امروز دوشنبه  ۷ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

«غزال ایرانی» در آوردگاه جهانی

مشاهده ۱۳۱
۱۳۹۹/۰۵/۲۰- ۱۴:۳۷
«غزال ایرانی» مستندی درباره ساخت ماشین خورشیدی است که با موضوع تلاش گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران، دوشنبه 20 مرداد روی آنتن شبکه افق می‎رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، چندی پیش مسابقه جهانی ماشین‌های خورشیدی از شمال تا جنوب استرالیا به مسافت 3000 کیلومتر برگزار شد؛ آوردگاهی برای دانشجویان فنی و مهندسی از کشورهای مختلف تا بتوانند حاصل تحقیقات خود را به صورت عملی به دیگر دانشمندان و پژوهشگران نشان دهند. 46 تیم از 25 کشور جهان در این دوره از مسابقات حضور داشتند که یکی از آن‎ها تیم دانشگاه تهران بود. مستند «غزال ایرانی» داستان گروهی از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران است که در حال ساخت سومین ماشین خورشیدی این دانشگاه هستند، آن‎ها زمان کمی تا شرکت در مسابقه دارند ولی ساخت و تکمیل ماشین هنوز تمام نشده و فقط 13 روز به ارسال اتومبیل خورشیدی آنان به مسابقات باقیمانده است. «وحید فرجی» تهیه‏کننده و کارگردان این مستند است که پیش از این در مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش درآمد. «غزال ایرانی» دوشنبه 20 مرداد ساعت 18 و تکرار آن را ساعت 7:30 روز بعد از شبکه افق روی آنتن می‎رود.

«اصل 31» تکیه گاهی برای اجاره نشین‌ها
اصل 31 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر حق داشتن مسکن برای هر فرد و خانواده ایرانی تاکید دارد؛ در این اصل آمده است: « داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آن‎ها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند». دولت‏‎های مختلفی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌ بر سر کار آمده‎اند هر یک تلاش کرده‎اند با ارائه راهکارهایی، برای تحقق اهداف این اصل قانون اساسی گام‎هایی بردارند ولی هر کدام با مشکلات زیادی مواجه بوده‎اند. با توجه به افزایش جمعیت کشور در سال‎های متمادی و نیز گسترش شهرنشینی در دهه‌های اخیر، نیاز به مسکن در ایران رو به فزونی نهاده ولی در عین حال تامین مسکن برای این جمعیت، با این سرعت پیش نرفته است. مجموعه مستند «اصل 31» در گفت‌وگو با کارشناسان، به سیاست‎های تامین مسکن در ایران و در دولت‎های مختلف می‌پردازد؛ در این مسیر به دیدگاه‌های مختلف دولتی در زمینه رفع فقر و محرومیت هم اشاره می‌شود، دیدگاه‌هایی که گاه متضاد با واقعیت های موجود در جامعه بوده اند. خانه فرهنگ و رسانه ثائر مجری تولید این مجموعه مستند است که در شبکه افق تهیه شده است و چهارمین قسمت آن دوشنبه 20 مرداد ساعت 20:30 از شبکه افق پخش می‎شود. تکرار «اصل 31» هم برای پخش در ساعت 11 روز بعد در نظر گرفته شده است.

نوا و نمای بختیاری‌ها در شبکه افق
کوچ یکی از مراحل زندگی عشایر کشورمان است، مردان و زنانی سخت کوش که چاره زندگی را در چهارفصل سال همراه با گردش روزها و ماه‌ها یافته‌اند و ییلاق و قشلاق، بخشی از خاطرات هر ساله آن‎ها را تشکیل می‎دهند. مستند «آرنگ کوچ» روایتی است از زندگی ایل بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری؛ سفری پر ماجرا با عشایر این استان که هر روز و شب زندگی‎اشان پر از اتفاقات هیجان‎انگیز است. آواها و نواهای کهن مردمان بختیاری، رنگ آمیزی زیبای لباس‎های سنتی، نقش و نگار چادرهایی که سایه روز و آرامش شب کوچ‎نشینان هستند و دل مشغولی‌ها و دلتنگی‌های مردمان ایل، بخش‎های مختلف این مستند را تشکیل می‎دهند. «آرنگ کوچ» به تهیه‎کنندگی یزدان کیانی کاری از سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری است که دوشنبه این هفته بیستم مرداد، ساعت 17:30 روی آنتن شبکه افق می‎رود. تکرار این مستند را می‎توانید روز بعد ساعت 8:30 از همین شبکه تماشا کنید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما