امروز چهارشنبه  ۲۵ تير ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

این هفته در هیسپان تی وی؛
این هفته در هیسپان تی وی؛

برنامه «ایران» به معرفی ایران درودی می‌پردازد

مشاهده ۹۲
۱۳۹۹/۰۳/۱۲- ۱۳:۰۱
برنامه «ایران» از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی، در این قسمت به معرفی هنرمند و نقاش کشورمان، ایران درودی و علم شبیه‌سازی می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «ایران» در هر قسمت با سفر به نقطه‎ای جذاب از کشورمان دریچه‎ای تازه در برابر دیدنی‌های ایران به روی مخاطبان باز می‌کند.
در این قسمت از برنامه «ایران» خبرنگار شیما کاظمی‌ به معرفی هنرمند نقاش، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه برجسته کشورمان، ایران درودی می‌پردازد.
وی در سال 1315 در نیشابور خراسان در خانوادهای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودندکه پس از انقلاب شوروی به ایران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند. در سال 1316 خانواده با توجه به نوع کار پدر به‌هامبورگ می‌روند، اما با شروع جنگ جهانی دوم ناگزیر به بازگشت به مشهد می‌شوند. ایران درودی، به عنوان یکی از بهترین نقاشان جهان شناخته می‌شود و توانسته است بیش از 100 نمایشگاه انفرادی برگزار کند و از طریق آن احساسات خود را بیان کند. یکی دیگر از مقصدهای ما در این هفته شهر کوهستانی ایذه، متعلق به استان خوزستان است، شهری با آثار باستانی که قدمت آن‎ها به صدها سال برمی‌گردد. ایذه از شهرهای خوزستان در قسمت جنوب غربی ایران است. شهری است که بخش بزرگی از تاریخ ایران را در خود نهفته دارد. وجود سنگ‌نبشته‌های دوره عیلام در این شهر نشان‌دهنده باستانی بودن شهر است. ایذه از لحاظ آب و هوا منطقه‌ای گرمسیری محسوب می‌شود، به همین علت معمولا به عنوان مرکز نشین و پایتخت زمستانی بختیاری‌ها انتخاب می‌شد و یکی از مراکز زمستانی عشایر بود. شغل اصلی مردمان شهرستان ایذه کشاورزی و دامداری است این شهر بسیار کهنسال است و در کنار آن آثار فراوانی از دوره عیلامی سلوکی و اشکانی کشف شده است. مجسمه مرد پارتی که در موزه ملی ایران است نیز در جنوب این شهر پیدا شده است.
در ادامه نیز به فرایند ساخت محصولات چوبی توسط یک صنعتگر ایرانی، کاری که روح هنرمند را آزاد می‌کند و همچنین علم شبیه‎سازی با تلاش دانشمندان ایرانی پرداخته می‌شود.
برنامه «ایران» به تهیه‌کنندگی محمدعلی قاسمی روزهای سه‎شنبه، ساعت 9 به وقت تهران روی آنتن هیسپان تی وی می‎رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما