجوانی آن را می‌دیدم. او وقتی بچه‌ها در کوچه‌ها با سر و صدا بازی می‌کردند می‌گفت «دست براری کنید جنگ خوب نیست» به این معنی که دوستی کنید جنگ و دشمنی خوب نیست.

**نمایش رشادت‌های خانواده‌های ایلاتی

پیرحیاتی درباره رویکرد فیلمنامه توضیح داد: جنگ پدیده شومی است که نظم زندگی و آرامش را بر هم می‌ریزد‌. در این فیلمنامه تلاش شده تا تحرکات ایلات در منطقه لر‌نشین مهران و دهلران را به نمایش بگذاریم. این که در آن منطقه در ابتدای جنگ (سال  59) چگونه زمین‌های عشایر را که تنها دارایی آن‌ها بود آتش زدند و چگونه افراد در مقابل دشمنان دفاع کردند.

در این فیلمنامه تلاش شده تا رشادت‌های خانواده‌های ایلاتی به تصویر درآید و آثار مخرب جنگ به وضوح دیده می‌شود.
وی درباره حضور سر صحنه و وفادار بودن کارگردانی به  فیلمنامه گفت: چند باری سر صحنه حاضر شدم و به نظرم آقای قویدل به متن فیلمنامه وفادار است و قبل از شروع کار به تفاهم رسیدیم تا اگر در زمان تولید نیاز به بازنگری برخی از صحنه‌ها بود با هماهنگی من تغییرات اعمال شود.

«ایل‌دا » در گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم به تهیه‌کنندگی سید علیرضا سبط احمدی، کارگردانی راما قویدل و نویسندگی نوشین پیرحیاتی در حال تولید است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما