امروز دوشنبه  ۷ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

پاسخ به 3 سوال استراتژی جنگ تحمیلی در «نیمه خاموش»

مشاهده ۷۳
۱۳۹۹/۰۶/۲۳- ۰۸:۰۵
مجموعه مستند «نیمه خاموش» به تهیه کنندگی سیدسلیم غفوری و نویسندگی و کارگردانی مصطفی حریری نخستین مستند سیاسی درباره جنگ است که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی به نقل از  خبرگزاری فارس، مصطفی حریری، کارگردان مستند «نیمه خاموش» با اشاره به سوژه این فیلم مستند گفت: «نیمه خاموش» از اولین مستندهای سیاسی درباره جنگ تحمیلی است و پشت صحنه آن را روایت می‌کند. اکثر کارهایی که تاکنون ساخته شده روایتی از اتفاقاتی است که در خط مقدم رخ می‌دهد و به جز آن نهایتا به اتفاقاتی که در شهرها و در پشت جبهه رخ می‌داد پرداخته اند. اما در این مستند به سراغ اتاق‌های جنگ و تصمیم‌گیران سیاسی و نظامی آن رفتیم که تصمیمات سطح بالا درباره جنگ می‌گیرند. بنابراین در این مستند کسانی را می‌بینید که کمتر فرمانده میدانی بودند و بیشتر فرماندهان ستادی یا تصمیم‌گیران سیاسی هستند.
وی درخصوص پرداخت متفاوت این مستند به جنگ تحمیلی گفت: فرماندهان میدانی روایتی از اتفاقات داخل میدان، شکست‌ها یا پیروزی‌ها دارند اما فرماندهان ستادی کسانی‌اند که استراتژی جنگ را تعیین می‌کنند. به عبارت دیگر، به فرماندهان میدانی گفته می‌شود که در کدام منطقه و با چه استعدادی عملیات کنند و آنان هم در نهایت با فضا و امکاناتی که در اختیار دارند وارد میدان می‌شوند و می‌جنگند. برهمین اساس، فرمانده میدانی در منطقه دستش بسته است و محدود به شرایط است. از همین رو شاید انصاف نباشد که جنگ را تنها از منظر فرماندهان میدانی تحلیل کنیم. فلذا تصمیم گرفتیم سراغ کسانی برویم که در پشت جبهه جنگ‌اند. این که جنگ ادامه پیدا کند یا نکند؟ کجا عملیات کنیم و در کجا آن را توقف کنیم؟  این‌ها رویکردهای اصلی ما بودند.

این کارگردان و مستندساز با اشاره به سوالات اساسی که در این مستند پاسخ داده شده است، گفت: در این مستند به سه سوال اساسی پرداختیم. اولین سوال مربوط به آغاز جنگ است، اینکه آیا وقوع جنگ اجتناب‌ناپذیر بوده است یا خیر؟ سوال دوم درباره نقطه عطف جنگ ایران و عراق است، در زمانی که سه عملیات مهم و پیروزمندانه را انجام می‌دهیم و تصمیم می‌گیریم وارد عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر می‌شویم. اولی شکست حصر آبادان است، سپس عملیات طریق‌القدس و آزادسازی منطقه بستان است و در نهایت عملیات فتح‌المبین انجام می‌شود که یکی از بزرگترین و مهم‌ترین عملیات‌ها در طول هشت سال جنگ تحمیلی است. پس از آزادسازی خرمشهر به نقطه صفر مرزی می‌رسیم و زمان آن می‌رسد که تصمیم بگیریم آیا جنگ در داخل خاک عراق ادامه پیدا کند یا خیر؟ و در نهایت سوال سوم که در این مستند مورد بررسی قرار می‌گیرد مربوط به پایان جنگ و پذیرش قطعنامه است که خود تصمیم بسیار مهمی است.

مستند 6 قسمتی «نیمه خاموش»  که به  مناسبت هفته دفاع مقدس از 22 شهریور در جدول  پخش شبکه مستند قرار گرفته، شنبه تا پنجشنبه  ساعت 19:40 از این شبکه روی آنتن می رود و تکرار آن ساعت 24 و روز بعد ساعت 12:30 خواهد بود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما