امروز جمعه  ۴ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

روایت خلبان‌های بازنشسته در مستند «داستان‌های ناگفته»

مشاهده ۸۷
۱۳۹۹/۰۶/۲۵- ۱۰:۴۳
تهیه کننده مستند «داستان‌های ناگفته» گفت: راویان مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» خلبان‌های بازنشسته نیروی هوایی هستند که خاطرات خودشان را تعریف می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی«سید احسان نیکبخت» نویسنده و تهیه کننده مستند «داستان‌های ناگفته» در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس،گفت: این مجموعه مستند در ۶ قسمت تهیه و تولید شده است و موضوع اصلی آن درباره نیروی هوایی و مربوط به چهار عملیات بزرگ در ابتدای جنگ است.وی ادامه داد: هر قسمت از این مجموعه مستند یک بازه زمانی را روایت می‌کند. قسمت اول «داستان‌های ناگفته» نام دارد و نگاهی گذرا دارد به آنچه که در نیروی هوایی اتفاق افتاد.

در حقیقت قسمت اول ورود به موضوع و بررسی و طرح موضوع آنچه که در ابتدا رخ داده است.این تهیه کننده افزود: قسمت دوم این مجموعه مستند، درباره خوزستان است که تمرکز روی  ۱۵ روز ابتدایی جنگ در پایگاه دزفول است. قسمت ۳ نیز برمی‌گردد به یک ماه ابتدایی جنگ در جبهه داخل کشور عراق. در آن زمان نیروی هوایی با تعداد پروازهایی که داشته و ماموریت های دقیقی که انجام می دهد صادرات نفت عراق را از بین می‌برد و نیمی از نیروی هوایی عراق در هفته اول از بین می روند.

 نیکبخت در ادامه نیز عنوان داشت: قسمت ۳ این مستند «ارتفاع پست» نام دارد و روزهای ابتدایی جنگ در داخل جبهه‌های ایران در دشت خوزستان را نشان می دهد. همچنین درباره فعالیت نیروی هوایی در آن روزها و غلبه آنها بر دشمن می‌گوید. قسمت ۵ نیز اختصاص دارد به تاثیر عکاسی‌های هوایی در چهار عملیاتی که منجر به خروج کامل دشمن از خاک ایران می‌شود تا زمان آزادسازی خرمشهر. 

وی درباره منبع هایی که برای به تصویر کشیدن این مستند به آنها مراجعه کرده اند نیز گفت: کار آرشیوی است و مشکلی که ما برای ساخت این کار داشتیم این بود که در حال انجام عملیات، هیچ تصویری از عملیات نداریم و سعی کردیم در این مستند از تصاویری استفاده کنیم که با موضوع همخوانی دارد. علیرغم این در تحقیق ها از اسناد نیروی هوایی و نیروی زمینی که شامل گزارش ها است، استفاده کردیم.

نیکبخت ادامه داد: راویان مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» خلبان‌های بازنشسته نیروی هوایی هستند که خاطرات خودشان را تعریف می‌کنند.

به گزارش فارس، این مستند در گروه مستند روایت فتح تهیه و تولید شده است و قرار استدر هفته دفاع مقدس از شبکه یک سیما پخش شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما